Gayrimenkuldeki Arap ilgisi son dönemlerde kendini iyice hissettirmeye başladı.

Yazar:Editor
01.03.2012

 

İstanbul Başakşehir’de yapılan Arterium Villas projesinin tamamını Araplar satın aldı. Cathay İnşaat ve Suudi Arabistan menşeili Nema Gayrimenkul’ün ortak olarak geliştirdiği 20 milyon dolar değerindeki projede 32 villayı çoğunluğunu Suudiler’in oluşturduğu Arap ülkelerinin vatandaşları satın aldı.

Cathay İnşaat kurucu ortaklarından Mahmut Alper Tuğsuz, yatırımcı ve bireysel müşterilerin konutların yarısını oturum için aldığını belirterek, “Türkiye’de mütekabiliyet yasası olduğu için Arap ülkelerinin vatandaşlarına satış yapamıyoruz. Ancak bir şirket kurarak buradan konut alabiliyorlar. Bizim projemizden de öyle aldılar” dedi.

Körfezin ilgisi artıyor

Tuğsuz, mütekabiliyet yasasının kalkması ve satışın serbest olmasıyla birlikte yoğun bir taleple karşılaşacaklarını anlatarak, şunları söyledi:

“Türkiye’ye körfez ülkelerin ilgisi her geçen gün artıyor. Mütekabiliyetin sıkıntısını yaşıyoruz. Ama yasa oturma izni gibi hususlarda da doğru düzenlemeler içerirse çok büyük bir talep gelir. Araplar son dönemde rezidans hizmetlerinin verildiği konutlara ilgi gösteriyor. Yasa çıkınca 2012 gayrimenkul sektörünün yılı olabilir.”

Cathay olarak kendilerinin de bir rezidans projesi olduğunu dile getiren Tuğsuz, “Nema ile ortak yaptığımız proje de butik tarzda. Çok kaliteli yapılıyor. Konutların fiyatları 400 bin dolardan başlıyor, 800 bin dolara çıkıyor” dedi.

Cathay İnşaat kurucu ortaklarından Mehmet Yılmaz da, bu projede yakaladıkları başarının ardından yeni projeler için kolları sıvadıklarını vurguladı.

Arap yatırımcılar Türkleri bekliyor

Nema Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdulaziz Alomary, İstanbul’un Araplar için ayrı bir önemi bulunduğunu belirterek, “Türkiye küresel krizden etkilenmedi. Vatandaşlarımız da buraya yatırım yapmak istiyor” diye konuştu.

 Abdulaziz Alomary, Cathay ile yaptıkları Arterium Villas projesinin ardından büyük ölçekli yeni projeler yapmak istediklerinin altını çizerek, şunları aktardı:“Arabistan’da gayrimenkul sektöründe önemli bir deneyimimiz var. Riyad’da otellerin yanı sıra 50-100 konutluk rezidans hizmetinin olduğun siteler yaptık. Bu tarz Türkiye’de büyük rağbet görür. Bu tecrübemizi İstanbul’a da aktarıyoruz. 

Yeni projemiz de bu özellikte zaten.” Abdulaziz Alomary, yeni projelerinin kentin birçok Arap şirketinin Türk firmalarıyla işbirliğine sıcak baktıklarının altını çizerek, “Çevremizde birçok şirket var ve bizim Türkiye’deki yatırımımızı takip ediyorlar. Buna bakıp buraya yatırım yapıp yapmayacaklarına karar verecekler ama çok başarılı bir örnek yaptık. Bu nedenle birçok şirket Türk firmalarıyla işbirliğine girebilir” dedi.

20 milyon dolara 32 villa

Başakşehir’de 32 dubleksten oluşan Arterium Villas, bahçe ve teras olmak üzere 2 farklı dubleks tipi sunuyor. Arterium Villas’taki dubleksler, optimum mekan kullanımı ve maksimum gün ışığı sunarken, büyüklükleri 335 ile 360 metrekare arasında değişiyor. İki dizi villa arasında konumlanan orta avlu, villalar arasında mesafe yaratarak hem özel alanı koruyor hem de mahalle sıcaklığını yaşatıyor.

Villaların iç mekanları, gündelik yaşamın gereksinimlerini konforlu ve pratik bir şekilde tasarlanmasının yanı sıra yalın plan çözümleriyle farklılık gösteriyor. Arterium Villas’ta konforlu ev yaşamının yanı sıra aktif bir sosyal yaşam da sunuyor.

Sosyal tesisler arasında, içerisinde sauna ve yüzme havuzunun da bulunduğu fitness- wellness center, kafe ve bir mini sinema yer alıyor. Proje 20 milyon dolar yatırımla hayata geçiriliyor.

