Artık kaçınılmaz hale gelen kentsel dönüşümde yeni yasayı bekleyen firmalar bir taraftan da dönüşüm planlarını hazırlıyor.

Editör
06.03.2012

 

Fikirtepe’de çalışmaların yoğunlaştığı görülürken, firmalar planlarını yeni yasaya göre şekillendiriyor.

İnşaat sektörü ve vatandaşların çoğunluğu kentsel dönüşümle yatıyor, dönüşümle kalkıyor. Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkında Kanun Tasarısı’nın Meclis’ten her an çıkması beklenirken, yeni yasa dönüşüm sürecini de resmi olarak başlatacak.

Fakat inşaat firmalarının çoğu zaten dönüşüme başlamış durumda. Özellikle birçok firmanın Fikirtepe ile ilgilenmesi dikkat çekiyor. Çıkacak yasaya göre yeni rotalarını belirleyecek bazı firmalarsa takiplerini sürdürüyor.

Ali Dumankaya / Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi

Görüşmeler biraz zaman alıyor

“İstanbul için en acil ele alınması gereken konuların başında kentsel dönüşüm geliyor. İlk olarak Kadıköy Fikirtepe’de kentsel dönüşüm ile ilgili görüşmeler başladı. Biz de Dumankaya İnşaat olarak bölgede görüşmeler yapıyoruz. Henüz kesinleşmiş bir çalışmamız yok. Maalesef görüşmeler biraz zaman alıyor.”

Nazmi Durbakayım / Teknik Yapı Başkanı

Fikirtepe’de anlaşma sağlanıyor

“Yıllarca Kadıköy’de sivil kentsel dönüşüm adını verdiğimiz çalışmalarımızda binaları tek tek yenileyerek deprem riskini ortadan kaldırıyorduk. İstanbul’daki kentsel dönüşümün mihenk taşlarından biri olan Fikirtepe ile yakından ilgileniyoruz. Fikirtepe’de 3 adada planlanan projeler için hak sahiplerinin büyük bölümüyle anlaşma sağladık.

Adalardan biriyle tamamen anlaşma sağladık. Diğer iki ada ile yasal çoğunluğa, yani üçte iki çoğunluğa ulaştık. Büyüklüğü yaklaşık 52 bin metrekare olan 3 adada 2 bin 600 civarında daire yapmayı planlıyoruz.”

Mehmet Okay / Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Yüksek arsa payları korkutuyor

“İnşaatın ana hammaddesi arsa olduğu için kentsel dönüşüm projeleri ile geliştirilecek yerleri merakla bekliyoruz. Bu konudaki çalışmaların sonuçlarını takip ediyoruz.

Ancak hali hazırda çalışılan Fikirtepe gibi yerlerde arsa payı yüksekliği sebebiyle doğru fizibilite çıkmamakta dolayısı ile şu an için bu bölgelerle ilgilenmiyoruz. Yeni belirlenecek yerlerde uygun koşulların oluşması halinde ilgilenebiliriz.”

Ziya Yılmaz / DAP YAPI Yönetim Kurulu Başkanı

Kartal-Maltepe’yle ilgileniyor

“Kartal-Maltepe bölgesiyle ilgileniyoruz. Bölgenin E5 ve TEM bağlantısı hem özel araç hem de toplu taşıma için güçlü ulaşım aksları yaratıyor. Önümüzdeki dönemde yeni açılan ve planlanan tünel projeleri ve bağlantı yollarının gelişimi Kağıthane ve Kadıköy-Kartal metro hattının hayata geçmesi ile Kartal-Maltepe’nin talep gören cazibesi artacak. Burada inşaat yatırımına devam edeceğiz.”

Ramadan Kumova / Fer yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Kartal’dan ‘dönüşüme devam’ dİyor

“Bugüne kadar geliştirmiş olduğumuz farklı lokasyonlardaki 3 proje de aslında kentsel dönüşümün bir parçası. Bahçelievler Basın Ekspres Yolu’nda Altınyıldız Fabrikası arazisinde konumlanmış olan İSTWEST, İstanbul’un en önemli kentsel dönüşüm merkezlerinden biri olan Şişli Bomonti’de bulunan iTower ve yine Anadolu Yakası’nın kentsel dönüşüm alanlarından yeni yaşam bölgesi olan Kartal’daki yeni projemizi detaylı çalışmalarımız sonucunda yaptık.”

