Enerji Bakanı Yardımcısı Murat Mercan ve Danimarka Ticaret Bakanı Pia Olsen Dyhr törene katıldı

Editör
02.03.2012

 

Ağaoğlu ve Vestas şirketleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan ile Danimarka Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Pia Olsen Dyhr’ın katıldığı törenle iki santralde toplam 21 MW’lık kapasite artışı için anlaşma imzaladı. 

4 Eylül 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan 33 MW Kurulu gücündeki Mersin RES ile 2011’de devreye alınan 93 MW kapasiteli Bandırma Şah RES’te, toplam 21 MW’lık kapasite artışı yapılmasına yönelik anlaşma, 1 Mart 2012 Perşembe günü saat 16:00’da İstanbul Point Otel’de düzenlenen ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan ile Danimarka Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Pia Olsen Dyhr’ın da katıldığı törenle imzalandı.

İmzalanan anlaşma ile Ağaoğlu Enerji Grubu’nun toplam kurulu gücü 147 MW’a yükselirken halihazırda yıllık toplam 504 milyon kWh olan elektrik üretim miktarı da 580 milyon kWh’e çıkmış olacak. 

Yılda 132 milyon kWh enerji üreten ve 33 MW kapasiteli Mersin RES’te 9 MW’lık kapasite artışı ile öngörülen yıllık üretim miktarı 166 milyon kWh olacak.

93 MW’lık Bandırma Şah RES’te ise 372 milyon kwh öngörülen yıllık üretim miktarı ise 12 MW’lık kurulu güç artışıyla 414 milyon kWh’e ulaşacak. Ayrıca bu iki tesis yılda 360 bin ton karbon emisyonunu engellemiş olacak.

İmza Töreninde bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, “2023 hedeflerimiz arasında enerji üretimimizi 500 milyar kWh’nin üzerine çıkarmak ve Avrupa standartlarında üretim yapmak var. Türkiye’de iki alanda çok ciddi potansiyel bulunuyor. Birincisi enerji üretimi. Bir diğeri ise enerji verimliliği.

Her iki alanda da büyük fırsatlar bulunuyor. Türkiye’nin nüfusu ve başka etkenler düşünüldüğünde kısa vadede petrolden bağımsız bir enerji üretimi sözkonusu olamaz. Ancak yapılacak yatırımlarla kısa sürede yenilenebilir enerjinin toplam enerji üertimi içindeki payının çok artacağını öngörüyoruz” dedi.

Törende görüşlerini paylaşan Danimarka Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Pia Olsen Dyhr ise, 

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Murat Mercan ile birlikte Ağaoğlu-Vestas imza törenine şahit olmaktan dolayı onur duyuyorum. Devletler, temiz enerji alanında iddialı hedefler koymalılar. Bu hedeflerin gerçekleşmesinde firmaların yatırım yapmaları çok büyük önem taşıyor.

Bugün atılan imzalar, temiz teknoloji alanında koyulan hedeflerin uygulanmasında önemli bir adımı temsil ediyor. Danimarka’nın geçen yıl açıkladığımız 2050 enerji stratejisi çerçevesinde, tüm enerji üretiminin yenilenebilir enerjiden sağlanması ve 2020 yılına kadar elektrik enerjisinin yarısının rüzgar enerjisinden elde edilmesi hedeflenmektedir.

Bugün gerçekleştirilen toplantılarımız sonucunda, yenilenebilir enerji alanında Türkiye ve Danimarka işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında önemli kararlar almış bulunmaktayız. 

Yenilenebilir enerjiye 2.5 milyar TL yatırım yolda

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ise konuşmasında yenilenebilir enerji yatırımları için 3 yılda 2.5 milyar TL bütçe ayırdıklarını belirtti. Ali Ağaoğlu, “Türkiye’nin bir numaralı sorunu cari açık. Cari açığın yarıdan fazlası ise enerjide dışa bağımlı olmamızdan kaynaklanıyor.

Yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları ile Türkiye’nin bu alandaki açığının giderilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu yatırımlar için 3 yılda 2.5 milyar TL’lik bir bütçe ayırdık.

Bu yatırımlarımızla ayrıca yılda 1.5 milyon ton karbon emisyonunun da önüne geçeceğiz” dedi. 

Ağaoğlu ayrıca, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde toplam kurulu gücü olan 1.700 MW’ın yüzde 10’a yakın bir kısmına 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde eriştiklerini belirterek portföylerinde yer alan diğer santrallerin de devreye girmesiyle birlikte enerji üretimine çok ciddi bir katkı sağlayacaklarını ve hedeflerinin önümüzdeki 3 yılda, 600 MW rüzgar enerjisi olmak üzere, termik ve hidrolarla birlikte 1250 MW kurulu güce ulaşmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Ali Ağaoğlu, imzalanan bu anlaşma ile hem iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine hem de Türkiye’nin elektrik üretimine önemli katkıda bulunduklarını ifade ederek, Danimarka’nın dev şirketlerinden Vestas’ın dünyada türbin üretiminde bir numara olduğunu ve temiz enerji üretiminde önemli bir oyuncu haline geldiğini söyleyen Ağaoğlu, Türkiye’nin ilave her megavata önemle ihtiyacı bulunduğunu vurguladı. 

Vestas adına bir konuşma yapan Vestas Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Afrika’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Inigo Sabater Eizaguirre ise , “Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Türkiye’de geliştirdiği ilk iki rüzgar projesi için 126 MW kapasiteye sahip türbinlerin kurulumunu gerçekleştirdik ve halihazırda bu türbinlerin bakımlarını sağlıyoruz.

Bugün bu iki proje için 21 MW’lık kapasite artırımı anlaşmasını imzalamaktan ötürü memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma, Ağaoğlu’nun Vestas’a olan güveninin açık bir göstergesidir.

Ağaoğlu’nun temiz enerji üretimine yönelik hedeflerine ve rüzgar yatırımlarından maksimum seviyede kazanç sağlamalarına tam destek vermeye hazırız”dedi. 

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account