Altı kurtarma aracı ve 12 Allison tam otomatik şanzıman, Frankfurt Havaalanı itfaiyesi için çifte güç sağlıyor.

Editör
23.02.2012

 

Altı yeni Ziegler FLF Z8 XXL kurtarma aracı, havaalanı pistinde görev için hazır. Her araçta bulunan iki adet Allison 4800 tam otomatik şanzıman gerekli  hızlanmayı sağlamak için yardımcı oluyor. 

220 hektarlık alanı ile Almanya’nın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havaalanı, dördüncü pisti Kuzeybatı’yı hizmete sundu. Acil durum altyapısına da takviyeler yapılarak yeni bir itfaiye istasyonu inşa edildi ve Frankfurt Havalimanı itfaiye araç filosu genişletildi. İki OM 502 (Euro 5) V8 dizel motoru ile güçlendirilmiş araçlar, toplam 1.030 kW motor gücü (1,400 PS) sunuyor.

Retarder ile birlikte iki Allison 4800 tam otomatik yedi vitesli şanzımanlar sayesinde 49 tonluk araçlar, 21 saniyede 0’dan 80 km/s’ye çıkıyor. Bu özel araçlar yollarda ve havaalanı dışında bazı acil durumlarda da kullanılabiliyor. 

ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü)’nün yönetmeliğine göre havaalanı itfaiyesinin, alarmdan sonra en fazla üç dakika içinde, pistteki her yere ulaşabilerek söndürme cihazlarını kullanmaya başlayabilecek donanımda olması gerekiyor.

Bu nedenle hızlanmanın önemi düşünüldüğünde, iki adet Allison 4800 otomatik şanzımanın kullanılması daha da  gerekli oluyor. Tork konvertörü ve kesintisiz vites değişimi sayesinde tam otomatik şanzımanlar, maksimum araç hızlanması için tekerleklere sürekli güç aktarıyor. Şanzıman çıkışı, dört aksa vites kutusu üzerinden güç sağlayan bileşik modül ile birleştiriliyor. 

Frankfurt Havaalanı İtfaiyesi Teknik ve Maliyet Yönetimi bölümünde görevli Rudolf Moses açıklamasında; "Acil durumlarda her saniyenin önemi vardır. Bu nedenle çabuk hızlanmada destek olan tam otomatik şanzımanları tercih etmemiz gerekiyor.

Otomatik şanzıman ayrıca sürücünün vites değiştirmekle uğraşmadan tamamen sürüşe konsantre olmasını sağladığı için operasyon sırasında güvenliği de arttırıyor” diyor. 

Alman Fraport AG bazı eski kurtarma araçlarını yenilemek ve filosunu genişletmek için AB çapında ihale açtı ve ihaleyi FLF Z8 XXL kazandı. Şimdiye kadar, havaalanı acil servisi yine Allison 4800 ikiz güç paketleri ile donatılmış, beş adet Rosenbauer Simba araç ile faaliyet gösteriyordu. FLF Z8 XXL, Titan Spezialfahrzeuge GmbH tarafından sağlanan yürüyen aksam ve Ziegler yangın söndürme gövdesine sahip. 

Frankfurt Havaalanı İtfaiye ve Kurtarma Aracı

Model FLF Z8 XXL

Motor 2 x OM 502

Motor gücü 2 x 515 kW (700 hp)

Şanzıman 2 x Allison 4800 with retarder

Emisyon standartı Euro 5

Üstyapı TITAN 8x8 üstyapı

Brüt araç ağırlığı 49,000 kg

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account