Özgür YİRİK / Yirikler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi

Karınca adımları ile ilerliyor

“Bağcılar ve Güneşli’de görüştüğümüz iki adet arsa var. Buralarda belirgin bir mesafe kat ettik. Fakat dönüşüm yasası çıkarsa ve yasada belirtildiği üzere 2/3 nitelikli çoğunluğu kararı ile dönüşüm yapılabilirse bu işimizi çok kolaylaştırır. Çünkü şu anda mevcut yasalara göre maalesef kat maliklerinin tamamı kabul etmedikçe bu projelerin süreci karınca adımlarıyla ilerliyor.”

Melih Şimşek  Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Dönüşümü çelİkle yapıyor

“Kentsel dönüşüm yasasını yakından takip ediyoruz. Yasanın uygulama yönetmelikleri belli olup oturuncaya kadar henüz yatırım tarafında konumlanmayacağız.

Şartların uygun olması durumunda deprem ve kentsel dönüşümde bir çözüm olarak gördüğümüz çelik yapılarla bu sürecin içinde olmayı arzu ediyoruz. Akşan Yapı olarak kentsel dönüşümde, çelik konstrüksiyon ile Türkiye için yeni bir yapı alternatifi sunuyoruz.”

Bahadır Yetki  Kulak insaat CEO’su

Aceleci değiliz ama ilgiliyiz

“Kentsel dönüşüm ile çok yakından ilgileniyoruz. Tasarının yasalaşması ile özellikle İstanbul’daki yapı stoğunun çok önemli bir değişim içerisine gireceği aşikar. Buna rağmen mevcut durumda  yapılacak yatırımların çok sağlıklı olmadığını düşünüyor, yapılacak yatırımları ve  uygulamaları dikkatle takip ediyoruz. Acele etmeden ancak büyük bir ilgiyle uygun bir proje belirlediğimizde bu yönde yatırımlarımızı yönlendireceğiz.”

Kürşat Tuncel  Ukra İnşaat Ceo’su

Kanunun çıkmasını bekliyoruz

“Kentsel dönüşüm ile yakından ilgileniyoruz. Bu amaçla ilk uygulama alanı olan Fikirtepe’de ofis açtık ve gelişmeleri hem izliyor hem de bölge halkıyla görüşmelere devam ediyoruz.

Ancak verilen yüksek emsalin halkın beklentilerini aşırı yükselttiğini gözlemliyoruz. Maalesef bölge halkı bir araya gelerek anlaşma yapmakta zorlanıyor. Kanunun getireceği yeni ortamı beklemeyi tercih ediyoruz.“

Mehmet Babacan Babacan Yapı Başkan Yardımcısı

İkna etmek kolay değil

“Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şu an için Fikirtepe bölgesinde 3 ayrı ada ile görüşmelerimiz sürüyor. Fakat her adada en az 300 malik var bunların 250’si ile anlaşıyorsunuz.

Diğer 50 kişi gidip başka firma ile sözleşme yapabiliyor ya da fazla istekleri oluyor. Bütünlük sağlamakta zorluk yaşıyoruz. Yeni yasanın çıkmasını bekliyoruz.”

Işık Gökkaya  / Yeşil GYO Genel Müdürü

İşbirliğine sıcak bakıyor

“Yeşil GYO, olarak kentsel dönüşüm çalışmalarının ilerlemesi ve tamamlanmasının ardından imarlı arsa üretimi daha çabuk olacak ve şehir merkezine yakın lokasyonlarda imarlı arsalar oluşacağından bu durumda kamu-özel sektör işbirliği ile biz de bu yapının içinde olabilir ve güzel bir projeyi hayata geçirebiliriz.“

Özen Kuzu  / Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi

TÜM GÖRÜŞLERİN DİKKATE ALINMASI GEREKİYOR

“Henüz yasal düzenlemelerin ne zaman sonuçlanacağına dair bir takvim açıklanmadı ama umarız tüm tarafların görüşleri dikkate alınır. Aksi halde Fikirtepe örneğinde olduğu gibi bina sahiplerinin yükselen beklentileri ve kamunun düzenleyici rolünün net olarak tanımlanmaması sıkıntılara neden olabilir. İhtiyaçlara uygun yasal düzenlemeler sonrası ülkemize ve İstanbul’a hizmet edebilmek en büyük arzumuzdur.”  

