Ankara metrolarında kullanılmak üzere 324 metro aracı alım ihalesinde, en düşük teklifi 391 milyon 230 bin dolarla CSR Electric Locomotive Co. Ltd. verdi.

Editör
06.03.2012

 

Toplam uzunluğu 44 kilometre olan Ankara metrolarının özel sektöre devrinin ardından, tren setlerinin ihalesi yapıldı.Toplam 324 tren setinin alımı için Ankara'da yapılan ihalede en düşük teklifi 391 milyon 230 bin dolarla CSR Electric Locomotive Co. Ltd. verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kuşanoğlu’nun komisyon başkanlığını yaptığı ihaleye, CSR Electric Locomotive (Çin) , CAF SA (ispanya), Hyundai Rotem (Kore) olmak üzere 3 firma teklif verdi. Siemens firması ise teşekkür mektubu gönderdi.

Firmaların evrakı incelendikten sonra teklif zarfları açıldı. İhalede 391 milyon 230 bin dolar ile en düşük teklifi Çin firması CSR Electric Locomotive verirken, İspanyol CAF firması teklifini Euro üzerinden yaptı.

CAF, araçların yapım işi için 321 milyon 829 bin 20 Euro teklif ederken, Kore firması Hyundai Rotem ise 511 milyon 140 bin 244 dolarlık teklif verdi.İhale komisyonu, teklifleri inceledikten sonra şartnameye uygun en düşük teklifi veren firmaya işi verecek.

İşi üstlenen firma, sözleşme imzalandıktan 20 ay sonra 15 araçlık partiler halinde ilk teslimata başlayacak. Araçların tamamı 39 ay içerisinde teslim edilecek.

İLK 75'İNDE YÜZDE 35 KATKI PAYI

Metro araçlarının ilk 75’inde en az yüzde 30 yerli katkı payı öngörülürken, kalan bölümünde ise yerli katkı oranı yüzde 51 olacak.

Araçların ilk teslimat süresi, Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent metro hatlarının yapım işininin bitirilmesine yetişecek.

2013 SONUNDA FAALİYETE GEÇMESİ HEDEFLENİYOR

Alt Yapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan, yaptığı açıklamada, Ankara metrolarını 2013 yılı sonunda faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini belirtti.

KAYNAK: Ntvcnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account