Ege Bölgesi Sanayi Odası (Ebso) Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, İzmir\'de İnşaat Sektörünün Krizden Çıkması İçin Devlet Desteğinin Şart Olduğunu Vurguladı.

Editör
12.10.2010

Ege Bölgesi Sanayi Odası (Ebso) Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, İzmir'de İnşaat Sektörünün Krizden Çıkması İçin Devlet Desteğinin Şart Olduğunu Vurguladı. Dönmez, "İstanbul için 'çılgın projeler' üretildiği söyleniyor ama İstanbul için düşünülen bu 'çılgın projeler' neden İzmir için düşünülmüyor" diye sordu.

EBSO bünyesindeki 12 meslek komitesi ortaklığında hazırlanan İnşaat Sektör Raporu, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda konuşan EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, kentteki inşaat sektörünün henüz krizden çıkamadığına dikkat çekti. Dönmez, "İstanbul için 'çılgın projeler' üretildiği söyleniyor ama İstanbul için düşünülen bu 'çılgın projeler' neden İzmir için düşünülmüyor? Sektörün krizden çıkması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiği çılgın proje benzeri projelere ihtiyacımız var. Bunun için ilk adım EXPO 2015 adaylık sürecinde gündeme gelen Çiğli- Üçkuyular arası tünel olabilir" diye konuştu.

İZMİRLİ İNŞAATÇI KRİZDEN ÇIKAMADI


İnşaat sektörünün kayıt altında 1 milyon 297 bin kişiyi istihdam ettiğine dikkat çeken Dönmez, sektörün 2009 yılında yüzde 16 küçüldüğünü, 2010'da ise bir önceki yıla göre yüzde 8 büyüdüğünü dile getirdi. İnşaat sektörünün yaklaşık 200 değişik sanayi dalını da beslediğini vurgulayan Dönmez, sektörün kalkınmada anahtar rol üstlendiğini ifade etti. Dönmez, ülke genelindeki iyileşmeye rağmen İzmir'deki genel durumun sıkıntılı olduğuna işaret etti. Muhsin Dönmez, "İzmir'de konut yapımına yönelik arazilerin yetersizliği, ruhsat alımında 1 yılı aşan süreler, sit niteliğindeki arazilerin fazlalığı nedeniyle inşaat sektörü büyüyemiyor. Sanayi yatırımlarında ise iller bazında verilen teşviklerde İzmir'in 1'inci derece yatırım bölgesi ilan edilmesi ve yapı izinlerinin alınmasındaki gecikmeler yatırımcının kentten kaçmasına neden olmaktadır. Yine turizm yatırımlarında da teşvik kapsamı dışında kalan İzmir'de kent yenileme projelerinin yetersizliği sektörün gelişiminin önündeki bir diğer engeldir" dedi.

RANT OLMAYAN YERE SERMAYE GELMEZ


Dönmez, yangın yönetmeliği ve ruhsatlandırmadan kaynaklanan projelerle ilgili Mimarlar Odası ile çalışma yürüttüklerini de anlattı. Dönmez, "Ancak yeterli hızla ilerlemiyor. Böyle olunca da kentte rant oluşmuyor. Rant olmazsa yatırım olmaz. 'Burada rant var' diyerek yatırımların engellenmesi doğru değil. Rant olmayan yere sermaye neden gelsin? Kent yenileme projelerinin önünü açmak, daha cesur kararlar almak gerekiyor" diye konuştu.

OTOYOL FİZİKEN İSTANBUL'DAN BAŞLAR

İzmir'in devlet yatırımlarından da hakettiği payı alamadığını vurgulayan Dönmez, İzmir- İstanbul Otoyolu'nun sektöre katkısı ile olarak ise "Projenin bir an önce başlamasını istiyoruz. Projenin büyük bölümü Gebze üst geçiş olmasından kaynaklı 'her iki taraftan başlayacak' dense de fiziken oradan başlayacaktır. 2012'den önce de İzmir bacağı ile ilgili somut bir gelişme olacağını sanmıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

EBSO Meclis Üyesi Hakkı Attaroğlu ise 'Sığınak Yönetmeliği' konusunda yoğun çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekerek o süreçte bütün teknik takibin EBSO tarafından yapıldığını söyledi.

Kaynak: Burcu TANER/İZMİR, (DHA) (Doğan Haber Ajansı)  

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account