Seramik ve banyo sektörünün buluşma platformu UNICERA, 24’üncü Uluslararası Seramik Banyo ve Mutfak Fuarı

Yazar:Editor
27.02.2012

 

  14-18 Mart 2012 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açıyor. Orta Doğu’dan Avrupa’ya Orta Asya’dan Balkanlar’a banyo, seramik ve mutfak sektörünün alıcı ve üreticilerini buluşturan UNICERA ve KITCHEN WORLD fuarları, büyük bir ticari potansiyele bir kez daha imza atıyor.

 Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından 14-18 Mart 2012 tarihlerinde hazırlanan UNICERA 24. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı ile KITCHEN WORLD 8. Uluslararası Mutfak Banyo Mobilyaları ve Ankastre Cihazlar Fuarı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece-İstanbul’da sektörü bir araya getiriyor.

 Yurtiçinden ve yurtdışından nitelikli alım heyetlerini ve firma temsilcilerini aynı çatı altında buluşturan UNICERA ve KITCHEN WORLD 2012 Fuarları, seramik, mutfak ve banyo sektörü için önemli bir pazarlama platformu olma özelliğini taşıyor.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türk seramik sektörünün uluslararası alandaki en verimli pazarlama platformu UNICERA Fuarına 43 ülkeden; KITCHEN WORLD Fuarı’na ise 32 ülkeden Alım Heyeti organize edildi. 

“Yüzde 15 oranında büyüdük”

TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü Serdar Yalçın, sektördeki büyümenin fuarlara da yansıdığını ve UNICERA Fuarı’nda metrekare alanında geçen yıla oranla yüzde 15 oranında artış sağlandığını belirtti.

 Yalçın, Seramik Federasyonu ve Timder’in Tüyap ile birlikte tasarladıkları ve uyguladıkları UNICERA Fuarı’nın her geçen yıl artan hızla geliştiğini ve büyüdüğünü belirterek, “Seramik üreticilerinin organizasyonda aktif rol alması ile 2005 yılından itibaren uluslararası bir nitelik kazanan UNICERA, 1 milyar dolar üzerinde ihracat hedefi ile yıldan yıla büyüyerek güç kazanan seramik sektörünün en geniş katılımcı profiline sahip seramik ve banyo fuarı olma özelliğini taşıyor” açıklamasında bulundu. 

Yalçın, UNICERA Fuarı’nın sektör gelişimine paralel olarak sinerji yaratmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Nihai tüketici ve profesyonel kullanıcı  istekleri  ile üreticilerin ürün geliştirme yeteneklerine ivme kazandırıyor.

Geçtiğimiz yıllarda büyümenin yanı sıra kalite ve yenilikçi tasarımları ile önemli başarı  kaydeden Türk seramik sektörü  modern üretim teknolojileri kullanılarak üretilen ürünler ile iç pazar talebini karşılamanın yanı sıra önemli ölçüde ihracat da gerçekleştirdi.

Ülke ekonomisi için ciddi oranda istihdam sağlayan Türk seramik sektörü, bitmiş ürün ihraç etmenin yanı sıra geliştirdiği tasarımlar ile rekabette de öne geçerek dünya seramik sektöründe söz sahibi olmaya devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı’nın UNICERA Fuarı’na 43 ülkeden Alım Heyeti desteği veriyor oluşu da, bunun en önemli kanıtıdır” dedi. 

“KITCHEN WORLD, sektör temsilcilerine yeni pazarlar oluşturuyor” 

Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İthalatçıları Derneği iş birliği ile bu yıl 8.’si düzenlenen KITCHEN WORLD Uluslararası Mutfak Banyo Mobilyaları ve Ankastre Cihazlar Fuarı Türk mutfak sektörünün temsilcilerine yeni pazarlar oluşturuyor.

