Dünya devlerinin üretim merkezi Manisa Organize Sanayi Bölgesi, yeni bir dünya devini daha bünyesine kattı. Çikolata sektöründe dünyanın dördüncü büyük üreticisi olan Ferrero, Manisa OSB'deki 19'uncu fabrikasının temelini attı

Yazar:Editor
02.03.2012

 

Dünya devlerinin üretim merkezi Manisa Organize Sanayi Bölgesi, yeni bir dünya devini daha bünyesine kattı. Çikolata sektöründe dünyanın dördüncü büyük üreticisi olan Ferrero, Manisa OSB'deki 19'uncu fabrikasının temelini attı. 90 milyon euroluk yatırımla kurulacak fabrikada başlangıçta 200 kişi çalışacak. Tesisler 2013 yılının Şubat ayında üretime girecek. Ferrero Çikolata'nın yeni fabrikasının temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, AK Parti Manisa milletvekilleri ve sanayiciler katıldı. 

DÜNYADA 4'ÜNCÜ

Temel atma töreninde konuşan Ferrero şirket sözcüsü Carlo Marsilli, Manisa'da olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. 146 bin metrekare alana inşa edilecek fabrikanın 2013 yılında tamamlanacağını belirten Marsilli, şirketin ayrıca bölgeye sosyal tesisler yapacağını ve eğitim konusunda yatırım yapacağını ifade etti. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı'da "Şehzadeler Şehri" Manisa'nın ülkemizde artık yatırımlar kentine dönüştüğünü söyledi. İtalyan pastacı Pietro Ferrero'nun, 1946'da Alba'da bir aile şirketi olarak kurduğu Ferrero, yarattığı Nutella, Kinder Suprise, Ferrero Rocher gibi ürünleriyle 2010 yılında 8.52 milyar dolar ciroya ulaştı ve dünyanın en büyük 4'üncü çikolata üreticisi konumuna geldi. Ferrero, 38 şirketi, 18 fabrikası ile 100'den fazla ülkede yaklaşık 22 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor. 

"YOLA DEVAM EDİN"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açıklanan İhracat rakamlarının ümit verici olduğunu belirtirken, "2002'den sonra ekonomik istikrarla siyasi ve sosyal istikrar at başı gidiyor. Dünyada global krizin pençesindeki 17 ülkede olumsuzluklar dikkate alındığında ülkemizin büyüme hızı ve rakamları takdire değer. Cari açık ve ithalattaki fazlalıklar konusunda eleştiriler gelebilir. Ama bu konuda da çözüm ürettiğimizin bilinmesi gerekiyor" dedi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na övgüler yağdıran Arınç, ajansın ülkemize gelecek yatırımları yönlendirdiğini söyledi. İtalyan devi Ferrero firması yetkililerine seslenen Arınç, "Karadeniz'den fındık alıp çikolata yapın, ancak Manisa'nın üzümünü kullanarak kek üretmeyi de ihmal etmeyin" dedi. 

Konuşmasında sanayicilere seslenen arınç şunları söyledi: "Sanayicilere sesleniyorum, yolunuza devam edin. Göğsünüzü gererek işinizi yapmaya devam edin. Arap parasından daha kıymetsiz hale gelen Türk Lirası'ndan 6 sıfır atan bir hükümet var Türkiye'de. Seçimler ne olur ne olmaz diye düşünmeyin. Yolunuz da bahtınız da açık olsun. Arkanızda güçlü Türkiye var."

