Türkiye 7 Milyar Dolar Dış Ticaret Açığına Rağmen 8 Milyon Dolarlık Vinç İthalatı Yapıyor

Editör
06.03.2012

 

Türkiye Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği (TEVİD) Başkanı Ahmet Tekin Çelikbilek: Türkiye’de yerli vinç imal edilirken ve 7 milyar dolar dış ticaret açığına rağmen son 2 ayda yaklaşık 8 milyon dolarlık vinç ithalatı yapıldığını vurguladı. Bu açığın yerli ürünle kapatılabileceğini belirtti.  

 Türkiye’nin dış ticaret açığından inlerken, kaliteli ve dünya pazarlarında rekabet edebilecek yerli ürünlerden uzaklaşıldığına dikkat çeken TEVİD Başkanı Ahmet Tekin Çelikbilek, “Dış ticaret açığı ocak ayında 7 milyar dolar açıklandı. Pek çok üründe olduğu gibi uluslararası arenada kalitesiyle adından söz ettiren yerli üretim vinçlere rağmen son iki ayda yaklaşık 8 milyon dolarlık vinç ithalatı yapıldı” dedi.   

2012 yılının Ocak ayında, 2011 yılının aynı ayına göre ihracatın yüzde 8.6 artarak 10.37 milyar doları,ithalatın ise yüzde 2.8 artarak 17.38 milyar dolar gerçekleştiğini hatırlatan Çelikbilek, Türkiye’nin her geçen gün artan dış ticaret açığını yerli ürünlere yönelerek kapatılabilineceğini vurguladı. 

Dış Ticaret Açığı Yerli Vinç Kullanımıyla Kapatılabilir

Dünyada ve Türkiye’de otomotivden makineye demir çelikten metal eşya ve tersaneye, kimyadan gıdaya kadar ekonominin can damarı pek çok sektörde vinç kullanıldığına dikkat çekerek sektörün 100 milyon dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu belirten Çelikbilek, “Yerli üreticilerin sesi olmak ve merdiven altı üretimin yoğun olduğu sektörümüze öncelikle üretimde düzenleme ve standart getirmeyi amaçlıyoruz.

Türkiye’de kaliteli vinç imalatı yapan şirketler var. Yerli imalat vinçler yabancı marka vinçlerden kalite açısından hiçbir farkı yokken üstelik daha uygun fiyattan satılırken maalesef talep edilmiyor, yurt dışından ithal ediliyor. Son 2 ayda yaklaşık 8 milyon dolarlık vinç ithalatı yapıldı. Türkiye dış ticaret açığını yerli vinç kullanımıyla kapatabilir” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account