Türk mutfak sektörünü güçlendiren KITCHEN WORLD fuarı; inşaat sektörü ile orantılı büyüyen mutfak sektörü temsilcilerinin pazarlama platformu olarak dikkat çekiyor. Yalçın, “Mutfak, inşaat sektörüyle orantılı büyüyor ve sektörün hareketlenmesi gerçekleşiyor. Hem son kullanıcılar hem de işini ciddiye alan inşaat firmaları artık sadece hazır mutfak kullanıyor.

Bu çok olumlu bir gelişme. Türkiye’de her yıl yaklaşık 400 bin konut üretiliyor. Mutfaklarımız artık birer yaşam alanı haline geldi. Eskiden mutfaklarımızı, sadece yemek pişirmek için kullanırdık.

Şimdiyse mutfaklardan neredeyse hiç çıkmıyoruz. Burada misafirlerimizi ağırlıyor, arkadaşlarımızla sohbete dalıyoruz. Kısacası evde geçirdiğimiz zamanının büyük kısmını mutfaklarımızda yaşıyoruz. Bu nedenle kalite, ergonomi ve estetiği bir arada sunan mutfaklar herkesin birincil tercihi oldu.

KITCHEN WORLD Fuarı, bu anlamda çok önemli bir noktada duruyor. Herkesin mutfak ihtiyacına, çeşit çeşit, alternatif yanıtlar veriyor. Şu an Türk mutfak sektörü, dünyanın her yerinde saygı gören ve beğenilen bir konuma sahip durumdadır. Amaç; sektörü güçlendirmek ve marka sayısını artırmak olmalıdır. KITCHEN WORLD fuarı da, bu anlamda çok doğru bir yerde durmaktadır” açıklamasında bulundu.

Anadolu’nun dört bir yanından katılım

Yurt dışının yanı sıra yurt içinden de, özellikle Anadolu’nun her bir noktasından UNICERA ve KITCHEN WORLD 2012 Fuarları’na sektör temsilcilerinin katılım gösterdiğini belirten Yalçın, “Ticaret ve Sanayi Odaları, Mimar Odaları, İnşaat Mühendisleri Odaları ve Müteahhitler Birliği kurumları ile yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye’nin her yerinden bu yıl da katılım bekliyoruz. UNICERA ve KITCHEN WORLD Fuarları’nın eş zamanlı olarak, 14-18 Mart 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olması; sektörün gelişimi ve yeni pazarlara açılmasında büyük bir avantaj sağlıyor.

UNICERA Fuarı’na katılan üreticilerin ve profesyonel ziyaretçilerin, seramik, banyo, mutfak, dekorasyon sektörü temsilcileri için aynı platformda bir araya gelmeleri aynı zamanda gelecek yatırım planları açısından geliştirilebilir yönde olmasına olanak tanıdığını umuyoruz. Fuarlarımızda katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz, ev dekorasyonuna yönelik her şeyi bütünsellik içerisinde bir arada görme şansı yakalamış oluyor.

Yine aynı şekilde seramik, banyo, mutfak ürünleri; mutfak ve banyo mobilyaları ve ankastre ürünlerin birlikteliği tüm bu sektörlere hareket kazandıracaktır diye düşünüyoruz. İki fuarın aynı anda yapılıyor olması, katılımcıların ve ziyaretçilerin yenilikleri keşfetmeleri, uzun vadeli işbirlikleri sağlamaları ve yatırım anlamında da kendileri için katkı sağlamaları anlamına geldiğini düşünüyoruz” dedi. 

UNICERA fuarı, iç pazarın sağladığı dinamizmin, yeni ürün ve üretim modellerinin geliştirilmesi için bir araç haline getirilebileceğinin en önemli kanıtı niteliğinde 24 yıldan bu yana gerçekleştiriliyor.

Ekonominin büyüme sürecinde, en hızlı ilerleyen sektörlerin başında gelen inşaat sektörü; hem iç pazarda hem de dış pazarda UNICERA fuarı ile sektörün çok daha başarılı olmasına katkı sağlıyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account