Türkiye’de 20 kişilik Ar-Ge kadrosunu 100 mühendise çıkaran, fabrika yatırımlarını büyütme kararı alan Siemens’in Yönetim Kurulu Üyeleri haziranda İstanbul’a gelerek yeni yatırım stratejisi çizecek

Editör
07.02.2012

 

Siemens Türkiye’nin Genel Müdürü Hüseyin Geliş, grubun yatırım tarafında yeni girişimlere hazırlandığını belirterek, “Avrupa’nın krizde olması farketmiyor. Siemens, Türkiye’de daha fazla nasıl yatırım yapabileceğinin peşinde. Bunun için haziran ayında Siemens’in tüm yönetim kurulu İstanbul’a gelecek ve 2016 yılına kadar Türkiye’de Siemens olarak nasıl bir şirket olacağını konuşacağız. Ana konu Türkiye’deki yatırım fırsatları olacak” dedi.

2011 yılında ticari bir yıl öncesine göre ciro olarak yüzde 35 büyüdüklerini kaydeden Geliş, “2012 yılında da Türkiye’de ciddi büyüme hedefliyoruz. 2012’de Avrupa’daki durum ağırlaşırsa bizi etkiler ama Avrupa dışında 60 ülkeye ürün satıyoruz. Dünyada çok para var. ABD, Ortadoğu ve Çin’de fazla para var. Türkiye’de de altyapı yatırımları olacak. 2012’nin iyi olacağına inanıyoruz, en az yüzde 18 büyüme hedefliyoruz” diye konuştu.

50 milyon euro’luk yatırım

Siemens’in endüstri, enerji, sağlık, altyapı ve şehirler kategorilerinde faaliyet gösterdiklerini söyleyen Geliş, “Enerji sektöründe yüksek gerilim dünya üretimini Türkiye’ye kaydırdık. Çünkü Türkiye’deki tedarikçilerin kalitesi Avrupa normlarına uyuyor. Kartal’da yüksek gerilim fabrikası kurduk. 3 ay içinde fabrika üretim yapacak hale getirildi Siemens içinde rekor bir süre... 12 milyon euro’ya mal oldu. Üretilen ürünlerin yüzde 90’ı tüm dünyaya ihracat ediliyor” şeklinde konuştu.

Hüseyin Geliş, 2009’da Gebze’de fabrika kurduklarını belirterek, “Orta gerilim panolarını üretiyoruz. 2014’te fabrikanın yanına ikinci fabrikayı kuracağız. 50 milyon euro’luk bir yatırım. Yine orta gerilim panoları üretilecek. Yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

Mühendis ihracı başladı

Türkiye bünyesinde Ar-Ge merkezini büyüttüklerini söyleyen Hüseyin Geliş, “Bundan 4 sene önce Ar-Ge’de toplam olarak 20’den az kişi çalışıyordu, bugün 100 kişi çalışıyor. Siemens Türkiye’ye yeni bir rol veriyor. Mühendis transferine başladık. Almanya’da açık var. Sadece Siemens 3 bin mühendis arıyor. Türkiye’den mühendis transferine başladık. Ar-Ge merkezlerimizde eğitiyoruz. Yılda en az 10 mühendisi Türkiye’den Almanya’ya transfer ediyoruz” dedi.

İstanbul’un trafik sorununa çözüm için proje peşinde

Hüseyin Geliş, grup içinde şehirler sektörünü kurduklarını ifade ederek, “Özellikle İstanbul’daki trafik sorununa çare olacak projeler geliştiriyoruz. İstanbul’da Üsküdar-Ümraniye metro projesiyle ilgileniyoruz. İstanbul’daki trafiği rahatlatmak için ABD ve Londra’da uygulanan belli bölgelere parayla giriş projelerimiz var. Yeni arabalı vapurlardaki elektrik sistemini Siemens olarak biz yaptık. Ankara, Kayseri’deki metro projelerinnde yer aldık. Su konusunda dünyanın en büyük su arıtma şirketiyiz. Su arıtma sistemimizle yüzde 50 verimliliği artırıyoruz” diye konuştu.

‘Boğaz’ altına rüzgar türbini önerisi geldi

Rüzgar enerjisinde 8.3 gigabite’lık lisans olduğunu ve toplamda 75 şirketin bulunduğunu söyleyen Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Geliş, “Bence 75 şirket önümüzdeki 5 yılda olmayacak. Konsolidasyon göreceğiz. Sadece 10 şirket kalacak. 8.3 gigabytlik projelerin hepsi yapılamayacak. Çünkü yüzde 50’si düşük verimli alanlarda” dedi.

Rüzgar enerjisinde off-shore (denizdeki tirbünlerde) alanında Siemens’in bir numara olduğunu ifade eden Geliş, “Türkiye’de o konuya henüz girilmedi. Enerji Bakanımızla da bu konuyu konuştuk. Boğaz çok uygun. Ama boğazda rüzgar tirbünleri görmek istemem. Boğazın altında olabilir. Off-shore lisansına henüz başlanmadı” diye konuştu.

Kaynak : Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account