Sinpaş Grubu, 10 yıllık süreçte dünyanın en büyük markalarından birini yarattı

Editör
09.03.2012

 

Konut alanıdaki yatırımları ile öne çıkan Sinpaş Grubu'nun bünyesindeki Seranit Yapı Grubu 145 milyon dolarlık bir yatırım yaptı; Serra markası ile dünyanın en büyük üç markası arasına girme hedefi koydu. Serra markasının reklam yüzü ise Oscarlı aktris Penelopé Cruz oldu.

 Seranit'i 13 ortak kurdu

Seranit Yapı, Türkiye’nin ilk teknik porselen fabrikası konumundaydı. 13 ortak işbirliği yaptı ve 1992 yılında Seranit fabrikasını kurdu; üretim ise 1993'te başladı. 13 ortaklı Seranit 90'lardaki krizi atlattıktan sonra 2001 krizi ile karşı karşıya kaldı.

Ancak Seranit bu ikinci büyük krizi aşamadı ve zor günler yaşadı. Sinpaş Grubu, 2001'de Seranit markasını bünyesine kattı. Sinpaş Grubu geçen 10 yıllık süreçte markaya büyük yatırım yaptı ve seramikte Türkiye'nin yanı sıra dünyanın önemli markalarından biri ortaya çıktı.

145 milyon dolarlık yatırım

Seranit Yapı, geçtiğimiz yıl 145 milyon dolarlık bir yatırımla yeni bir marka ortaya çıkardı: Serra… Seranit Yapı Grubu 10 milyon metrekare üretim kapasitesine sahibi Serra markalı ürünlerin 4 milyon metrekarelik kısmını ihraç etmeyi planlıyor. Serra markasının, Türkiye’nin yanısıra İtalya ve İspanya’nın yıldız tasarımcılarının da imzasını taşıyor.

Geçen yıl tamamlanan 145 milyon dolarlık ek yatırımla şirket 700 kişilik bir istihdam daha sağladı. Toplam 1,200 fiili çalışanı bulunan Seranit'in dolaylı olarak toplam 2 bin 500 kadar çalışanı bulunuyor.

380 milyon TL ciro hedefi 

Seranit Yapı Grubu Başkanı Hamdi Altunalan, Serra için “Bir dünya markası” ifadesi kullandı. Seranit Yapı’nın 20 yılda önemli bir başarı elde ettiğini ifade eden Altunalan, son 10 yılda çalışan sayılarını 5 katlık artışla 1,200’e çıkarttıklarını, aynı dönemde üretim kapasitesinin ise 18 kata yakın artığını belirtti. 

 

Altunalan “Sadece 2011 yılında 145 milyon dolarlık yatırımla, kapasitemizi 10 milyon metrekare daha artırarak 18 milyon 500 bin metrekareye çıkardık.

2012 yılında pazar payımız üretimde yüzde 5, ciroda da yüzde 20 seviyesinde olacak. Seranit’in 2012 yılı ihracat hedefimizdeki payı 50 milyon dolar seviyelerinde ” diye konuştu. Altunalan 2012 sonu ciro hedeflerinin ise 380 milyon TL olduğunu açıkladı.

‘Tasarım hırsızlığı yapmayın’

Türkiye’deki seramik sektörünün yıllık kapasitesinin 360 milyon metrekare olduğunun altını çizen Altunalan’a göre, yurtiçinde kullanılan kapasite miktarı sadece 125 milyon metrekare seviyesinde. Sektörün ihracatının 100 milyon metrekare olduğunu belirten Altunalan “Bu da bir bu kadar kapasitenin atıl kaldığını gösteriyor” dedi.

Seramik üretiminde kaliteye büyük önem verilmesi gerektiğini ifade eden Altunalan “Tasarım hırsızlığı yapmayın, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına yoğunluk verin, sektörde teknolojik gelişmelerin takibinin önem verin” çağrısı yaptı.

İtalyan markası için masada

İspanyol seramik sektörünün çöktüğünü, İtalyanlar’ın da zorda olduğunu anlatan Altunalan, hurriyet.com.tr’ye özel yaptığı açıklamada bir İtalyan markasını almak istediklerini bunun için görüşmelerin önemli bir aşamaya geldiği bilgisinini paylaştı. 

Altunalan satın almayı planladıkları markanın büyüklüğü için “Bizim yarımız kadar, 10 milyon metrekarelik bir üretimleri var” ifadesini kullandı. Altunalan, İstanbul Sanayi Odası’nın bu yıl açıklanacak 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde ilk 400 arasına girmeyi planladıklarını söyledi. Seranit'in üretim merkezleri ise Bilecik ve Eskişehir'de bulunuyor.

Reklam yüzü Penelopé Cruz

Serra markasının reklam yüzü ise ünlü aktris Penelopé Cruz oldu. Oscarlı oyuncu Penelopé Cruz, Serra için kamera karşısına geçti; reklam çekimleri İspanya’nın başkenti Madrid’de çekildi. 

Rakamlarla Seranit Yapı Grubu

*1992’de 13 ortakla kuruldu

*2001 Krizi’nde el değiştirdi

*Yıllık üretimi 18 milyon 500 metrekare

*2011 yılı cirosu 190 milyon lira

*Çalışan sayısı bin 200

*Taşeronlarla birlikte çalışan sayısı 2 bin 500

*102 bin metrekarelik alanda üretim yapıyor

*Türkiye’deki satış noktası: 258

*Yurtdışındaki satış noktası: 700

*Serra’nın üretim kapasitesi 10 milyon metrekare

KAYNAK: Vatan

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account