 Hamit Demir / Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

İkİ yakada bİrden çalışıyor

“Avrupa ve Anadolu yakasında pilot bölge olarak seçilen yerlerde çalışmalarımız var. Ülkemizde gerçek tapu sahipleri ve tapu sahibi olmayan vatandaşların bir arada yaşamaya çalıştığı, derme çatma bu yapıların bir an önce çıkacak kentsel dönüşüm yasasıyla düzenlenmesi ve modern konutlara dönüşecek olması çok önemli bir gelişme. Yaşanabilir sitelerde nitelikli yaşam alanlarına sahip olmaları hem bizleri hem de bu vatandaşlarımızı çok mutlu edecek.”

Tanju Bilgen / Uluhan Grup İcra Kurulu Başkanı

Dönüşüme iki projeyle katılıyor

“Uluhan Grup olarak kentsel dönüşümün ilgili tüm çevrelerin katılımıyla doğru ve kamu açısından yararlı olacak projelerle geliştirilmesine tarafız.

Bu kapsamda Esenyurt'ta iki büyük kentsel projeyi birden yürütüyoruz. Bunlar Acunkent ve Babil Kuleleri'dir. Acunkent ve Babil Kuleleri projelerimizi olumlu anlamda kentsel dönüşüm projeleri olarak tanımlamak gerçekçi bir yorum olacaktır.“

 Erdinç Varlıbaş / Varyap CEO’su

Fikirtepe’ye 5 BİN 200 konut dikecek

“Kentsel dönüşüm kavramı içinde değerlendirilebilecek hali hazırda üzerinde çalıştığımız Fikirtepe projesinin, yasalaştığı takdirde söz konusu tasarıdan etkileneceğini düşünüyoruz.

Fikirtepe kapsamında 11 yapı adasından oluşan 150 bin metrekare arsa alanına 5 bin 200 konut inşa etmeyi planlıyoruz. Projenin toplam inşaat alanı ise 1.000.000 metrekare öngörülüyor.”

Bilent Dündar  / 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ÖNEMSİYOR

“Kentsel dönüşüm yasasının çıkmasıyla birlikte kötü yapıların yerini sağlam ve modern binalar alacak. Bu açıdan yasayı son derece önemsiyoruz ve çıkmasını bekliyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili olarak şuanda özel bir projemiz yok. Ama önümüzdeki dönemde şartlara göre biz de bu konuda elimizden geleni yaparız.” 

Ali Coşkun  / AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

FİKİRTEPE’DEKİ YAKLAŞIMLARI İNCELİYOR

“Kentlerdeki mevcut yapı stokunun dönüştürülmesi inşaat sektörü için yeni bir proje geliştirme sahası olacaktır. Biz de firma olarak dönüşüm gerektiren sahalarda uzlaşma kültürünü geliştirecek, tüm paydaşların katılımını sağlayacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Bu kapsamda uluslararası örnekler dahil olmak üzere birçok yaklaşımı incelemekte ve yeni uygulamalar üzerinde çalışıyoruz.”

Şaadet Temel  / Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Fikirtepe’de ruhsatı alıyor

“Fikirtepe'de daha önce de açıkladığımız gibi yüzde 100 anlaşma sağladığımız parsellerde ikamet edenleri taşıdık ve eski konutların yıkımına başladık. Mart sonu gibi yıkım tamamlanır, projelerimiz de hızla çiziliyor. Mayıs veya haziran gibi yapı ruhsatlarını alırız.”

Altan Elmas  / Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Sanayi alanlarını yeniliyor

“Kentsel dönüşümle çok ilgileniyoruz. Önümüzdeki yıllarda geliştireceğimiz projelerin en az yarısı kentsel dönüşüm kaynaklı olacaktır. Şu anda da daha çok kent içi sanayi alanlarını dönüştürerek kentsel dönüşüme katkımızı yapıyoruz.”

Cenk Hayırlıoğlu / VIA DMC Satış ve Pazarlama Direktörü

İlçenin çehresini değiştiriyor

“Son projemiz VIA/PORT Venezia, Gaziosmanpaşa ilçesinin çehresini tamamen değiştirecek. Eski KİPTAŞ binasının bulunduğu arazi 2 bin 500 adet konut bulunan, ofisi ve temalı AVM’si ile bambaşka bir görünüme kavuşacak.