 1322 yeni daireyi üçlü kampanya ile satışa sundu

Teknik Yapı, Evora İstanbul Deniz projesindeki 1.322 daireyi yeni bir kampanya ile satışa çıkardı. Fiyatların 109.400 liradan başladığı projede, peşinat ve faiz sıfıra inerken, ilk ödeme altı ay erteleniyor

Teknik Yapı, toplam 1.322 daireden oluşan Evora İstanbul Deniz projesini satışa çıkardı. Tuzla’da yapılan Evora İstanbul projesinin üçüncü bölümünü oluşturan projede sıfır faiz, sıfır peşinat ve 6 ay ertelemeden oluşan üçlü kampanya dikkat çekiyor.

Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeli kapsamında gerçekleştirdikleri projede uyguladıkları yeni kampanya ile faiz yükünü asgariye indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kampanyada peşinatı ve faiz sıfıra indirirken, ödemelerin de 6 ay sonra başladığını ve takip eden 24 aya yayıldığını ifade eden Durbakayım, Evora İstanbul’a gelen yaklaşık 30 bin kişinin beklentilerini değerlendirdikten sonra böyle bir kampanya düzenlediklerini söyledi.

İki soruna köklü çözüm

Evora İstanbul projesinden daire almak isteyen, ancak peşinat ve banka kredisinden kaynaklanan faiz yükü nedeniyle birçok müşterinin geri döndüğünü belirten Nazmi Durbakayım, düzenlenen kampanyanın bu iki soruna köklü çözüm getirdiğinin altını çizdi.

Durbakayım, bir ay boyunca sürecek kampanyanın Evora İstanbul projesinin birinci etabı ve Evora İstanbul Marmara için de geçerli olacağını vurguladı. Projede yer alan dairelerin yüzde 70’inden fazlasının deniz manzarasına sahip olduğunu vurgulayan Durbakayım, projedeki dairelerin 912’sinin 1+1, 396’sının da 2+1 tipinde olacağını kaydetti. Durbakayım, 9 dairenin stüdyo olarak tasarlandığı projede 4 tane de 3+1 tipine yer verdiklerini anlattı.

Kampanya bir ay sürecek

Büyüklükleri 55 – 108 metrekare arasında değişen 1+1 tipi daireler 109 bin 400 liradan, 93 – 177 metrekare arasında değişen 2+1 tipi daireler ise 163 bin 300 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Projede iki adet spor salonu, fitness, oyun salonu, bilardo, kafe, çocuk parkı, basketbol sahası, trambolin, tırmanma duvarı, açık ve kapalı havuz ile birlikte 211’i açık 984’ü kapalı olmak üzere toplam 1195 adet otopark alanı yer alıyor. Satışına yeni başlanan Evora İstanbul Deniz projesi 2014 Eylül ayında teslim edilecek.

İnanlar İstanbul’un geleceği için alternatif arıyor

İnanlar İnşaat, İstanbul'un yeni çehresini belirlemeyi hedeflediği bir yarışma başlattı. “İstanbul'un Geleceği İçin Alternatif Öneriler” konulu yarışma İnanlar’ın kurucusu olduğu Mimar Sinan İmar Kültür Eğitim Vakfı (MİKEV) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde yapılıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Yalçın Karayağız, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk, İnanlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Serdar İnan’ın katıldığı toplantıyla başlatılan yarışma, kentin geleceğine dair öngörülerin akademisyenler ve öğrencilerin gözlemleri ile değerlendirilmesi amacını taşıyor.

İki kategoride yapılıyor

İki ayrı kategoride gerçekleşecek yarışmalardan ilki, kente bakışları ve yaratıcı görüşleri ile İstanbul için alternatifler sunmaları istenilen öğrencilere yönelik olacak. Akademisyenlere yönelik ikinci yarışmada ise, sürekli vizyon ve görüşlerin çarpıştığı akademik dünyadan kenti yeni bütünsel bir bakışla değerlendirmeleri istenecek.

Yarışmanın proje teslim tarihi 15 Haziran 2012. Sonuçların 01 Ağustos 2012'de açıklanacağı yarışmanın akademisyenler kategorisi birincisinin ödülü 40.000 TL, 5'er adet eşdeğer ödül ise 12.000 lira olacak. Öğrenci kategorisinde ise her biri 10.000 lira olmak üzere 5 adet eşdeğer ödül verilecek.

Yeni planı Glow markasıyla büyüme üzerine kurdu

Avrupa Holding’in iştiraklerinden olan MOM Yapı, Sancaktepe’de hayata geçirdiği Nev İstanbul projesinin adını ‘Glow 3’ olarak değiştirdi. MOM Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Balcı, sektörün gelişimiyle birlikte kendilerinin de yenilendiğini ve bundan sonra projelerini Glow markası altında çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Bundan sonra inşa edecekleri tüm projelerde ‘Glow’ ismini kullanacaklarını ifade eden Balcı, “Bu ismi, eski ve yeni tüm projelerimize yansıtıyoruz. Bu nedenle ilk projemiz Nev İstanbul’un da bu ismi taşımasını istedik ve ilk projemizin adını da Glow 3 olarak değiştirdik. Glow ise İngilizcede ‘parlaklık’ anlamına geliyor” dedi.

