Rusya Ticaret merkezi tarafından yayımlanan raporda, kent merkezindeki cezaevlerinin başkent dışına çıkarılacağı ve merkezde boşaltılacak cezaevlerinin Moskova Hükümeti tarafından otel ve işyerleri için ofis haline getirileceği vurgulandı.

Editör
15.02.2012

 

Rus sosyolog Sergey Belanovsky konuyla ilgili "Moscow News" gazetesine yaptığı açıklamada, "Ön duruşma tutukevlerini kent dışına çıkarmak gerekiyor çünkü Moskova’daki arazi açığı inanılmaz boyutta. İşyerleri için ofis ve otomobilleri için de park yerleri ihtiyacı var. Hapishaneler için yapılacak yeni yerlerin de kolayca bulunabilmesi yazım" dedi.

Mimar Aleksandır Asadov da konuyla ilgili açıklamasında, "Yurtdışında da cezaevlerini kent dışına taşıma uygulaması var. Örneğin Helsinki’de otele çevrilen cezaevi son derece popüler bir yer haline geldi" diye konuştu.Rusya Federal Ceza İnfaz Servisi, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Rus haber ajansı RİA Novosti, hapishanelerin otel ve işyeri için ofis yapılması konusundaki kararın henüz kesin olmamasına karşın Rusya’daki Penny Lane Realty emlak şirketi tarafından başkentin merkezinde bulunan 148 bin metrekare alanı kaplayan cezaevleriyle ilgili kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Penny Lane Realty tarafından Moscow News gazetesine yapılan açıklamada, emlakçılar için en gözde yeri Moskova’nın merkezindeki Butirskaya Cezaevi’nin oluşturduğu belirtilerek, "Butirskaya cezaevinin bir kaç asırlık tarihi göz önünde bulundurulunca çok sayıda turistin ilgisini çekebileceği söylenebilir. Bu yüzden de bu ceza evi otel, sergi veya kültür merkezi olarak yeniden düzenlenebilir" denildi.

 Moskova’daki emlakçılar Butirskaya cezaevinin ardından ikinci sıraya başkentin kuzey doğusundaki Matrosskaya Tişina Cezaevi’ni ikinci sıraya, Moskova’nın güneyindeki Lefortovo Cezaevini de üçüncü sıraya yerleştirdi. Rus etnograf Aleksiy Deduşkin de yaptığı 3 cezaevinin de müze olarak kullanılması gerektiğini belirterek, "Çünkü şirket çalışanları ve turistler eski hapishane hücrelerinde kendilerini huzurlu hissetmez" dedi.

Kaynak : A.A.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account