Çocuk odaları için boya seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Editör
16.02.2012

 

Çocuklar için en önemli mekanlardan biri hiç şüphesiz odalarıdır. Okul dışındaki vakitlerinin büyük çoğunluğunu geçirdikleri çocuk odalarındaki önemli unsurlardan biri ise boya seçimi. Çocuk odaları için boya seçerken renk seçiminden, boyanın türüne ve kalitesine kadar birçok konuya dikkat etmek gerekiyor.

Çocuklarınızın odasını renklendirmek ve odalarını onların en seveceği mekanlardan biri haline getirmek istiyorsanız sizin için birkaç tüyomuz var. 

Çocuk odaları için boya rengi seçerken, çocuğunuzun zevkini ve karakterini göz önünde bulundurmakta fayda var. Renk seçimini tamamen çocuğunuza bırakabileceğiniz gibi beraberce eğlenceli seçimler de yapabilirsiniz. Okul çağındaki çocuk odaları için zeka gelişimlerini olumlu etkileyecek sarı ve mor tonlar birlikte kullanılabilir.

Kırmızı, turuncu ve sarı ve tonlarındaki renkler özellikle 11 - 12 yaşlarındaki çocukların coşkulu karakterleriyle tam bir uyum sergileyecektir. Ancak bu renkleri mutlaka yeşil ve mavi tonlar ile dengelemelisiniz. Örneğin, aksesuar seçimini bu renklerde yapabilirsiniz. 

Ders çalışırken konsantrasyon eksikliği yaşayan çocuklar için yeşil renkli duvarlar faydalı olacaktır. Yeşil tonları aynı zamanda çocuğunuzun güven duygusunu geliştirecek ve rahatlamasını sağlayacak. Daha büyük çocuk ve genç odaları için güven telkin eden, yatıştırıcı etkisi olan mavinin açık tonları tercih edilebilir. 

Çocuk odalarının bir diğer fonksiyonu da aslında bir oyun alanı olmasıdır. Derslerini yaparken, sınavlara hazırlanırken kendilerine eşlik eden odaları, oyunlarında da bazen bir saray, bazen bir orman ya da bir uzay mekiği olabilir. Yaratıcılıkta sınır tanımayan çocuklar odalarını bu tarz hayali mekanlara çevirirken duvarlarda birkaç değişiklik yapabilirler.

Bu yüzden akşam eve döndüğünüzde çocuğunuzun duvarlarında yıldız, güneş ve ağaç resimleri görürseniz şaşırmayın. Böyle durumlarda her türlü lekenin kolayca temizlendiği bir boya tercih ettiyseniz endişe etmenize hiç gerek yok. 

Örneğin Dyo’nun Teknoplast iç cephe boyası; akrilik emülsiyon esaslı, PTFE katkılı, ipek mat, silinebilir, dekoratif bir ürün. PTFE katkısı sayesinde yüksek yağ itici özelliğe sahip olan Teknoplast, yüzeyde oluşan yağ, ketçap, kurşunkalem ve suluboya gibi lekelerin kolaylıkla temizlenmesine olanak tanıyor. Temizlikten taviz vermeyenlerin işlerini kolaylaştıran çok özel bir boya olarak dikkat çekiyor. 

Nanoteknoloji ürün olan Dyo Nanoipekmat iç cephe boyası, fotokatalitik özelliği sayesinde ışıkla kendini temizler, böylece kalorifer isi gibi kirlerin boya yüzeyinde oluşmasını geciktirir.  

Uygulandığı yüzeylerin daha iyi nefes almasına izin veren Dyo Nanoipekmat ve Teknoplast, kokusuz, insan ve çevre dostu... Yüzeylere kolayca uygulanan ve silinebilen bu ürünler, ayrıca mükemmel bir örtücülüğe de sahipler. 

Geniş renk seçeneklerine sahip olan Dyo Teknoplast ve Dyo Nanoipekmat iç cephe boyaları ile çocuğunuzun zevkine seslenen, ona özel bir oda yaratmak artık çok kolay.  

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account