Avrupa Holding olarak sigorta sektöründen ayrıldıktan sonra rotalarını farklı yönlere çevirdiklerini söyleyen Murat Balcı, ilk projeleri Glow 3’ün Çekmeköy’de en yüksek kalite standartlarında inşa edildiğini kaydetti.

Glow 3’ün inşaatının yüzde 65’inin tamamlanmasının ardından 15 Ekim 2011’de satışa sunulduğunu hatırlatan Balcı, 239 dairelik projenin Haziran 2012’de teslim edileceğini ifade etti.

Çekmeköy’e yeni proje

Türkiye’nin önemli inşaat firmaları arasında yer almayı hedeflediklerini ifade eden Balcı, “Bu kapsamda İstanbul’da yeni projemize başlayacağız” diye konuştu. Murat Balcı, projenin yaklaşık 160 konutluk olacağını ve İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde hayata geçeceğini söyledi. Balcı, maliyetinin 50 milyon lirayı bulması beklenen projenin de “Glow” markasıyla satışa sunulacağına dikkat çekti.

İnşaatlar bitti, şimdi sıra daire teslimlerine geldi

Dumankaya İnşaat tarafından Tuzla’da gerçekleştirilen ve ‘Adres’ serisinin bir parçası olan Adres Botanik’te daire teslimlerinin başladığı duyuruldu. Yapılan açıklamada, Dumankaya Pusula Yönetim Hizmetleri tarafından gerçekleştirilen organizasyon ile Adres Botanik projesi kapsamında yer alan 286 dairenin teslimlerinin 7 Mart 2012’ye kadar devam edeceği belirtiliyor.

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya; “Dumankaya olarak her yıl birçok yeni projeye başlarken mevcut projelerimizin de teslimleri için yoğun bir enerji harcıyoruz. 2012 yılı bizim için çok önemli bir yıl olacak. Bu yıl toplam 2500 konutu ev sahipleri ile buluşturacağız. Konut teslimlerinin ilkine Adres Botanik ile başlıyoruz” dedi.

Prim hedefinin yüzde 30’una şimdiden ulaştı

Rumeli Gayrimenkul Yapı tarafından Küçükçekmece'de 8 bin 940 metrekarelik alan üzerinde inşa edilen 10 katlı residence projesi Istanbul Suites, 194 daireden oluşuyor.

Bölgenin en prestijli projelerinden birini hayata geçridiklerini belirten Rumeli Gayrimenkul Yapı Satış Koordinatörleri Yasemin Başaraner ve Janet Levi, Istanbul Suites'in yalnızca birkaç aylık süre zarfında yüzde 30 oranında prim yaptığını söyledi. Projenin tamamlandığında yatırımcılara yüzde 100 oranında kazanç sağlayacağının beklendiğini anlatan Başaraner ve Levi, proje kapsamında daire fiyatlarının ise sıfır faizle 122 bin 550 liradan başladığını ifade etti.

G Plus ikinci etapta, rezidans ve otel birlikte yükselecek

Mar Yapı’nın Güneşli’de hayata geçirdiği G Plus projesinin ikinci etabında yapılması planlanan rezidans ve otelle ilgili olarak yürütülen görüşmelerin tamamlandığı duyuruldu. Yapılan açıklamada, projenin işletmesinin Divan Grup tarafından üstleneceği belirtildi.

Konut, ofis ve mağazalardan oluşan G Plus ilk etabının tamamlanmasının ardından zincir otellerden gelen teklifler üzerine ikinci etapta rezidans ve otel inşa etmeye karar verdiklerini söyleyen Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, projede 140 odalı 4 yıldızlı bir otel ile 282 dairelik rezidans inşa edileceği bilgisini vererek, projenin 2013 yılında tamamlanacağını ifade etti.

 Crowne Plaza’ya yeşil yıldızlı belge verildi

İstanbul Anadolu Yakası’nda projelendirilen Crowne Plaza İstanbul Asia, çevreye duyarlı uygulamalarından ötürü T.C. Turizm Bakanlığı tarafından ‘yeşil yıldız belgesi’ ile ödüllendirildi.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile belgeyi almaya hak kazanan Crowne Plaza Asia’nın Genel Müdürü Ergün Demiray, “Otelimiz çevreye dost teknoloji ile inşa edildi ve tüm detaylarında da yeşile saygı unsuru ön planda tutuldu. Elektrik, su ve enerji kullanımında tasarruf sağladık. Çevreye zararlı maddelerin ve atık miktarının azaltılmasını, enerji verimliliğinin arttırılmasını ve çalışanlarımızın bilinçlendirilmesini amaçladık” dedi.

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account