Ataşehir'de inşa edilecek Uluslararası Finans Merkezi, Gap İnşaat-Varyap ortaklığının projesi Metropol İstanbul'la 24 saat yaşayacak.

Editör
20.02.2012

 

Ataşehir'de inşa edilecek Uluslararası Finans Merkezi, İstanbul'u dünya kentleri sıralamasında daha da üst sıralara taşıyacak. Finans Merkezi içindeki 100 bin metrekarelik alanda inşa edilecek Metropol İstanbul projesi ise merkezi 24 saat yaşayan bir bölge haline getirecek. Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle Gap İnşaat-Varyap ortaklığı tarafından hayata geçirilecek olan Metropol İstanbul, en büyük karma projelerden biri olacak.

Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, Finans Merkezi ile ilgili tüm çalışmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yürütüldüğüne değinerek, 26.08.2011 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Metropol İstanbul'un da Finans Merkezi sınırları içine alındığını kaydetti. Yetgin, projenin 4 yılda tamamlanarak, 2015'te tüm fonksiyonlarıyla hizmete gireceğini belirtti.

Ataşehir'i konut ve ofis piyasası açısından dünya yatırımcılarının gözünü çevireceği bir lokasyon olarak değerlendiren Yetgin, Metropol İstanbul'un bireysel ve kurumsal yatırımcıya kazandıracak bir proje olduğunu söyledi. 

YAPI SEKTÖRÜ SINIF ATLAYACAK 

Metropol İstanbul projesiyle Türk yapı sektörünün sınıf atlayacağına işaret eden Yetgin, projenin mimari ve mühendislik özellikleriyle de Türkiye'de bir çok ilki barındırdığını ifade etti.

Yetgin, "Metropol İstanbul, Türkiye'nin modern yüzünü temsil edecektir" diye konuştu. Projenin Boğaz Köprüsü ve FSM Köprüsü yollarının kesişme noktasında bulunduğuna değinen Yetgin, İstanbul Finans Merkezi kapsamında, bölgede yeni yollar ve raylı sistem (metro) çalışmalarının da yapılacağı bilgisini verdi. 

YATIRIMCI DA ATAŞEHİR DE KAZANACAK 

Batı Ataşehir'de ilk projelerin yapılmaya başladığını hatırlatan Yetgin, 7-8 yıllık süreçte bölgenin planlı gelişimiyle çekim merkezi haline geldiğini söyledi. 2004 yılında bölgede metrekare fiyatlarının bin 150 dolar iken bugün 4-5 bin dolara geldiğine dikkat çeken Yetgin, orta vadede metrekare fiyatlarının 15-20 bin dolar seviyesini göreceğini kaydetti. 

FİNANS MERKEZİ'NİN STARTINI BAYRAKTAR VERDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Finans Merkezi ile ilgili detayları açıklamıştı. 4 ana bölgeden oluşacak merkezin kalbi 2'nci bölgede banka ve finans binaları yer alacak. 1'inci bölgede özel şirket ve denetim kuruluşları bulunuyor.

Kongre-kültür merkezi ile oteller ve konutlardan 3'üncü bölgede, destek ve hizmet birimleri ise 4'üncü bölgede bulunacak. Ataşehir ile Ümraniye sınırında E5 ve TEM'den yararlanabilecek şekilde inşa edilecek Finans Merkezi, iki metro hattıyla da şehre entegre edilecek.

5 bodrum kattan oluşacak podyum bloğu üzerine inşa edilecek Finans Merkezi'nin etrafına da mini bir çevre yolu yapılacak. Yer üstü araç trafiği neredeyse sıfırlanacağı için binalar arasında bisikletle ve yaya olarak gidilmesi sağlanacak.

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account