Mutfak Aydınlatmasında Devrim

Editör
05.03.2012

 

Aydınlatma teknolojisindeki yenilikler, mobilya ve iç mekan tasarımında devrimsel bir dönüşüm yaratıyor. Mobilya ve aydınlatma birleşiyor, en yeni teknolojiler yenilikçi tasarım olanaklarına pencere açıyor; çağdaş mutfaklar da bu dönüşümden payını alıyor. 

Häfele’nin yenilikçi aydınlatma fikirleri, çağdaş mutfakları iş verimi yüksek, her detayında konfor duygusu veren, işlevsel ve göz okşayıcı yaşam alanlarına dönüştürüyor.

Häfele’nin aydınlatma sistemleri, tüm yaşam alanlarına entegre edilebilen teknolojisi ve seri üretim mobilyalara uyum sağlayan dünya standartlarında çözümleriyle Häfele markasının mühendislik birikimini yansıtıyor.

Daha iyi aydınlatma, daha iyi bir yaşam

Mutfaklar artık evin önemli bir parçası; kişisel yaşam alışkanlıklarını yansıtan, arkadaş toplantılarına ve ailenin bir araya geldiği sofralara ev sahipliği yapan bir mekan. İyi bir aydınlatma, mutfakta geçirilen zamana da değer katar.

Mutfağın tarzı ve tipi ne olursa olsun, mekanda verimli çalışma alanları oluşturmak, yemek bölümünde davetkar bir ortam yaratmak ya da detaydan bütüne görsel konfora ulaşmak, ancak mekan kurgusunu destekleyen doğru bir aydınlatma konsepti ve akılcı ürünlerle mümkün.

Çalışma alanlarında işlevsel aydınlatma

Mutfakta yoğun olarak ‘iş üretilen’ çalışma alanları, mutfağın en aydınlık olması gereken bölümleridir. Bölgesel aydınlatmalar tezgah üstünü en verimli şekilde aydınlatırken, kimi noktalarda ışık vurgularıyla  mekana görsel bütünlük kazandırır.

Häfele’nin sunduğu aydınlatılmış çekmece ve raflar, ışıklı raflar, gömme ya da yüzeye monte tezgah üstü aydınlatmaları ve çalışma ışıkları dikkat gerektiren işlerin yapıldığı ortamlarda yeterli ışık sağlıyor ve kullanıcıya işlevsellik sunuyor.

Her detayda görsel konfor

Gölgeleme yapmadan tezgah üzerine dikey olarak düşen yansımasız aydınlatmalar yapılan işin kalitesini artırıyor. Dolap ve çekmece içlerinde kullanılan kontrast renklerdeki aydınlatmalar ise aranan eşyaların yerini bulmayı kolaylaştırırken, mükemmel bir ortam ışığı da yaratıyor.

Alttan aydınlatılmış ışıklı raflar üzerine konan objelerin görselliğine değer katmanın ötesinde mekan tümüyle karanlık olduğunda bile en iyi aydınlatmayı sağlıyor.

Cam kapakların ardında ya da dolap üstlerinde kullanılan aydınlatmalar hem dolaplara şeffaflık kazandırıyor hem de mutfak dolaplarına estetik bir görünüm katıyor.

Renk değiştirebilen baza ve merdiven ışıkları geceleri yönlendirme için estetik bir çözüm sunuyor; genel aydınlatma ve ortam ışığının ayarlanmasına katkıda bulunuyor.

Yenilikçi çözümler, çarpıcı detaylar

Hafele, teknoloji öncülüğünü ve mühendislik birikimini yenilikçi aydınlatma ürünlerinde de ortaya koyuyor: Mutfak üst dolaplarında kulpsuz açılım ve aydınlatma için kullanılan Skyline ışıklı gizli kulp profili, raf altı yüzeye monte edilerek uygulanan Skate LED aydınlatma, Nebula ışıklı raf altı aydınlatmalar, homojen dağıtılmış ışık veya ışık noktaları şeklinde iki farklı efekt imkanı sunan dekoratif LED ışıklı cam raflar gibi… 

Farklı ışık vurguları, farklı etkiler

Hafele LED teknolojisinin yenilikçi ürünleri mutfakları ışık vurgularıyla donatıyor ve güzelleştiriyor. Mobilyaya uyarlanan aydınlatma, ortam ışığı ve atmosfer yaratma özelliğiyle, mutfaklarda yaşam kalitesini yükseltiyor.

İstenildiğinde renk geçişleriyle mekanı değiştiren şerit LED profiller, gömme veya yüzeye monte LED aydınlatmalar, sınırsız bir renk spektrumuyla her seferinde farklı duygular yaratıyor.

Halojen ve floresan aydınlatmalar da mutfaklar için önerilen ışık kaynakları arasında yer alıyor. Halojen aydınlatmalar ile sıcak bir görüntü elde edilirken, floresan aydınlatmalar mutfaklara daha serin bir doğallık veriyor ve renklerin parlamasını sağlıyor. Pişirme alanındaki floresan aydınlatma ise özellikle yemek pişirirken daha fazla konfor duygusu ve çalışma motivasyonu veriyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account