Şişhane'de 30 bin metrekarelik atıl alan 25 milyon TL'ye İBB ve Karaköy Gayrimenkul Yatırım tarafından altı otopark, üstü sanat galerili park olacak

Editör
16.03.2012

 

Şişhane'de İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) binası önünde atıl halde bulunan arazi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihale edilerek Karaköy Gayrimenkul Yatırımları AŞ tarafından kiralandı. Kiralamayı yapan şirket Türkiye'de ilk defa geliştirilen bir modelle araziyi, altı otopark üstü ise halkın kullanabileceği meydan yapacak.

Karaköy Gayrimenkul Yatırımları AŞ. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgür Tezel, projeyi 25 milyon liralık yatırımla hayata geçireceklerini söyleyerek, projenin alt kısmında bölgenin ihtiyacını karşılayacak 1010 araçlık bir otopark bulunacağını söyledi.

Şişhane Park adı verilen projenin üzerinde ise Haliç manzaralı seyir terasları ve sanat eserlerinin sergilenebileceği kamusal bir park olacak. 30 bin metrekareyi bulacak toplam inşaat alanında gerçekleşecek proje yer altında 6 katlı otopark ile üstünde bir kamu parkı olarak tasarlandı. 

BEYOÐLU'NA İKİNCİ MEYDAN 

İstanbul'un en büyük yeraltı otoparklarından biri olacak projede ilk olarak 500 araçlık otopark olarak planlanırken bölgedeki kentsel dönüşüm ve turizm alanındaki gelişimle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın da isteğiyle otoparkın kapasitesi iki katına çıkarıldı.

Projenin mimarı Murat Şanal, sivil toplum kuruluşlarına danışılarak bizzat Kadir Topbaş'ın kul- lanılabilir meydan arzusu doğrultusunda geliştirilen projenin Beyoğlu ilçesinde ikinci bir meydan yaratacağına dikkat çekti. 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account