Kalkınma Bakanı Yılmaz, Van için hazırlanan 5 milyarlık kalkınma planıyla bin kişiye iş imkânı sağlayan bir tekstilkent kuracaklarını söyledi. Kapıköy-Razi sınır kapısının canlandırılmasıyla da ticaret canlanacak

Editör
20.02.2012

 

Hükümet, depremin yaralarını sarmaya yönelik yatırım hamlesi başlattığı Van için 5 milyar liralık kalkınma planı hazırladı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Deprem Sonrası Kalkınma Programı Genişletilmiş İstişare Toplantısı"nın ardından Van'ı ayağa kaldıracak projenin ipuçlarını verdi.

Bakan Yılmaz, plan kapsamında binlerce vatandaşa istihdam yaratılacağını, Bangladeş ve Mısır'a rakip olacak bir tekstilkent kurulacağını, İran'a açılan Kapıköy-Razi kapısının yenileneceğini ve sınır ticaretinin canlanacağını vurguladı. Van'ın deprem öncesinde de kişi başına düşen gelir açısından en düşük bölgeler arasında yer aldığını belirten Bakan Yılmaz, "Van'ı deprem öncesi cazibe merkezi programına almıştık.

150'ye yakın proje uygulanıyordu. Depremle ağır bir tahribat meydana geldi, kesintiye uğradı. Yatırım stoğunda tahribat oldu, işyerleri etkilendi. Artçı depremler göçü tetikledi" şeklinde konuştu.

Depremin yaralarının büyük oranda sarıldığını anlatan Yılmaz, "30 bine yakın konteyner şehirde 149 bin vatandaşımız yaşıyor. Çadırda yaşayan çok az sayıda insan kaldı. Kalıcı konutları ağustosa kadar yetiştireceğiz" dedi. 

5 MİLYARLIK KAYNAK 

Kalıcı konutlar için kaynakları seferber ettiklerini anlatan Yılmaz, "Bütçede harcanmamış bütün kaynaklar AFAD'a verildi. Toplam 2.3 milyarlık kaynak tahsis edildi.

Bu kaynağın 1.2 milyarı kullanıldı, kalanın da yıl sonuna kadar kullanılması bekleniyor. Toplam harcamalar 2.3 milyarın üzerine çıkacak" yorumunu yaptı. İki günlük istişare toplantısında Van'ın kalkındırılması için toplam 5 milyar liralık kaynak kullanımı öngörüldü. 

BANGLADEŞ'E DEÐİL VAN'A

Van'a tekstilkent kuracaklarını müjdeleyen Bakan Yılmaz, "Tekstil ve konfeksiyon emek yoğun, rekabet avantajı getiren sektörler. Bölgede ciddi bir genç nüfus var. Tekstilkent projesi fikir düzeyinde oluşmuş durumda.

Belli bir saha belirlenip tekstil-konfeksiyon firmalarının bu bölgede yatırım yapacağı bir ortam oluşturmak istiyoruz. Üretim için Bangladeş ve Mısır'a giden birçok firma var. Oraya gideceklerine Van'a gelsinler" dedi. 

İRAN SINIR KAPISI CANLANACAK

Sınır ticaretinin bölge için önemli olduğunu belirten Yılmaz, İran Kapıköy- Razi sınır kapısının büyük araçlara açılması için çalıştıklarını söyledi ve ekledi: "İran'la demiryolu bağlantılı kapımızı karayoluna da açmak için çabalıyoruz. Komşularla ticaret yapmadan bu bölgelerin istediğimiz şekilde gelişmesi mümkün değil." 

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account