SOCAR’ın Petkim Yarımadası için belirlediği “Value-Site” vizyonunun en önemli adımlarından biri olan Petkim Limanı yatırımı için tarihi bir adım atıldı.

Editör
14.02.2012

 

Petkim, Petkim’in %100 hissedarı olduğu Petlim Limancılık A.Ş ve Hollanda’nın konteyner terminali operasyonlarında ve yönetiminde dünya lideri APM Terminals şirketi arasında; Petkim, Petlim ve kurulacak bir APM Terminals iştiraki arasında görüşülerek nihai anlaşma imzalanmak üzere bir ön anlaşma imzalandı.  Petkim Aliağa Kompleksi’nde kurulacak konteyner limanının APM Terminals tarafından işletilmesi, Petkim ve APM Terminals arasında uzun süreli bir işletme anlaşması imzalanması konusunda mutabık kalınırken, iki şirket arasındaki görüşmeler devam ediyor.

İstanbul Four Seasons Oteli’nde bugün düzenlenen törenle imzalanan anlaşmaya, Petkim ve Petlim adına Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz; APM Terminals adına Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Martin Poulsen ile Avrupa Liman Yatırımları Direktörü John Trenchard imza koydu. 

Petkim Yarımadası’nın, “Türkiye’nin en kapsamlı kümelenme örneği olma” hedefinin en önemli lojistik adımlarından biri olan Konteyner Limanı yatırımının, 2014 yılında tamamlanması hedefleniyor. Konteyner terminali operasyonlarında dünya lideri APM Terminals şirketinin işletileceği limanın kapasitesi, Alsancak Limanı’nın bugünkü kapasitesinden yaklaşık %50 daha fazla olacak.  Yıllık 1,5 milyon TEU kapasiteli konteyner limanının, toplam 53 hektar lojistik destek sahası olacak. “Petkim Limanı’nın geliştirilmesi ve Türkiye’nin en büyük limanlarından bir haline getirme” hedefi çerçevesinde, limanın bir bölümünün konteyner limanına dönüştürülmesini sağlayacak projede, Hollanda’nın dünyaca ünlü APM Terminals şirketi 28 yıl süre ile işletmeci olarak yer alacak.  

/ “VALUE-SITE” VİZYONUMUZ ÇERÇEVESİNDE LOJİSTİK TARAFTA ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYORUZ…   

İmza töreninde Petkim Yarımadası için belirledikleri “Value-Site” vizyonunun lojistik ayağında çok önemli bir adım attıklarının altını çizen Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev  “Biz Petkim Yarımadası için vizyonumuzu ‘Rafineri-Petrokimya-Lojistik-Enerji Entegrasyonu’ olarak tanımladık.  

STAR Rafinerisi inşaatımıza hepinizin bildiği gibi 25 Ekim 2011’de gerçekleşen tarihi tören ile başladık. Petkim bünyesinde yeni petrokimyasal ürünler üretmek için yatırımlarımız sürüyor.

Rafinerimiz başta olmak üzere yeni yatırımlarımızın artan enerji gereksinimini karşılayabilmek için çalışmalarımız devam ediyor.  Bir dünya devi yaptığımız bu işbirliği ile Petkim Yarımadası için belirlediğimiz ‘Value-Site’ Vizyonumuz çerçevesinde lojistik tarafta çok önemli bir adım attık. Böylece söz verdiğimiz gibi 2015 yılında bu dikey entegrasyonu büyük ölçüde tamamlamış olacağız. Lojistik hedeflerimize ilerlerken konteyner terminali işletmeciliğinde dünya lideri APM Terminals ile işbirliği yapıyoruz.

Petkim Konteyner Limanı projesi kaybedenin olmadığı bir projedir. APM Terminals’a ve küresel terminal operasyonlarındaki geniş tecrübelerine hoş geldiniz diyor, bu işbirliğinin ülkelerimize hayırlı olmasını diliyorum.”  dedi.

“TÜRKİYE SÜREKLİ BÜYÜYEN ÇOK ÖNEMLİ BİR PAZAR”

APM Terminals CEO’su Kim Fejfer ise, gerçekleşen işbirliği ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin sürekli büyüme gösteren çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çekti.

“Bu önemli pazara alanında kendini kanıtlamış, kuvvetli ve saygın bir iş ortağı olan SOCAR ile birlikte girmekten dolayı çok mutluyuz. Yaptığımız işbirliğinin uzun seneler boyunca devam edeceğini umuyoruz” diyen Fejfer, Petkim Konteyner Limanı’nın Türkiye’deki ilk işbirlikleri olmasından mutluluk duyduklarını ifade etti. 

İmza töreninde konuşan APM Terminals Avrupa Bölgesi CEO’su Martin Poulsen de, Petkim Limanı’nın lojistik konumu, pazarlara ulaşılabilirliği ve doğal su derinliği özellikleri ile Türkiye’nin önde gelen limanlarından biri olma özelliklerine sahip olduğunu söyledi. Petkim ile işbirliği yapmanın kendilerine büyük heyecan verdiğini söyleyen Poulsen  “Petkim Limanı’nı Türkiye’nin ve bölgenin ekonomik büyümesine sürekli katkı sağlayan bir işletme yapısına dönüştürmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

“NEMRUT LİMANLAR BÖLGESİ, EGE VE AKDENİZ’İN LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK” 

İmza töreninde yatırıma ilişkin açıklamalarda bulunan SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye’de liman kapasitesinin aynı oranda artamadığını belirterek, “Petkim Limanı’nı Türkiye’nin en büyük entegre limanı haline getirme vizyonumuzu uygulamaya dönüştürmek için bugün çok önemli stratejik adımlardan birini daha atıyoruz.

 Bu vizyonumuz çerçevesinde konteyner limanı işletmeciliğinde dünya lideri olan APM Terminals firmasını Türkiye’ye kazandırıyoruz. Kendilerine hoş geldiniz diyerek bu işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 Kenan Yavuz, Petkim Limanı’na yapılacak bu önemli yatırımla, başta Ege ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin liman kapasitesine, dolayısıyla dış ticaret hacmine çok önemli bir ivme kazandıracaklarının altını çizdi.

Petkim Limanı’nın geliştirilmesi, daha ekonomik olarak işletilebilmesi ve Türkiye’nin en büyük entegre limanı haline getirmek amacıyla Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.’yi kurduklarını anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı: “ Bir yandan elleçleme kapasitemizi yarımadamızın bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırımlar yaparken,  APMT ile uzun süreli bir işletme anlaşması imzalanması yönünde mutabık kalarak limanımızda konteyner operasyonlarını başlatmak üzere bugün ilk adımı atıyoruz.  

Liman ve lojistik yatırımlarımız ile ülkemizin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa’yı diğer limanlarıyla birlikte ülkemizin en büyük entegre lojistik merkezi olma noktasına taşımayı hedefliyoruz. Nemrut Limanlar Bölgesi, Türkiye’nin Avrupa’ya en yakın noktası konumunda. Ayrıca Akdeniz ile Ege’nin birleştiği yerde, Türkiye’nin sanayi merkezinde bulunuyor.

Biz Petkim Limanı’nı Alsancak Limanı da dahil bölgenin en büyük entegre limanı ve lojistik merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız yatırım, Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi’nin de dünyanın sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak.”

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account