Sinpaş GYO,İstanbul Sarayları projesiyle Osmanlı Sarayları’nı modern mimariyle yeniden yorumluyor.

Editör
09.10.2010

Tarih boyunca inşa edilen yapılara bakıldığında sarayların mimarinin en nadide eserleri olduğunu görürüz. Sinpaş GYO, İstanbul Sarayları projesiyle bu nadide eserleri günümüz mimarisinin özellikleriyle harmanlayarak sakinlerine sultanlara yaraşır yaşam alanları sunuyor.

Özel bir mimari anlayışıyla yeniden yorumlanan İstanbul Sarayları’na, güneyde Çırağan, Yıldız, Dolmabahçe, kuzeyde Fetihpaşa ve Sultantepe Koruları,Kuzguncuk, Paşalimanı gibi İstanbul’un en önemli saray, kasır ve köşklerinin bulunduğu semtler ilham kaynağı oluyor.

İstanbul Sarayları birbirinden farklı büyüklüklerde özel yaşam alanları barındırıyor ve 51 değişik ev seçeneğiyle zengin bir şehir yaşamının kapılarını açıyor.
 

Tarih modern mimari ile yeniden canlanıyor

İstanbul Sarayları’nda tarihi sarayların yanı sıra Boğaz’ın diğer güzellikleri olan yalılar, kasırlar ve köşkler de yer alıyor. Saray mimarisine has özel bahçeler, çeşme ve şadırvanlar, geniş avlular, yüksek tavanlı giriş ve kat holleri, büyük ve görkemli kapılar, cihannümalar, sütunlar, tonozlar, ferforjeler ve ahşap kaplamalar sakinleri saraylar şehrine çağıran detaylardan yalnızca bir kaçını oluşturuyor. Bu eşsiz yapılarla bütünleşen Boğaz’ın kıvrımları, su yaşantısı, meydanlar, korular ve keşfedilmeyi bekleyen sürpriz mekanlar ise saray hayatını tamamlıyor.
Projede “su-koru-meydan” üçlemesinin sunduğu modern saray hayatına bağlı kalınarak, bina yerleşimleri her noktadan Boğaz’ı görecek şekilde yapılmış. Böylece saray sakinleri herhangi bir yerde değil, lüks ve ihtişamlı bir eserde yaşadığını her zaman hissedebiliyor.
Osmanlı mimarisinden incelikler İstanbul Sarayları’nda

İstanbul Sarayları’nda görkemli saraylardan mimari esintiler taşıyan Çırağan Residence, zamanın huzur içinde durduğu Dolmabahçe Sarayı, zarafetin yeniden tanımlandığı Şehzade Konakları, saunası, şöminesi, boğaz manzaralı salonları ile gerçek bir yalıda olması gereken tüm özellikleri taşıyan Kuzguncuk yalıları ile tarihi yapılar günümüz yaşamı için konfor ve huzur veren mekanlara dönüşüyor.
Eskitme taş görünümlü cephesi, saray mimarisine has saçakları, çift kolonlu özel tasarımı,  taş parapet ile ayrılmış özel bahçesi ile Çırağan Köşkü tarihe göz kırpıyor. Sultan Sarayları’nda ise çift kolonlu, eskitilmiş taş görünümlü cepheleri, köşe çıkmaları, ferforje balkon korkuluklarındaki rokoko motifleri ve 19. yüzyıla gönderme yapan farklı kat tasarımlarıyla, modern mimari yeniden yorumlanıyor.
Kat bahçeleri ve şık tenteleriyle bulunduğu her kattan İstanbul Sarayları kıyılarına göz kırpan Hünkar Konakları daha önce karşılaşılmamış bir yaşama davet ediyor.
İstanbul Sarayları modern mimariyle buluşmuş tarihi yapıları, meydanları, tematik bahçeleri, sosyal yaşam alternatifleriyle sakinlerine sultanlara yakışır bir yaşam sunuyor.

Yüzyıl sonrasının tarihi eserlerini oluşturma vizyonu ile geliştirdiği İstanbul Sarayları projesinde büyüklükleri 75 m2 1+1 ‘den, 426 m2 6 +1’e kadar 62 farklı ev seçeneği bulunuyor. Fiyat aralığı ise 236.619 TL ile 2.824.975 TL arasında değişiyor.  Sinpaş GYO, yeni kampanyası ile İstanbul Sarayları’ndan ev alan ilk 84 kişiye banka kredisiz ödeme kolaylığıyla yüzde 5’i peşin, yüzde 10’u 1 yıl, yüzde 30’u 2 yıl sonra ödenmek üzere, kalan bakiyeyi 84 ay vade ile ödeme kolaylığı sunuyor.
İstanbul Sarayları; TEM, E-5 ulaşımları ve raylı sistemlerin merkezinde yer alıyor. Atatürk Havaalanı'na ise sadece 10 dakika mesafede.

 

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account