Kayaşehir, Başakşehir gibi bölgelerde rezerv alanlar yaratacak olan Emlak Konut, Hoşdere ve Zekeriyaköy'de de kentsel dönüşüm için yoğun çaba harcıyor

Editör
13.03.2012

 

Sektöre yön veren projeleri ve hızlı büyüme oranıyla Türkiye’nin gayrimenkul devi haline gelen Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), halka arz sürecinde elde ettiği başarıyı, kentsel tasarım projelerinde de gösteriyor.

2011 yılında 815 milyon 423 bin 589 liralık net satış gerçekleştiren ve 333 milyon 120 bin 935 bin lira kâr elde eden şirket kârını yine yatırımlara dönüştürerek, Türkiye’yi modern yaşam alanlarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Şirket, kendi arsaları üzerinde projeler geliştirirken, bir yandan da büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinde aktif rol oynuyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da, dünyanın önde gelen GYO’ları arasında yer alma hedefinde hızla ilerlediklerini belirterek, “2012 içresinde de en az 3 milyar lira satış yapmayı bekliyoruz. Bu kaynakla, İstanbul’da büyük kentsel dönüşüm projelerine imza atmak arzusundayız” dedi.

Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı, TBMM Genel Kurul gündemine alınan 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın kanunlaşması ile birlikte yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, vatandaşların afetlere karşı güvenli yapılara ve güvenli bölgelere kavuşurken bir yandan da yıkılan alanlarda bütüncül bir planlama anlayışı ile yeni altyapı ve ulaşım sistemlerini kurgulayarak kentlerin düzenli bir yapılaşmaya kavuşacağını vurguladı.

Rantsal değil deprem odaklı

Bakanlık tarafından hazırlanan tasarının Türkiye’nin geleceği açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Kurum, şunları söyledi:“Bu alanda çok uzun yıllar deneyimi olan bir kişi olan Erdoğan Bayraktar’ın bakan olması Türkiye için bir kazançtır. Bu yasa rantsal değil deprem odaklı dönüşümün önünü açıyor. Sektördeki inşaat firmaları, sivil toplum örgütleri ve özelliklede riskli binalarda yaşayanlar için  bu yasanın önemi büyük. Türkiye’nin geleceği bu yasa ile inşa edilmeli.

Dönüşümün maliyetinin 400 milyar olacağı düşünüldüğünde ülke ekonomisine ve işsizliğe katkısının ne kadar büyük olacağı görülecektir. İstanbul’un çehresini değiştirecek bu yasaya sahip çıkmak vicdani bir borç ve sorumluluktur. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, inşaat firmaları bu yasa için dayanışmalı ve bu yasaya sahip çıkmalı.”

Geleneksel Türk evleri yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri Hoşdere ve Zekeriyaköy projelerinde, hem dünyada hem de Türkiye’de saygınlık kazanmış tasarımcılarla çalıştıklarını ifade eden Murat Kurum, Zekeriyaköy’de geliştirilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında geleneksel Türk evleri modelinden yararlanılacağını belirtti.

İKİ BÖLGEDE DEV DÖNÜŞÜM OLACAK

Riskli binalarda yaşayan vatandaşlara da büyük sorumluluklar düştüğüne işaret eden Kurum, “Bu anlamda, vatandaşlarımızın bakanlık ve belediyelerle işbirliği içinde olmasını arzu ediyoruz” dedi. Yeni bir Türkiye inşa etmek için özel sektör, devlet ve vatandaşın el ele vermesi gerektiğini dile getiren Murat Kurum, “Bilim adamlarının da her zaman söylediği gibi deprem değil, kalitesiz binalar insanların hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Biz de Emlak Konut olarak Resneli, Kayaşehir, Başakşehir gibi bölgelerde rezerv alanları oluşturmak ve kentsel dönüşüme katkı sağlayacak projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Hoşdere ve Zekeriyaköy'de büyük ölçekli araziler için, kentsel tasarım çalışması gerçekleştirildiğini ifade eden Kurum, global şehircilik ilkeleri doğrultusunda bu alanlarda yeni kentler kuracaklarını açıkladı.

Kurum, İstanbul Başakşehir ilçesine bağlı Hoşdere Köyü sınırları içerisinde yer alan, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) mülkiyetindeki yaklaşık 1 milyon 105 bin metrekare yüz ölçüme sahip taşınmazlardan imar planı ve uygulaması sonucunda oluşacak olan 550 bin metrekare imar parselinin üç grup tarafından ortaklaşa geliştirildiği bilgisini verdi. Kurum, iki bölgede de karma kullanımları içeren bir programa sahip tasarımların yapıldığını ifade etti.

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account