Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer Teknosa'yı bu yıl halka açacaklarını söyledi.

Yazar:Editor
10.02.2012

 

 Firma bu yıl yeni açacağı şubelerde ise yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayacak

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, 2012'de hedeflerinin Teknosa'yı halka açmak olduğunu söyledi.

Dinçer, "Teknosa ile İMKB'nin en değerli, en çok kazandıran şirketleri arasına gireceğiz. Teknosa, elektronik perakende sektörünün açık ara en büyük, lider şirketi. Sabancı portföyünün tüm finansal göstergelerde, marka algı ve bilinirliliğinde parlayan yıldızı" dedi. 

"2012'DE HIZLI BÜYÜRÜZ" 

2011'de Türkiye'nin yüzde 9 civarında büyümesiyle Çin'le beraber dünyanın en hızlı büyüyen iki ülkesinden biri olduğunu ifade eden Haluk Dinçer, "Üstelik bunu 2010 yılındaki yüzde 9 büyümeyle oluşan yüksek bir bazın üzerine gerçekleştirdik" dedi.

2012 yılı için hükümetin ekonomik büyüme beklentisinin yüzde 4 olduğuna işaret eden Dinçer, son dönemde global risk iştahında bir yükseliş yaşandığına dikkati çekti.

Bu yükselişin ardında gelişmiş ülkelerde görülen bir yavaşlama olduğunun altını çizen Dinçer, "Beklentilerin yükselttiği global risk iştahı bu seviyede kaldığı sürece Türkiye 2012'de yine beklenenden daha hızlı büyüyecektir.

IMF 2-3 diyor ama bize göre Türkiye rahat rahat yüzde 5 büyür" dedi. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane ise 2012'de 1000 kişiye istihdam yaratacaklarını söyledi. Bu yıl yaklaşık 30 bin metrekarelik ek satış alanı açacaklarının altını çizen Nane, ciroyu ise yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini söyledi. Teknosa, geçen yıl da 1000 kişiye istihdam yaratmıştı.

Türk halkının 2011'de teknolojiye 5.10 milyar euro harcadığını belirten Nane, Türkiye'de sektörün dünyadaki genel büyüme ortalamasının üzerinde bir seyirle yüzde 10 büyüdüğünü söyledi. Teknosa'nın 2011'de yüzde 29 büyüdüğünü belirten Nane, 2010'da gerçekleştirdikleri yüzde 13'lük büyümenin iki katının üzerinde olduğunu belirtti.

ULTRABOOK BU YIL İÇİNDE PAZARA GİRİYOR

2011 yılında en fazla LED TV sattıklarını, bunu notebook ve akıllı telefonların takip ettiğini ifade eden Nane, bu yıl ise LED TV'lerde 3D dönemine geçileceğini, notebook yerine ise ultrabook denilen notebook ile tablet arasında olarak nitelendirilen bilgisayar satışlarında artış öngördüklerini söyledi.

Sosyal meydanın da aktif oyuncusu olduklarını beliten Nane, "Böylece 425 bine ulaşan Facebook hayran sayısı, 15 binin üzerinde twitter takipçimizin sesine kulak veriyoruz" dedi. Nane, Teknosa.com'un ise ayda 2 milyona yakın ziyaretçi sayısına ulaştığını ve bugün e-ticarette organize perakendeciler arasında ilk 3 arasında yer aldığını kaydetti. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account