Tema Holding Malatya'da yeni bir istihdam projesi başlatıyor

Yazar:Editor
10.02.2012

 

Organize üretim bölgesi kurmak için arazi satın alan şirket, burada yatırım yapan şirketlerin SGK vergisini üstlenecek.

 Ayrıca iş garantisi de var

Memlekete vefa düşüncesiyle Malatya'da birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan Tema Holding'in patronu Vahap Küçük, şimdi de uzun soluklu bir istihdam hamlesine hazırlanıyor.

Batı'daki tekstil üreticilerini Malatya'da yatırıma teşvik eden LC Waikiki markasının tüm haklarına sahip olan Tema Holding, 100'den fazla küçük işletmenin faaliyet gösterebileceği bir tür organize sanayi bölgesi inşa edecek. Burada yatırım yapan ve yeni istihdam yaratan şirketlerin personel vergisini de Tema Holding üstlenecek. 

100 ŞİRKETE TEKLİF GİTTİ 

Tema Mağazacılık İç Denetim Müdürü Halil İbrahim Ayaşlı, projeyi bir yıl önce resmi kurumlara sunduklarını ve gerekli olan araziyi satın aldıklarını söylüyor. Ayaşlı, projenin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: "Devlet 2010 verilerine göre 1.9 milyon yeşil kartlı aileye aylık bin 53 liralık destek veriyor. Bu ailelerden bir kişi istihdam edildiğinde ise asgari ücretinin işverene yükü aylık 350 TL.

Gönlümüzden geçen her aileden bir kişiyi SGK'lı yaparak bu yükü azaltmak." Malatya'daki arazide bir an önce üretime geçilebilmesi için öncelikli olarak fason üretim yaptırdığı şirketlere teklif götürmüş LC Waikiki. 100'den fazla üreticiye dosya sunulmuş, 30 kadarından olumlu yanıt almış. "İstanbul'daki fason üreticilerimizi oraya topluyoruz.

En az üç yıl boyunca şirketlere desteğimizi sürdüreceğiz. Şartlarımız bu tesislerde yeşil kartlıları istihdam etmeleri ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapmaları" diyen Ayaşlı, teklifi kabul eden şirketlere personel maliyetinin brüt bölümünü karşılayarak ve iş garantisi vererek destek olacaklarını ifade ediyor. Şu anda 300'den fazla fason üreticiyle çalışan ve yılda 1 milyar liradan fazla alım yapan LC Waikiki, projeyle İstanbul'daki üreticilerin rekabet şartlarını da iyileştirmeyi planlıyor.

Proje İŞKUR ve Malatya Valiliği'nin desteğiyle yürütülüyor. İŞKUR, yeni işe alınacak çalışanlara mesleki eğitim desteği vererek projenin içinde yer alacak. Ayaşlı, proje için ilk etapta 15 milyon lira ayrıldığını ve ilk bin 500 yeşil kartlıya iş kapısı açılacağını belirtiyor. 

2012 SOSYAL YARDIM BÜTÇESİ 55 MİLYON TL

2005'te kurumsal sosyal sorumluluk projelerini tek çatı altında toplayan ve şirket içinde altı kişilik bir birimle projeleri yöneten LC Waikiki, toplumsal yardımlarını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yürütüyor.

Şirket bu kapsamda 2010'da 36.5 milyon, 2011'de ise 53 milyon liralık yardımda bulunmuş. Bunların yüzde 30'u nakdi, yüzde 70'i ise ağırlığı giysi olmak üzere ayni yardımlar. Şirketin bu yıl ki sosyal yardım bütçesi ise 55 milyon lira olarak belirlenmiş. Tema Holding'in hissedarları her yıl kendilerine kalan kârın yüzde 10'unu sosyal sorumluluk projeleri için ayırıyor. Bu projeler içinde Doğu illerine pozitif ayrımcılık uygulanıyor. 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account