İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kurmak için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuru yapılacağını söyledi.

Yazar:Editor
09.03.2012

 

Topbaş, belediyenin tüm gayrimenkullerini tek çatı altında toplayarak değer oluşturup, halka açacaklarını bildirdi. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından Sütlüce Tanıtım Merkezi'nde düzenlenen toplantıda ekonomi basınıyla bir araya gelen Topbaş, "Belediyenin tüm gayrimenkullerini bir çatı altında toplayıp değer oluşturmak ve halka açmak istiyoruz.

İyi bir rakam olacağına inanıyoruz. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Sizin adınıza bu şehri yöneten olarak kendi değerlerini kendi içinde üretmeye ve değerini artırmaya çalışıyoruz" dedi.

İETT'nin Levent'teki arazisinin satışı konusunun yargıya götürüldüğünü ve davanın kendi lehlerine sonuçlandığını belirten Topbaş, ihalesi iptal edilen arazi için yeniden ihaleye çıkılacağını açıkladı.

Topbaş, "6 yıl sonra yasa bize bu hakkımızı iade etti. Ama para kasaya gelmedi, gecikti. Sistemdeki sıkıntıları aşmak ve yapılan ihaleleri aşmak adına kısa vadeli borçlanmalar yapmak zorunda kaldık. Bu yüzden, takriben 300-400 milyon lira faiz ödedik.

Bu kente yaptıkları haksızlık. Milletin cebinden bu paralar çıkmak zorunda kaldı. Yapılan ihaleler, işler var. 1 milyar 156 milyon lira kasaya girmediği için 2006'da yaşanan paranın değerine ve faize yönelik kaybı hesaplamıyoruz.

Levent'te ihalesi iptal edilen İETT arazisinin satışı için yeniden ihaleye çıkacağız. Kayıplarımızı arsanın satışından elde edeceğiz" diye konuştu. 

 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create Account



Log In Your Account