Bennu Gerede Yalıtımın Mavi Yüzü Projesini

Editör
10.02.2012

 

Fotoğrafçı Bennu Gerede ve Blue’Safe Mavi Kale ortaklığında hazırlanan Yalıtımın Mavi Yüzü projesinin lansmanı X Restaurant’ta (IKSV 6. Kat) gerçekleşti. Projede Bennu Gerede tarafından çekilen ve yalıtım ürünlerine basılan fotoğrafların tamamı ilk kez sergilenirken kurum yöneticileri yalıtım sektörü hakkında çarpıcı bilgiler verdi. 

Yapı Sektörüne, Mardav, Kalekim ve Dow Chemical tarafından armağan edilen Blue’ Safe Mavi Kale, ısı yalıtımı ile sağlanacak enerji tasarrufuna dikkat çekmek ve yalıtım yaptırılma oranlarını yükselterek hem çevreye hem ekonomiye katkı sağlanabileceğine işaret etmek için Yalıtımın Mavi Yüzü projesini hayata geçirdi.

Ülkemizde toplamda kullanılan enerjinin 3’te 1’inin yapılarda kullanıldığı düşünüldüğünde en büyük tasarruf kalemlerinden birinin yalıtım olduğunu görüyoruz. Bu nedenle evimizi, yaşadığımız yeri doğru şekilde yalıtarak bu global sürdürülebilirlik oluşumuna katkıda bulunabiliriz.

Toplantıda Yalıtımın Mavi Yüzü fotoğraf yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi. Yarışmada 3.’lüğü elde eden Cüneyt Çelik 3.000 TL, 2.’liği alan Gökhan Turunç 5.000 TL ödül alırken yarışmada 1. Olan fotoğrafla Berker Dalmış, 6000 TL’lik ödülü almaya hak kazandı. 

Toplantıda konuşan Kalekim Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş “Binaların artık yeşil binalara, hatta pasif evlere dönüştürülmesi gerektiğini, elde edilecek tasarruf ile cari açığın kapanabileceğini, nükleer santral yapılma gerekliliğinin ortadan kalkacağını”  söyledi.

Ayrıca, “ısı yalıtım ile elde edilecek % 50 tasarruf, ülke ekonomisine bu şekilde yansırken, hane ekonomisine doğalgaz ve elektrik faturalarının % 50 azalması şeklinde yansıyacak. Bu da yalıtım için harcanan masrafın 3 yıl içinde amorti edilip, sonrasında ömür boyu kar edileceği anlamına geliyor” dedi.

Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer ise, “yalıtım ile her yıl 6.75 milyar $ enerji tasarrufu yapılarak cari işlemler açığının kapatılmasına büyük katkı sağlanabilir. 2010 yılı rakamlarına göre dış ticaret açığımız 71,6 milyar $. Enerji ihtiyacımızın % 75’ini de 34 milyar $ vererek ithal ediyoruz.

Bu rakamın 6.75 milyar $’lık kısmını yalıtımla tasarruf etmek mümkün” dedi. Ayrıca ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtulup enerjiyi ithal eden değil, / ihraç eden bir ülkeye dönüşmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Doğruer, tüketicilerin mevcut binalara daha kolay yalıtım yaptırılabilmesi için yalıtım ürünlerindeki KDV oranının azaltılması ve devlet destekli, düşük faizli kredilerin sağlanması gerektiğinin de altını çizdi.

BENNU GEREDE: YALITIM HAYATIMIZIN HERYERİNDE

Projede yer alan fotoğrafçı Bennu Gerede yalıtımı vizörün arkasındaki kişi olarak yalıtımı anlattı ve yalıtım malzemelerini kullanarak birçok farklı senaryoda fotoğraflar çekti.

Kendisine proje teklif edildiğinde çok heyecanlandığını belirten Bennu Gerede, enerji tasarrufu konusunda bilinçli davranmaya çalıştığını ve çocuklarına da bunu aşıladığını belirtti. Oluşturduğu fotoğraf konseptleri için; “Çekerken yalıtım malzemeleri kullandım ve yalıtımın hayatın her yerinde olduğunu düşünerek tüm bu senaryoları hazırladım.

Hepsi hayatın bir anını ve bir şekilde yalıtımı anlatıyor. Yalıtım, yağmurun altında birini yağmurdan koruyan şemsiye de olabilir, güneşlenirken uzandığımız şezlong da… Amacımız dikkat çekmekti. Umarım başarırız” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account