Kayseri Erciyes Dağı 280 milyon Euro yatırımla İsviçre Alpleri'nden sonra dünyanın ikinci büyük kış turizm merkezine dönüşüyor.

Editör
21.02.2012

 

Önümüzdeki 2 yılda Erciyes'te 25 otel inşa edilecek. Otellerin arsasını belediye, önümüzdeki ay yatırımcılara ihaleyle satacak. Erciyes 160 kilometrelik kayak pistiyle dünyada da adından söz ettirecek.

Kayseri, Alpler'den sonra dünyanın 2. büyük kış turizm merkezi haline geliyor. Toplam 280 milyon Euro yatırım planlanan Erciyes Turizm Projesi'nin birinci etabında inşası tamamlanan kısımlar kullanıma açıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 2014 yılında bütün etapları tamamlanacak projeden sonra tesislerin 4 bin kişiye iş imkânı sağlayacağını söyledi. Tesislerin en önemli kısmı olan kayak pistinin uzunluğu ise 160 kilometre olacak. Geçen yıl 9 kilometrelik bölümü kullanıma açılan açık kayak pistine, geçtiğimiz hafta 36 kilometre uzunluğunda yeni bir bölüm daha eklendi ve pistin uzunluğu 45 kilometreye çıktı.

Avrupa'dan geçen yıl 75 bin kişiyi ağırlayan Erciyes'e sadece geçen pazar günü 12 bin ziyaretçi geldi. Erciyes'in de Avusturya'da yılda 7 milyar Euro kazanan merkezler gibi olacağı öngörüsünde bulunan Belediye Başkanı Özhaseki, "Şu an projenin sadece otel ve konaklama bölümleri kaldı. Bunları da Turizm Yatırımcıları Derneği ile yaptığımız toplantıda karara bağladık. Biz otel yerlerini 49 yıllığına tahsis etmek istedik. Onlar 'satın' dedi. Biz de martta ihale ile 25 otel yerini satacağız. Bunların 21 adedi 100-120 yataklı butik otel, diğerleri 400-500 yataklı otel olacak. Toplamda 5 bin kişilik konaklama imkânı olacak." dedi.

3 bin 917 metre yüksekliği ile Kayse-ri'nin sembolü Erciyes Dağı'na ilişkin Kayseri Turizm Master Planı çalışmaları 2005 yılında başladı. Şu an projenin üçüncü etabını oluşturan 'Erciyes Kış Turizm Merkezi Projesi' tamamlanmak üzere. Belediye Başkanı Özhaseki, üçüncü aşamada telesiyej sistemini, karlama üniteleri, kayak pistleri, sosyal tesisler ve konaklama merkezlerini hayata geçirdiklerini söyledi. Bu yatırımların Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne ait 26 milyon metrekarelik bir arazide gerçekleştiğine dikkat çeken Özhaseki, şu anda kar sörfü, blathion, kar uçurtması, helikopter kayağı, kar kızağı, kar raftingi, kar kızağı yapılabildiğini söyledi. 160 kilometrelik kayak pisti projesinin 2014 yılında tamamlanacağını ifade eden Özhaseki, şu ana kadar proje için 100 milyon dolarlık bir harcama yapıldığını belirtti.

Özhaseki'nin verdiği bilgiye göre Erciyes projesi kapsamında yer alan altyapı çalışmaları tamamlandı. Mekanik teleferiklerin üçte ikisi bitirildi. Kayak pistinin 45 kilometrelik kısmında kayak yapılabilir hale geldi. Restoran, kafe ve otellerin bir bölümü hizmete girdi. Özhaseki, projenin tamamlanmasının ardından 2014 yılında kış turizminden 100 milyon Euro doğrudan, 100 milyon Euro ise dolaylı gelir beklediklerini açıkladı. "Her yıl bu rakam artacak." diyen Özhaseki, Erciyes Turizm Merkezi'nde 5 ay kış, 7 ay yaz olmak üzere 12 ay doluluk sağlayan turizm potansiyeli hedeflediklerini kaydetti. Kayak tesisine doğalgaz ise bu sene ulaştırılacak.

Beş ay kış sporları yapılabilecek Erciyes'te yaz mevsimini değerlendirmek için de proje çalışmaları yaptıklarını söyleyen Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, tesislerin kongre turizmine de açık olacağını ifade etti. Futbol takımları için kamp alanları da oluşturulacağını belirten Özhaseki, ayrıca yürüyüş, atla gezi, bisiklet gezisi gibi yaz sporları için alternatifler bulunacağını vurguladı. Belediye, futbol takımlarını çekebilmek amacıyla Erciyes'e 12 futbol sahası kurulması için çalışma başlattı.

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Erciyes Kar Festivali'nde Kayseri 1. Komando Tugayı paraşüt ve kayak ekibi, Alman kayakçılar ve snowboardcuların gösterisi, Yavuz Seçkin stand-up şov, Mustafa Ceceli konseri, Kayseri 1. Komando Tugayı tarafından yapılan Eskimo evleri ve heykeltıraşların yaptığı kardan heykeller, ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi.

Kaynak : Zaman

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account