Mekanlara ‘feminen’ dokunuşlar…

Yazar:Editor
09.03.2012

 

Kadınlar için küçük bir eve sığma düşüncesi bile sıkıntı yaratır… Kıyafetler, ayakkabılar, eşyalar derken evi düzenlemek zorlaşır… Mobilyada tasarın üssü MODOKO’dan, kadınların hayatlarını kolaylaştıracak 10 pratik fikir…

Tek başına yaşayan kişilerin tercihleri arasında yer alan stüdyo daireleri doğruşekilde dekore ettiğinizde, büyük bir evin ferahlığını ve konforunu eldeetmeniz mümkün.

MODOKO, stüdyo dairelere ‘feminen’ dokunuşlar katarak, yalnızyaşayan kadınların hayatlarını kolaylaştıracak, aynı zamanda stüdyo dairelerindekorasyonu hakkında ilham verecek pratik fikirler verdi. İşte kadınların‘hayatlarında yer açacak ’ 10 öneri...

-Mekanınızı daha ferah ve aydınlık göstermesi için duvarlarınızda açık ve tekrenkler kullanın. Beyaz renk çok çabuk karar değiştiren kadınlar için mükemmelbir çözümdür. Duvarlarınızı tablolarla, çerçevelerle hareketlendirebilirsiniz.

Eğer duvar kağıtlarından hoşlanıyorsanız, tek bir duvarınızda uygulamaya özengösterin.

-Evinizde küçük bir ardiye, ikinci bir tuvalet ya da ikinci bir balkon varsa bualanları kapatıp mini bir giyim odası yapabilirsiniz. Alan çok dar olduğu içinduvarlara geniş raflar asın.

Bu raflara kıyafetlerinizi, ayakkabılarınızı,sıklıkla kullandığınız eşyaları koyun. Böylece kıyafet seçimi için saatlerceuğraşmanıza gerek kalmadan aradıklarınızı kolayca bulabilirsiniz. Duvara çakacağınız birkaç çiviye elbiselerinizi asabilirsiniz. Böylece hem elbiseleriniz kırışmamış olur, hem de dekorasyon açısından hoş bir görüntü sağlamış olursunuz. Eğer küçük bir alanınız yoksa kapıya yakın bir alana sadece ayakkabılarınızı koyacağınız raflar asabilirsiniz.

-Stüdyo dairelerde mutfakların küçük olması şık olmayacağı anlamına gelmiyor.

Eğer mekanınız darsa ve farklılık yaratmak istiyorsanız detaylara ağırlıkverin. Mesela sade tasarımlı bir mutfağa şık bir avize asın. Mekanın havası bir anda değişecektir.

-Kadınların vazgeçilmezi aynalarla, stüdyo daireleri ferahlatacak göz hileleriyaratmanız mümkün. Doğru açıdan asılan geniş bir ayna mekanı olduğundan dahageniş gösterecektir.

-Gereksiz eşyalarınızın hepsinden kurtulun, gerçekten işinize yarayacak

kullanışlı ve göze hoş gelen eşyalarınızı kullanmaya özen gösterin. Gerekirse depolama alanlarınızı artırın. Depolama alanları dağınıklığı da oradan kaldırarak düzenli bir ev yaratmanız açısından yardımcı olacaktır. Yatakodasında kullanacağınız bazalı yataklar yorgan, battaniye gibi sezonluk kullanılan eşyaları ortadan kaldırmak açısından önemlidir.

-Dar alanlarda duvarlar ve mobilyalar ayrı bir önem kazanır. Duvarlardan maksimum fayda sağlamanız evinizi ferahlatacaktır. Banyoda lavabo altlarındaki boş alanları, dolap haline getirerek değerlendirebilirsiniz. Duvarlara asacağınız rafları ister mutfakta, ister banyoda ya da salonda kullanabilir, dekoratif ürünlerinizi üzerlerine koyarak hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Mekandan maksimum faydalanabilmek için az mobilya ile çok fonksiyon sağlanmalıdır. Çok fonksiyonlu mobilyalar kullanarak aynı odayı hem yatak odası hem de oturma odası olarak kullanmanız mümkün olacaktır. Kıyafeti çok olan kadınların çok fonksiyonlu geniş dolapları tercih etmelerinde fayda var. 

-Zeminde tek bir malzemeyle daha geniş bir görünüm sağlanabilir. Banyo ve mutfak gibi bölümlerde kullanılan seramikleri daha küçük ebatlı parçalarla döşemek daha ferah gösterir. Çok renkli halı kullanmamaya özen gösterin. 

-Stüdyo dairelerin en büyük sorunlarından biri yeterli derecede ışık alamıyor olmaları.

Bu yüzden aydınlatma seçerken alçaktan tasarlanmış değil de daha yüksekten tasarlanmış olan ahizeleri kullanmanız yararlı olacaktır. Lokal aydınlatmalar da mekanınıza farklılık kazandıracaktır.

Normalde ışık sistemleri ihmal edilen banyo ve yatak odaları söz konusu kadınlar olduğunda ayrı bir önem taşır. Bu alanlar makyaj odası olarak da kullanılacağından aydınlatma iyi seçilmelidir.Dekorasyonda farklılık yaratmak isteyen kadınlar abajurlarını ya da avizelerini banyoda da kullanabilir.

-Pembe, kırmızı, lila, fuşya gibi daha feminen renklerden hoşlanıyorsanız, bunutüm eve uygulamak yerine tek bir eşya üzerinde ya da alanda kullanın. Mesela tekli koltuğunuzu, kanepenizi bu renklerden tercih edebilirsiniz, banyo gibi küçük alanlarınızı açık pembe gibi bir renge boyayabilirsiniz. Dekoratif aksesuarlarda bu renkleri tercih etmeniz de mümkün.

-Abartıdan kaçının. Fazla gösteriş küçük daireleri hem olduğundan daha dar hem de rüküş gösterir. Yaldızlı, altın renkli, pullu, taşlı, simli, parlak

eşyalardan hoşlanıyorsanız bunları minimum alanlarda dekoratif amaçlı kullanmaya özen gösterin. Mesela koltuk takımınızın üzerindeki yastıklar bu amaçla kullanılabilir. 

 -Evlerinizde mutlaka canlı bitki bulundurun ve bunları dekor amaçlı kullanın.

Bitkiler ortamı güzelleştirirken aynı zamanda evin enerjisini de yükseltir.

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account