Bu yıl turizmde 1.5 milyar $ değerinde yeni otel yapılacak.

Editör
08.02.2012

 

Son bir yılda onlarca yabancı işletmenin Türkiye'ye gelmesinin ardından Viceroy, Mondrian gibi lüks markalar imzayı attı, Motelone, Sofitel, Aloft ise İstanbul'da otel arayışına geçti

Krizdeki Avrupa ve durgun Ortadoğu'nun ortasındaki Türkiye, turizm yatırımlarında en cazip ülkelerden biri haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda dünyaca ünlü lüks ve orta segment uluslarası turizm gruplarının ilgi merkezi Türkiye, bu sene de aynı hızla yabancı markaları çekmeye devam ediyor.

İstanbul'da lüks otel kategorisinde Zorlu Center'a Raffles Hotels, Beşiktaş'a Shangri La, Bodrum'da ise Mandarin Oriental ve Aman Hotels gruplarının anlaşma sağlaması üzerine diğer yabancı zincirler de sıraya girdi. 

İKİ VİCEROY GELİYOR 

Dün başlayan Orta Asya ve Türkiye Turizm Zirvesi'nde (CATHIC) uluslararası otel zincirlerini Türk yatırımcılarla buluşturan iki danışmanlık şirketi 2012 ve 2013'te toplam 1.5 milyar dolarlık turizm yatırımına aracılık edeceğini açıkladı.

Jones Lang LaSalle Hotels Başkan Yardımcısı Elif Egeli Nişancı, 2013 sonuna kadar 500 milyon dolarlık turizm yatırımı yapılacağını ve bunların işletmesi için yabancı gruplarla görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Servotel Başkanı Ömer İsvan ise kendilerinin sadece bu yıl 1 milyar dolarlık bir yatırıma aracılık edeceklerini kaydetti.

Nişancı, İstanbul'da lüks segmentte 10, orta segmentte ise 20-25 otele ihtiyaç olduğunu ve bunların bazılarında görüşmelerin son noktaya geldiğini söyleyerek Viceroy markasının İstanbul ve Bodrum'da iki ayrı yatırımcıyla imza aşamasında olduğunu söyledi.

Westin markasının Büyükdere Caddesi'nde bir yerle anlaşmak üzere olduğunu söyleyen Nişancı, Hyatt Otelleri Grubu'nun üst markası Andaz Hotels'in ve Alman Motelone ile Sofitel'in de yer aradığını söyledi. Nişancı ayrıca Starwood Grubu bünyesindeki Aloft markasının da Bursa'dan sonra İstanbul'da da yer aradığını kaydetti. Ayrıca Morgans Grubu bünyesindeki Mondirian Otelleri de Sultanahmet'te yerel bir yatırımcıyla anlaşarak İstanbul'a adım atacak. 

ÇİN'DEN DE İLGİ VAR 

Servotel Başkanı Ömer İsvan ise 10 yeni markayı bu sene Türkiye'ye getireceklerini bunlardan dört tanesinin Avrupa'da da olmayan markalar olduğunu söyledi.

Hem lüks hem de orta segmentteki otellerin Türk pazarıyla ilgilendiğini söyleyen İsvan, Avrupa, ABD ve Uzakdoğu dışında Malezya ve Çin'den yatırımcıların da turizm, gayrimekul yatırımları için yer aradığını söyledi. 

Akın: Yatırımları büyütüp satma hedefindeyim

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, ocakta TAV Havalimanları'nın yüzde 23, Mersin Limanı'nın ise yüzde 20 büyüdüğünü söyleyerek "Türkiye ekonomisi genelde bizim yarımız kadar büyüyor. Burdan yola çıkarak yılsonunda bu büyüme 7-8'in altında kalmaz. Şirketler yüzde 20 büyürken Türkiye nasıl yüzde 1 büyüyebilir.

Kim daha az büyüyeceğini söyleyebilir" diye konuştu. Akın, Accor grubuyla yaptıkları franchise anlaşmasıyla 16 otele ulaştıklarını yılsonunda 20'ye çıkaracaklarını söyledi.

Hiçbir yatırımını ikinci jenerasyona bırakma hedefi olmadığını da söyleyen Akın, 'Yatırımları büyütüp satmak isterim. Tabii satabilirsem. Bir parça içinde de kalmak isterim. Şirketi en iyi noktaya geldiğinde satıp yeni yatırımlar yapmak isteyen bir işadamıyım" diye konuştu.

Hilton,13 oteli daha gündeme aldı 

Hilton International Hotels, Türkiye'de büyüme hedefleri çerçevesinde geliştirme aşamasında bulunan otel sayısını 13'e çıkardı. , İstanbul- Ataköy, Kuşadası, Malatya ve Samsun'da yeni anlaşmalar imzalayan grubun faaliyette olanlarla birlikte Türkiye'deki toplam otel sayısı 33 olacak. Hilton'un Mardin ve Urfa'da yeni açılan otellerinin ise Suriye'deki olaylardan etkilendigi açıklandı.

Kimler geldi?

Raffles (Zorlu Center - İstanbul) 

Shangria (Tanrıverdi - Beşiktaş)

Mandarin Oriental (Astaş- Bodrum) 

Aman Resort ( Bodrum)

Kimler gelecek?

Jumeirah - Pera Palace

Viceroy - İstanbul/ Bodrum 

Mondrian - Sultanahmet 

Andaz -Yer arıyor 

Motelone- Yer arıyor 

Adress - İstanbul 

Aloft - İstanbul'da yer arıyor 

Indıgo- İstanbul'da yer arıyor 

Sofitel - İstanbul'da yer arıyor 

Westin-Büyükdere Caddesi

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account