İptal kararı emlak fiyatlarını uçurdu!

Editör
06.03.2012

 

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde, imar planlarıyla ilgili olarak çıkan mahkeme kararlarından sonra emlak piyasasında hareketlilik başladı. İzmir ve Çeşme’de emlak işleri ile uğraşanlar, “yatırımcıların önü açıldı” diye seviniyor.

Gözde turizm merkezlerinden Çeşme’de son iki yılda imar planlarında sık sık yaşanan sıkıntılar nedeniyle emlak piyasasında durgunluk başgöstermişti.

İmar planlarına yapılan itirazlar sonucu mahkemelerden iptal kararları çıkması, eski SİT kararlarının gündeme getirilmesi, Çeşme Çevre Düzeni Revizyon Planı’na durdurma kararı, şehir plancılarının ‘üst ölçekli planla uyumsuz’ diye alt ölçekli planlara itirazları gibi nedenlerle, emlak yatırımcısı merkezlerdeki imar durumu belli olan yerler ile ikinci el konut ve villalara yöneldi.

Son olarak İzmir 2′nci İdare Mahkemesi’nin Çeşme imar planlarıyla ilgili verdiği iptal kararının, 4 Ocak’ta bir üst mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararıyla bozulması, emlak yatırımcılarına yeni umut oldu.

‘SON MAHKEME KARARI HAREKETLENDİRDİ’

TurPa Emlak Bilgi Merkezi Çeşme Temsilcisi Murat Erdoğan, son iki yılda emlak yatırımcısının hangi bölgeye el atsa sorunla karşılaştığını ve yatırım yapmaya korktuğunu, projelerin durma noktasına geldiğini ya da tamamen iptal edildiğini belirtti. Erdoğan şönları söyledi:

“Bu yaşananlar emlak alım satımını çok etkiledi. Yeni inşaat yerine ikinci el villa ve konuta yönelme oldu. Ancak geçen 4 Ocak’ta çıkan son mahkeme kararından sonra hareketlilik hemen kendini belli etti. Yatırımcıların önü açıldı, bir hareketlilik başladı. Bu da Çeşme ve Alaçatı’da geçimini emlaktan karşılayan bizleri sevindirdi.

İki yıllık suskunluğa son verdi. Bu aşamadan sonra özellikle Ayasaranda, Dalyanköy, Çiftlikköy, Altınkum ve Pırlanta bölgelerine yatırımcının rağbet gösterdiğini, turizmci ve otel firmalarının arayış içinde olduklarını gözlemliyoruz.”

KİRALIK OTEL VE PANSİYON KALMADI

Havaların ısınmasıyla hareketliliğin daha da artacağını kaydeden Erdoğan, özellikle hafta sonları Çeşme’ye gelip de villa arayışında olanların sayısında artış gözlendiğini dile getirdi. Erdoğan şöyle devam etti:

“Genelde tercihleri Boyalık bölgesi, Alaçatı Göbene Mevkii (Çamlık yolun sağ tarafı) ve Dalyan bölgesi diyebilirim. Sezonluk kiralamaların da Nisan ve Mayıs ayları gibi başladığını her zamanki talebe göre gözlemliyoruz.

Bir başka dikkat çeken nokta ise, önceki senelerdeki gibi kiralık otel, motel, pansiyonun bulunmaması. Bu da turizmin yine güzel geçeceğinin habercisidir diyorum.”

EMLAK FİYATLARI YÜKSELİŞTE

Çeşme’de bölgelere göre emlak fiyatları ise şöyle: Çiftlikköy: 150-300 bin, Dalyanköy: 250-600 bin, Alaçatı: 300-500 bin, Ilıca: 200-400 bin, Boyalık: 400-1 milyon, Çeşme Merkez Daireler: 130-200 bin, ikiz villalar (Migros karşısı) 350-500 bin, Germiyan-Ildırı: 120-200 bin lira.

KAYNAK: DHA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account