BÜYÜK DESTEK

Manisa OSB Başkanı Sait Cemal Türek de, 2023 Türkiye hedefine ulaşmak için çalışırken devletin tüm kurumlarının desteğini hep arkalarında hissettiklerini, özellikle pek çok yabancı sermayeli şirketin bölgeyi yatırım merkezi olarak seçmesinde Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın çok önemli katkısı ve desteği olduğunu vurguladı. Türek "Bu yatırım hem ülkemiz hem Manisa hem de bölgemiz için çok önemli. Şimdiye kadar Karadeniz'in fındığı dünyanın pek çok yerindeki Ferrero fabrikalarında mamul hale geliyor, yine dünyanın dörtbir yanına dağıtılıyordu. Ancak Ferrero'nun Manisa'daki bu yatırımıyla ülkemizin kaynakları üretime doğrudan katılarak, Türk mühendis ve işçilerinin emekleri ile çok daha fazla katma değer yaratacaktır. Ayrıca otomotiv sanayine ev sahipliği yapmanın hayalini kuruyoruz" diye konuştu.

GÜÇLÜ EKONOMİ 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de, Türk ekonomisinin tüm dünyada dikkat çektiğini vurguladı. Tanrıverdi, "Birçok ülke bütçe açıkları karşısında tasarrufa giderken, biz hiçbir kesintiye gitmeden tam aksine sosyal harcamaları artırarak yolumuza devam ediyoruz. Ayrıca diğer ülkelerde büyüme oranları yavaşlarken, ülkemiz büyümeye gelişmeye devam ediyor. 2023'te hedefimiz 2 trilyon dolardır. Bu yolda doğru politikalar uygulayan hükümetimiz özel sektöründe güvenini kazandı" dedi. 

"Manisa 4 basamak atlayıp 3'üncü oldu"

Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2011 yılında en çok ihracat yapan 7'nci il olan Manisa'nın geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye şampiyonu, şubat ayında ise 3'üncü olduğunu açıkladı. Son 10 yılda Manisa'nın ihracatını yüzde bin 632 artırdığını belirten Büyükekşi, "Bu son derece gurur verici. 2011'i çok iyi tamamlayan Manisa, 2012'nin Ocak ayında ihracatını yüzde 26 artırdı. İhracatını en çok artıran il oldu. Şubat ayı artışı da yüzde 24 oldu. Bu da Türkiye ortalamasının üzerinde. Manisa tarım ve sanayi sektörlerinde gerçekten can damarı. Manisa ihraç ediyor, Türkiye kazanıyor. Yeni yapılacak yatırımlarla Manisa'nın ihracatı daha da artacak. Bunun için Başbakanımızın yeni yatırım teşvik kararlarını açıklamasını bekliyoruz. Stratejik sektörlerde ithalata bağımlılığı azaltacak düzenlemeler yapılmalı" dedi.

"Hedefimiz 30 milyar $"

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, Manisa OSB'nin Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgelerinden biri olduğunu söyledi. Köklü, sağlam, üretken sanayi kuruluşları ile Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için çalıştıklarını belirten Türek, bu hedefte 30 milyar dolarlık paya ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. Türek, "Bölgemiz her geçen gün hızla büyüyor. Bölgemizde üretim yapan 157 tesis var. İnşa halinde 16, proje halinde 14 yatırım var. Toplam tesis sayısı 196'ya ulaştı. Yeni tahsis edilen alanlarda toplam 250 milyon dolarlık yatırım gerçekleşecek. Bu yeni tesisler tam kapasite çalıştığında 2 bin 500 kişiye iş kapısı açılacak. Bölge genelindeki doluluk yüzde 90 seviyesine vardı" dedi. Manisa OSB'de otomotiv ana ve yan sanayi, ısıtma ve elektrik, elektronik, beyaz eşya sektörlerinde kümelenmeler yaratıldığını belirten Türek, otomotiv ve ısıtmada yeni yatırımların bölgeye geleceğini açıkladı. Türek, "Isıtma sistemlerinde Bosch, Elginkan şirketi Emas faaliyetini sürdürüyor. Bugün bunlara Termodinamik ve yine ünlü bir Alman sanayi kuruluşu eklenecek. Şu an otomotiv yan sanayinde firma sayısı 31'e ulaştı" diye konuştu.

Kaynak : YeniAsır

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account