Yurt dışı müteahhitlik sektörü Ortadoğu’daki Arap Baharı olaylarına rağmen yeni projeler almayı başarıyor.

Editör
21.02.2012

 

Bunun son örneği ise Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik şirketlerinden Yapı Merkezi oldu. Yapı Merkezi, Mekke ile Medine arasını 2.5 saatte katedecek olan hızlı tren projesinin Medine istasyonu bölümünün ihalesini kazandı.

415 milyon dolarlık projeye geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlayan Yapı Merkezi, Medine istasyonunu 2 yılda tamamlamayı planlıyor. Cidde Başkonsolosu Salih Mutlu Şen geçtiğimiz günlerde ziyaret ederek çalışmaları yerinde incelerken, Proje Müdürü Mehmet Başer, Proje Direktörü Şinasi Ayas, Proje Müdür Yardımcısı Kasım Eryürük, Saha Şefi Ahmet Hançer tarafından bilgilendirildi.

60’ı Türk mühendis toplam 350 kişinin çalıştığı projenin ileriki aşamalarında toplam 1.700 kişiye istihdam sağlanacak ve bunların yaklaşık 900’ü Türk işçi olacak.

Yapılan açıklamada hızlı tren istasyonlarının gerek mimari gerek işlevsel olarak çok amaçlı abide eserler olarak tasarlandığı dile getirildi. Suudi hükümeti, projeyle hac ve umre için gelen yaklaşık 10 milyon Müslüman’ın kutsal mekanlar arasındaki ulaşımını rahatlatmayı planlıyor.

KAYNAK: AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account