100 Milyon Euro Yatırımla Dev Tesis

Editör
16.02.2012

 

Hayat Holding kuruluşu Kastamonu Entegre’nin 100 milyon Euro yatırımla Adana’da kurduğu MDF Fabrikası ilk üretimini gerçekleştirdi. Kastamonu Entegre Adana MDF Fabrikası’nda ilk levha 27 Ocak Cuma günü üretildi. 

Kastamonu Entegre’nin Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 Ekim’ 2010’da TC Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,   Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Kastamonu Entegre Yönetim Kurulu’nun katılımıyla gerçekleştirilen temel atma töreni ile yatırım çalışmaları başlatılan dev MDF tesisi 14 ayda tamamlanarak üretime başladı.

Günde 1.400 m3 ve yılda 420.000 m3 üretim kapasitesine sahip Kastamonu Entegre Adana MDF Fabrikası Türkiye’nin en büyük kapasiteli MDF tesislerinden biri olacak. Tesiste, doğrudan 300 kişi istihdam edilirken dolaylı olarak da 2 bin 500 kişi hizmet verecek. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Haluk Yıldız, “Kastamonu Entegre olarak Adana’daki yatırımımızla, bölgenin yerel orman kaynaklarından faydalanarak bölgeye canlılık getireceğiz. Yatırımımız sayesinde, bölgeye yapılan MDF ve laminat parke ithalatını engelleyerek pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz” dedi. 

 

Kastamonu Entegre'nin kurulduğu 1969 yılından bu yana sürekli devam eden yatırımlarla bugün 6'sı Türkiye'de, 3'ü de yurt dışında olmak üzere 9 tesisi bulunduğunu söyleyen Haluk Yıldız, “Yıllık 40 milyon m2 laminat parke, 3.3 milyon m3’e yaklaşan panel üretim kapasitesiyle Türkiye’nin orman ürünleri sektöründeki lider firması Kastamonu Entegre’nin 2012 yılında konsolide ciro hedefinin 1 milyar dolar olduğunu“söyledi.

Haluk Yıldız, yeni tesisin yanında yardımcı ve katma değerli ürünler üreterek; tutkal, emprenye, melamin presleri ve laminat parke hattı yatırımlarının yapılacağını ve böylelikle MDF Tesisi’nin komple entegre bir tesis haline dönüşeceğini açıkladı. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account