AE Arma-Elektropanç, Hollanda’lı halka açık teknik servis sağlayıcısı Imtech N.V. ile ortaklık kuruyor.

Editör
14.03.2012

 

AE Arma-Elektropanç, Hollanda merkezli halka açık teknik servis sağlayıcısı Imtech N.V. ile çoğunluk hissesini satmak üzere anlaşma imzaladı.

28.600 çalışan sayısı ve 5,1 milyar Euro ciro ile Imtech Dünya çapında; elektrik, elektronik, mekanik ve bilgi-iletişim teknolojileri alanlarında çözümler sunan bir firmadır.

Imtech’in finansal gücü ve teknik tecrübesi ile AE Arma-Elektropanç’ın Türkiye, Rusya ve Orta Dogu’da mevcut olan güçlü konumunun birleşmesiyle sağlam bir ortaklığa imza atılmıştır. 

Imtech’in CEO’su René van der Bruggen’e göre, “Bu ortaklık Imtech için ileriye büyük bir sıçrayış olacaktır. 2015 büyüme hedefini gerçekleştirme amacıyla (8 milyar Euro ciro hedefi) Imtech, Türkiye’deki pozisyonunu güçlendirmeyi planlamaktadır.

AE Arma-Elektropanç ile ortaklık hem Türkiye’de güçlü bir konum sağlayacak, hem de Orta Doğu ve Rusya dahil Eski Sovyetler Birligi ülkelerine giriş için bir adım olacaktır.” 

AE Arma-Elektropanç’in Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kızılhan, “Yıllardır global bir firma olma yolundayız ve bu hedefi yakalayacağız diyordum. Imtech ile yaptığımız bu ortaklık bizi hedefimizde son adıma getirmiş oluyor” dedi.

Imtech

Imtech N.V. Dünya çapında elektrik, elektronik, mekanik ve bilgi-iletişim teknolojileri alanlarında çözümler sunan bir firmadır. 28.600 çalışan sayısı ile Imtech 2011 yılında 5,1 milyar Euro ciro elde etmiştir.

NYSE Euronext Amsterdam’da işlem gören Imtech’in mevcut piyasa değeri 2.16 milyar Euro’dur. Imtech; Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Almanya, Avusturya, Doğu Avrupa, İsveç, Norveç, Finlandiya, İngiltere, İrlanda ve İspanya inşaat ve endüstri pazarlarında güçlü bir konuma sahiptir.

Aynı zamanda Imtech Avrupa’da bilgi iletişim ve trafik teknolojileri, global olarak da denizcilik alanında teknik servis sağlayıcısı olarak faaliyet göstermektedir. 2010 yılında Imtech, Türk denizcilik teknik servis sağlayıcısı Elkon’u satın alarak Türkiye piyasasına giriş yapmıştı.

AE Arma-Elektropanç

AE Arma-Elektropanç, 1.200’ün üzerinde çalışanıyla; elektrik, elektronik ve mekanik mühendisliği alanında faaliyet gösteren bir mühendislik ve teknik müteahhitlik firmasıdır.

2011 yılında yaklaşık 90 milyon Euro ciro elde eden AE Arma-Elektropanç A.Ş. Türkiye’ye ek olarak; Rusya, Dubai, Katar, Lübnan iştirakleri ve Azerbeycan, Abu Dhabi, Moskova şubeleri ile, eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Orta Doğu’da faaliyetlerini sürdürmektedir.

Günümüze  kadar yaklaşık  7 milyon metrekare  kapalı alanda başarı  ile elektrik, elektronik ve mekanik tesisat işlerinde, mühendislik ve teknik müteahhitlik hizmeti vermiş olan AE Arma-Elektropanç’in bitirmiş ya da halihazırda yürütmekte olduğu bazı projeler şunlardır: Mercury City Tower / Rusya (170.000 m2’, 70 kat), City of Capitals / Rusya (360.000 m2, 320 m yükseklik), Babl Al Qasr Hotel & Residence / Abu Dhabi (155.000 m2), Anthill Residence / Türkiye (150.000 m2, 200 m yükseklik), İstanbul Cehavir AVM / Türkiye (275.000 m2), Mardan Palace / Türkiye (170.000 m2). AE Arma-Elektropanç’in 2012 başı itibariyle yaklaşık 250 milyon ABD Doları tutarında, devam eden işi  bulunmaktadır.

Ortaklık sürecinde AE Arma-Elektropanç, Türkiye’nin önde gelen yatırım bankacılığı ve danışmanlık firmalarından, Pragma Kurumsal Finansman ve Türkiye’nin önde gelen avukatlık firmalarından, Yüksel Karkın Küçük  Avukatlık Ortaklığı tarafından temsil edilmiştir. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account