Ülker Arena Teknoloji Partneri; Ateksis

Editör
27.02.2012

 

Fenerbahçe Kulübü ile sponsorlarından Ülker’in işbirliğiyle inşa edilen Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena, Fenerbahçe Ülker erkek basketbol takımının THY AvrupaLigi'ndeki Emporio Armani Milano maçıyla kapılarını açtı.

Ateksis bu referans projede profesyonel ses, görüntü, interkom, show aydınlatma otomasyonu, genel aydınlatma otomasyonu ve canlı yayın altyapı sistemlerini sağladı.

Salon NBA maçlarının oynandığı salonlar örnek alınarak ve daha da yüksek teknoloji ve konfor standartları ile inşa edildi. Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena 13.850 kişilik kapasitesi, modern teknolojik donanımı ve konforu ile Türk basketbolunun parlayan yıldızı olmaya aday.

Salonun ortasına sarkan ve dört yana bakan dev LED skorboard üzerinde maç skorunun yanı sıra, reklam, tanıtım ve organizasyona özel videolar yayınlanabiliyor. Yine tüm trübünler boyunca 360 derece yerleştirilmiş LED ekranlarda yayınlanacak reklamlar da salon için ciddi bi gelir kaynağı olurken aynı ekranlardan yapılacak video gösterileri de salonun cazibesini arttırıyor.

Ekranlar üzerinde yer alacak logolar ve kayan yazılar Ateksis tarafından sağlanan KJ sistemleri ile yayınlanıyor.

Salonun tamamına hakim noktalarda bulunan localarda konuklara her türlü konfor sunululuyor. Salonda 44 adet son derece lüks loca yer alıyor ve tamamı salon açılmadan aylar önce satılmış durumda.

 Locaları satın alan taraftarlar sadece Fenerbahçe maçlarını değil, tüm konserleri, milli maçları ve diğer organizasyonları ücret ödemeden izleyebilecek. 

Localarda ve localara hizmet eden fuaye ve servis alanlarında aydınlatma otomasyonu, ses ve görüntü sistemleri yer alıyor. Locaların ve salondan görünebilen diğer alanların aydınlatma sistemleri kendi bölgelerinden kumanda edilebildiği gibi, etkinlikler sırasında show aydınlatma sisteminin merkezi kontrolüne de alınabiliyor.

Aydınlatma otomasyonu Crestron Otomasyon ürünleri ve Etherwan endüstriyel ağ anahtarları ile fiberoptik kablolar kullanılarak, sisteme özel bir aydınlatma ağı kurularak tesis edildi.

Show aydınlatma sisteminde High End ve Altman ürünleri kullanıldı. Bu kapsamda salon çatısına 14 adet High End Showgun moving head spot yerleştirildi.

Bunların kontrolü için High End  Roadhog Fullboar aydınlatma kontrol masası ve DMX ağ genişletme üniteleri kullanıldı. Altman ellipsoidal spotlar ile tribünlerdeki yürüme yolları ve giriş çıkışlar aydınlatıldı. Basın bilgilendirme salonu sahne aydınlatması için Altman freshnel spotlar kullanıldı.

Ana salon seslendirme sisteminde, her biri 12 adet JBL VLA901H serisi array hoparlör ve 4 adet ASB6128H serisi subwoofer dan oluşan 6 set line array hoparlör, merkezdeki skorboard çevreside tavanda monte edilerek kullanıldı. Ayrıca tribünlerin en üstü için 22 adet, localar için 44 adet ve yedek bankoları ve hakem masalarının bulunduğu tribünlerin ön kısmı için 8 adet özel gecikme uygulanmış hoparlörlerden ses yayını yapılıyor.

Kontuar alanları, cafe ve servis alanları ile fuayelerde JBL asma tavan hoparlörleri ile kamu anonsları ve etkinlik yayınları gerçekleştiriliyor.

Binada seslendirme sistemine özel dijital ses ağı oluşturuldu. Seslendirme sistemi amplifikatörleri yayın yaptıkları yerlere yakın özel odalara yerleştirildi ve yayın merkezden bu odalara fiber optik kablolar üzerinden dijital cobranet sinyalleri ile taşındı. Dijital ses ağı yapılandırmasında BSS dijital sinyal işlemcileri ve HP ağ anahtarları kullanıldı. 

Seslendirme sistemlerine bağlantı için sahanın dört yanına çok kanallı bağlantı kutuları yerleştirilerek saha içinden portatif canlı yayın dolabı üzerinden sistem merkezine oradan da tüm binaya yayın yapılması sağlandı. Basın bilgilendirme salonuna yerleştirilen sistemlerle maç sonu basın toplantılarında ihtiyaç duyulan seslendirme ihtiyaçları karşılandı.

Kompleks içinde pek çok takımın sahasından daha büyük birde antreman sahası yer alıyor. Burada da iki taraftaki tribünlere hitabedecek şekilde 5’er adet VRX928 array hoparlör ve 2’şer adet VRX915 subwooferdan oluşan 6 adet line array hoparlör sistemi kullanıldı. Yine saha kenarındaki çok kanallı ses bağlantı kutularından antreman ve maçlarda portatif canlı yayın dolaplarından ses yayını yapılabiliyor.

Ana salon ve antreman sahasında kullanılan portatif canlı yayın dolaplarında ve sistem merkezinde SoundCraft ve Allen Heath ses kontrol masaları kullanılıyor. Kontrol odası ve ana salondaki ses kontrol masaları dijital modellerden seçildiği için kullanıcıya önceden kaydedilmiş setupları kullanma esnekliği sağlanıyor.

Seslendirme sistemindeki tüm hoparlörler, yangın vb. acil durumlarda özel otomatik anahtarlama sistemleri ile yangın sisteminin emrine giriyor ve tüm binaya otomatik acil anons yayını yapılabiliyor.

Tesisteki Club ve Suitlerde de Sanyo videoprojeksiyon sistemleri ve buralardaki ses, görüntü ve aydınlatma sistemlerini yönetmek için Crestron otomasyon sistemleri ve dokunmatik kontrol panelleri bulunuyor.

Bina genelinde, çatıdaki kedi yollarından, soyunma odalarına, hakem odalarından saha kenarındaki bağlantı kutularına kadar yerleştirilmiş olan 4 kanallı interkom bağlantı soketleri ve merkezdeki Clear Com interkom matriksi ile portatif Clear Com interkom üniteleri kullanılarak etkinlikler sırasında gerekli güvenli haberleşme ihtiyacı karşılanıyor.

Canlı yayın alt yapısı olarak, olası tüm kamera pozisyonlarına yerleştirilmiş olan canlı yayın bağlantı panoları ile Canare ve Neutrik fiberoptik, triax, BNC ve XLR audio konnektörleri Canare ve Belden gibi üreticilerden sağlanan kablolar kullanıldı. Tüm alt yapı canlı yayın araçlarının yanaşacağı platform yakınındaki bir bağlantı merkezinde toplanıyor.

Buraya yanaşan canlı yayın araçları bağlantı dolapları üzerinden tesis genelindeki 30 canlı yayın bağlantı noktasına erişebiliyor. Her noktada Triax, Fiber ve Coax olmak üzere üç farklı standartta video ve ses bağlantı imkanları bulunuyor.

Ayrıca basın mensuplarının karşılaşmaları izleyecekleri 6 farklı alanda naklen yayın sinyallerinin dağıtımı için coax ve ses bağlantı panelleri kullanılıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account