Sinop Valisi Ahmet Cengiz, 'Kanal İstanbul Projesi'ne benzer bir proje ile Sinop'u ada haline getirmeyi planladıklarını söyledi

Editör
05.03.2012

 

Vali Cengiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinop tarihi yarımadasının yüzyıllar önce zaten bir ada olduğunu, denizin Selçuklular döneminde doldurulduğu söyledi. 

Turizm ve ulaşım açısından değerlendirilmek üzere açılacak bir kanal ile Sinop'u yeniden ada haline getirmeyi planladıklarını belirten Cengiz, ''Durumu tartışmaya açtık ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı'na teklifte bulunup işin uzmanları ile teknik bir çalışma yapılmasını talep ettik.

Önümüzdeki aylarda konuyu bilimsel olarak kamuoyuna sunacağız. Umarım proje gerçekleşir ve Sinop'un hayali gerçek olur'' diye konuştu. 

Sinop'un ada olmasıyla Sinopluların bir rüyasını gerçekleştireceklerini ifade eden Vali Cengiz, şunları söyledi: ''Sinop, 3 tarafı denizle çevrili olan bir yarımada üzerinde kurulu. 

Bazı tarihi kaynaklara göre bir ada olan eski Sinop kentinde, iki denizi birbirine bağlayan kanalın Selçuklular döneminde doldurulduğu ve Sinop'un bir ada kenti olmaktan çıktığı belirtiliyor.

Sinop'un yeniden ada olması hemşehrilerimizin bir rüyası. Bunu yeniden gerçekleştirebilmek çok zor bir olay değil. Kenti anakaraya bağlayan boğazın genişliği sadece 300 metre.

Sinop'un ada haline gelmesinin iki önemli gerekçesi var. Birincisi Sinop'un turizmden beklentilerini karşılamak. İkincisi ise kuzeye bakan deniz ile güneye bakan deniz arasında dalga farkı var.

Gemiler ve teknelerimiz güneye bakan limanda demirliyor. Kuzeye bakan denize geçmek istediklerinde 1 saate yakın zaman seyahat etmeleri gerekiyor. Halbuki bu açılacak kanal ile kısa sürede gemiler kuzey denizine geçebilecekler'' dedi. 

KAYNAK: AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account