Yatırımın İlçelerinde Gerçekleştirilmesini İsteyen Belediye Meclisi Üyeleri, Bakanlıklar ve TOBB'a Gönderilmek Üzere Tavsiye Kararı Aldı

Editör
10.02.2012

 

Yatırımın ilçelerinde gerçekleştirilmesini isteyen belediye meclisi üyeleri, bakanlıklar ve TOBB'a gönderilmek üzere tavsiye kararı aldı 

Aliağa Belediyesi, İzmir bölgesinde kurulması düşünülen Lojistik köyün, tüm ulaşım ağlarının odağındaki Aliağa'ya kurulması için tavsiye kararı aldı. Şubat ayı olağan toplantısında, meclis üyesi Haydar Karaman'ın önerisiyle konuyu gündemine alan Aliağa Belediye Meclisi, kararı bakanlıklar ve ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) yollayacak. Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, "Böyle bir yatırımın kentimizde hayata geçirilmesi için Aliağa Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız" dedi.

ULAŞIM POTANSİYELİ

Başkan Turgut, "Aliağa, lojistik köy kurulmadan büyük bir ulaşım ve lojistik potansiyeline sahip oldu. Nemrut Körfezi'ndeki konteyner terminalleri, limanlar, Çandarlı Kuzey Ege Limanının başlaması, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması ile Aliağa önemli bir üretim, dağıtım ve ihracat üssüne dönüştü. Böyle bir kentin ve bölgenin potansiyelinin, planlı ve iyi yönetilebilmesi için lojistik köye ihtiyaç var. Böyle bir yatırımın kentimizde hayata geçirilmesi için Aliağa Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Aliağa'nın geleceğinin daha planlı ve sürdürülebilir olması için lojistik köyün mutlaka bölgemize kurulması gerekiyor. Aliağa'da tüm yerel kurumlar böyle bir projeye destek vermeye hazırdır. Bu konuda çalışma yapacak devletimizin tüm kurumlarına destek olmaya hazırız" diye konuştu.

SANAYİ VE TİCARET

Konuyu gündeme getiren Meclis Üyesi Haydar Karaman ise, "Aliağa bugün 68 bin nüfusa sahip sanayi ve ticaret kenti. Türkiye'nin dev sanayi kuruluşları Aliağa'da. İlk 100'e giren firmalardan 15'i Aliağa'da yer alıyor. Türkiye'nin demir-çelik üretiminin yüzde 45'i Aliağa'da yapılıyor. Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) yatırımcı bekliyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın İzmir'de lojistik köyler için bir planlama yapacağını biliyoruz. Aliağa, stratejik konumu ve ekonomik yapısıyla lojistik üssü olma potansiyeline sahiptir. Ülkemizin Avrupa'ya ve Akdeniz'e en yakın kapısı Aliağa'dır. Bu planlamanın içinde yer almak istiyoruz" dedi. Lojistik köylerin liman bölgeleri için olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Karaman, "Nemrut Körfezi'nde yılda 50 milyon tonluk elleçleme yapılıyor. Kuzey Ege Çandarlı Limanı'nın devreye girmesi ile de Malta Limanı'nın yükleri de bu limandan transfer edilecek. Bu projeyle bölgede lojistik köy belirlenmesinin öneminin daha da artacağı açıktır" diye konuştu.

Kaynak :Yeniasır

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account