Fikirtepe’de 3 ada ile büyük ölçüde anlaşma sağlayan Teknik Yapı, bölgeye toplamda 2 bin 650 konut yapmayı planlıyor.

Editör
28.02.2012

İstanbul’daki kentsel dönüşümün odağında yer alan Fikirtepe’yle ilgili son atak Teknik Yapı’dan geldi. Geçtiğimiz günlerde Tuzla’da 4 bin 700 konutluk dev proje Evora İstanbul’u satışa sunan Teknik Yapı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Fikirtepe’de 3 adada planladığı projeler için hak sahiplerinin büyük bölümüyle anlaşma sağladı. Adalardan biriyle yüzde 98 anlaşma sağlayan firma, ikinci adayla yüzde 73, üçüncü adayla ise yüzde 50'lik bir oranda ada sakinleriyle el sıkıştı.

Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Fikirtepe'de ilgilendikleri toplam büyüklüğü yaklaşık 52 bin metrekare olan üç ada olduğunu belirterek, “Bu adalar 215 parselden oluşuyor ve 750 civarında hak sahibi bulunuyor” diye konuştu. Yaklaşık 19 bin metrekarelik birinci adada 950 konut yapmayı planladıklarını anlatan Durbakayım, “ikinci adada 20 bin metrekare ve burada yapılması planlanan konut sayısı 1.000, üçüncü ada alanı 13.500 metrekare ve yapılması planlan konut sayısı 700” dedi.

Bölgeye sihirli değnek değdi

Umut Durbakayım, Fikirtepe’ye sihirli bir değneğin değdiğini belirterek, “67 bin ile 80 bin arasında konutun inşa edileceği bölge, Bağdat Caddesi'ne emsal olacak bir yer. Yurtdışından gelip konut almak isteyenler bile Bağdat Caddesi'nin yenilenmiş halini tercih edecekler” diye konuştu. Bölgede proje yapmaları için ilk teklifin Fikirtepe halkından geldiğini ifade eden Durbakayım, kentsel dönüşümün acil hızlanması gerektiğini ve insanları panikletmeden tabut içerisinde yaşadıklarını hatırlatmak gerektiğinin altını çizdi. Durbakayım, depreme dayanıklı binaların yapılmasının önünü kesenlerin insanlık suçu işlediğini ve bir kişi istemiyor diye insanları tabutta yaşatmanın ağır bir suç olduğunu da vurguladı.

 

Fikirtepe’de anlaşma sağlanamaması durumda bu piyangonun ortadan kalkacağını vurgulayan Umut Durbakayım, bölgede ilk toplantıyı eylülde yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

 

“2011 Haziran’da görüşmelere başladık. Her adada temsilciler vardı. İletişim kurmak da zor olmadı. 3 projede yaklaşık 1.5 milyar liralık değer oluşacaktır. Bölgede söylendiği gibi konutları metrekaresi 5-6 bin dolardan satmayacağız. Çok lüks konutlar yapacağız ama metrekare satış fiyatlarının 5 bin lira civarında olmasını öngörüyoruz. Olması gereken fiyatlar da bu zaten.”

Bölgeye 80 metre sınırı geldi

Adalar için birden fazla konsept proje hazırladıklarını söyleyen Umut Durbakayım, şöyle konuştu:

“Lüks projeler üreteceğiz. Toplam 52 bin metrekarelik adada 3 blok üzerinde 2.650 üniteden oluşan rezidans, home office ve ticari birimler olacak. Yükseklikte 80 metre sınırı getirildiği için 27 kata kadar çıkacağız. Fakat ilgilendiğimiz adalarda 4.kattan itibaren Sarayburnu manzarası olacak. Ada sakinlerine yüzde 55 oran verdik. Adalarda yer alan her bağımsız bölüm için belli bir hak mahrumiyeti bedeli ödeyeceğiz. Bu rakam her konut için aylık 700 lira, dükkan içinse aylık 1000 lira olacak. Ayrıca bir kereye mahsus taşınma bedeli olarak da 1000 lira ödenecek.”

Kaynak : Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account