Önümüzdeki yıllarda tamamlanacak olan birçok proje geleceğin teknolojileriyle hayata geçiriliyor.

Yazar:Editor
06.02.2012

 

Filipinler’den Kanada’ya birçok ülke gökdelenlerle yükselirken mimarlar bir yandan da çocukların izole bir ortamda yetişmemesi için yeşille bütünleşen okulları da unutmuyor.

Şehrin içindeki halka açık havuzda su oyunları

Hong Kong’da hayata geçirilen Kennedy Town Havuzu, şehrin tam ortasında uzun gökdelenlerin arasında bir binanın en üst katını su oyunlarına merkezine çevirdi. Terry Farrell and Partners tarafından yapılan proje halka açık bir havuzu içeriyor. Zaten şehrin tam ortasında olması da bundan kaynaklanıyor.

Tren ve metro istasyonlarına kolay ulaşım sağlayan projede açık ve kapalı havuzların yanı sıra jakuzi gibi imkânlar da yer alıyor. Tamamı 2016 yılında tamamlanacak olan proje, şehrin merkezinde yaratılan sosyal imkânlar açısından bir örnek teşkil ediyor.

Vancouver manzarasına hakim rezidans

35 kattan oluşan Kanada’nın Vancouver şehrindeki Jameson House, şehrin yeni tasarım mekanlarından biri olmaya hazırlanıyor. Foster + Partners tarafından hazırlanan projede alt katlar ofis ve dükkan olarak kullanılacak, üst katlarda ise rezidanslar yer alacak. Tasarımın en önemli özelliği bölge iklimi dikkate alınarak yapılmasından kaynaklanıyor.

Etrafı dağ ve denizlerle kaplı olan şehirde iklim şartlarından dolayı geniş balkonlar ve manzaraya hakim olması için tam cam cepheler kullanıldı.

Kaliforniya’nın üç boyutlu gökdeleni

Kaliforniya’da yapılacak olan Vernon projesi sadece tasarımı ve yarattığı ekonomik, sosyal ve kültürel bütünlük ile de bir örnek oluşturuyor. İçerisinde rezidans ve ofislerin yanı sıra bir müzenin de yer alacağı Vernon’da Z harfine benzeyen dış cephe üç boyutlu bir görünüm oluşturuyor. Daniel Cheng Lee ve Jae Hwan Lee isimli mimarlar tarafından hayata geçirilen proje fiber optic ışıklandırma sistemiyle gece de üç boyutlu bir ışıklandırmaya sahne oluyor.

Geleceğin okulları böyle olacak

Sidney, Stuttgart ve Şangaylı ortağa sahip LAVA projesi geleceğin sınıfını inşa etti. Çocukların doğayla iç içe bir ortamda büyümesinden yola çıkan mimarlar giderek betonlaşan şehirlere alternatif olarak yatay ve doğayla iç içe okul projelerini hayata geçirmeye başladılar. İlk olarak Avustralya’nın Sidney şehrinde hayata geçirilecek proje, eğitimde değişen ihtiyaçlardan yola çıkacak.

Çocukları sadece yeşil alanlar ve toprakla buluşturmak yerine onlar için yapılan okullarda yeşil bina kriterleri de göz önüne alarak yapılan projede eko materyaller kullanıldı.

Filipinler’in en uzun kulesi

Filipinlerin Manila şehrinde hayata geçirilecek olan 250 metrelik Trump Tower Manila projesi şehrin güç sembollerinden biri olarak nitelendiriliyor. İçerisinde 57 ile 435 metrekare aralığındaki 220 rezidans ve ofisin de yer alacağı proje Filipinlerin en yüksek binası olacak.

Kütüphane, iş merkezi, lounge, video ve oyun odalarından spa, havuz, fitness center gibi her türlü lüks imkânları da içinde barındıracak yatırım Trump tarafından işletilecek. Cam yüzeyi ve yüksekliğiyle dikkat çeken yapı deprem güvenliği de dikkate alınarak inşa edildi.

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account