Bunun yanı sıra kentsel dönüşüm bölgelerinde önümüzdeki yıllarda yeni yaşam merkezi projelerimiz olacak. Şehrin içinde bulunduğu deprem riski ve yenilenmesi gereken binaların fazlalığı nedeni ile grup olarak bu yasayı çok önemsiyoruz.”

Thames Nehri manzaralı konutlar 

Londra’da gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında başlanılan ilk proje Riverlight, İngiltere’den önce Türkiye’de satışa çıkıyor. Berkeley Group St. James tarafından inşa edilen proje, toplam 804 daireden oluşuyor. Her dairenin kendine ait balkonu ya da terası olan projede, 40 metrekareden 179 metrekareye kadar değişen süitlerin yanı sıra, 1 ve 2 odalı daireler ile 3 odalı çatı katları yer alıyor.

Triangle ve Jones Lang LaSalle gibi firmaların yatırım danışmanlığı üstlendiği proje, ‘Rogers Stirk Harbour + Partners’ mimarlık bürosu tarafından tasarlandı. 2014 yazında bitirilmesi planlanan proje, Thames Nehri manzarasına sahip tek proje olma özelliğine de sahip. Bugün ve yarın tanıtımlarının yapılacağı projede daire fiyatları ise, 395 bin sterlin’den başlıyor.

Satışlar tamamlandı sıra teslimlere geldi

Fiyapı, Gebze’de inşa ettiği FiYaka Gebze projesinde daire teslimlerine başlandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, projenin 18 ayda tamamlandığına dikkat çekilerek, 30 Mart’ta oturuma hazır hale geleceği belirtildi. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Fiyapı Yönetim Kurulu başkanı Fikret İnan, böylesine kaliteli ve konforlu bir projeyi oldukça uygun fiyatlarla müşterileriyle buluşturmanın gururunu yaşadıklarını bildirerek, FiYaka Gebze’nin, İstanbul dışındaki ilk projeleri olma özelliğini taşıdığını kaydetti.

25 bin metrekare alan üzerine inşa edilen projede, 1+1, 2+1, 3+1’lerin dışında 2+1 ve 3+1 dubleks daireler de bulunuyor. 576 daireden oluşan projenin sosyal donatıları arasında açık yüzme havuzu, Fi Club spor merkezi, çocuk parkı, masa oyunları ve sauna bulunuyor.

Yeşil GYO’dan ‘taksit atlat’ kampanyası

Beylikdüzü’nde yapılandırılan Innovia’da onbininci dairenin sahibini bulması şerefine Yeşil GYO’da yeni bir kampanya başlatıldı. Projenin satışı devam eden 4. etabında başlatılan ‘Taksit atlat’ kampanyası kapsamında daire alanlar, taksitleri ödemeye yazın başlıyor. Bunun dışında projenin diğer etaplarında uygulanan sıfır faiz imkânı bu etap için de kullandırılıyor.

Banka kredisiz, 60 ay 0 faiz imkânı sunulan projede, yıllık enflasyon artışından etkilenmeden sabit rakam ile banka kredisiz 60 ay sıfır faiz imkânı veriliyor.

Toplam14 bin konutluk projede, dosya masrafı da ödetilmiyor. 4 bin 750 dairelik 4. etapta 1+1 daireler 73 bin,  2+1 daireler 145 bin ve 3+1 daireler 205 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Artık sektöre ‘Kartal’ gözüyle bakacak

Remax, kendi gayrimenkul yatırım tercihini EA İnşaat’ın projesi olan Kartal Kule’den yana kullandığını açıkladı. Genel merkezini, kulenin 16. katına taşıyan firma, projenin tamamlanmasıyla birlikte, 1.000 metrekare alanda hizmet vermeye başlayacak.

Eylül 2013’te teslim edilmesi planlanan Kartal Kule’de, kuaför, lostra salonu, kuru temizleme, terzi ve eczane gibi hizmetler sunuluyor. Tasarımıyla daha önce “International Property Awards” ödülünü almaya hak kazanan proje, Sabiha Gökçen Havaalanına 10, TEM otoyoluna 5 ve Marinaya 5 dakika mesafede konumlanıyor.

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account