Butik projelere imza atan Maritza İnşaat, 10-15 milyon dolar bütçeli işlere odaklanıyor.

Yazar:Editor
06.02.2012

 

Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emir Sarıgül, 2015’te yurtdışına yöneleceklerini belirterek, “Londra, New York, Paris’te imzam olsun isterim” dedi.

ÇOCUKLUK arkadaşları Emir Sarıgül, Cemre Ceylan, Serdar Altınbaş, Ahmet Meriç ve Ömer Meriç’in birlikte kurduğu, Latince’de “bitmeyen ortaklık” anlamına gelen Maritza İnşaat, sektörde butik projeleriyle, müşterileriyle iletişime verdiği önemle ilerliyor.

Beykoz’daki Maritza Evleri ile ilk projesini hayata geçiren, Maritza Residence Ataşehir projesini bitirmek üzere olan Maritza İnşaat, İstinye’de Maritza Konakları ve Sarıyer’de Maritza Loft projesinin çalışmalarını da sürdürüyor.

Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emir Sarıgül, şu an için 10-15 milyon dolar arasında bütçeli projelere konsantre olduklarını belirterek, butik projelere odaklanırken, kentsel dönüşümde de rol oynayacaklarını söyledi.

Fikirtepe ve Kartal’da İstanbul’un siluetine yakışan projeleri geliştirmeyi planladıklarını açıklayan Sarıgül, yurtdışı projeleri için de 2015’e odaklandıklarını belirtti.

İstinye ve Sarıyer’de

Emir Sarıgül, ilk projeleri Maritza Evleri Beykoz’un 5 blok ve 62 konuttan oluştuğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “İnşaatı devam eden projemiz Maritza Residence Ataşehir’de, 19 kat, 48 daire, 6 dükkan bulunuyor.

Bu projede 2+1 tipinde 120 metrekare dairelerimiz bulunuyor. En üst katta manzaraya sahip, rezidans sakinlerimizin kullanımında olacak lounge ve restaurant yer alıyor. Maritza Home Kadıköy ise 3 blok 45 daireden oluşuyor.

Dairelerimiz 1+1 tipinde 70 metrekare, 2+1 tipinde 100 metrekare, 3+1 tipinde 120 metrekare ve 150 metrekare çatı ve giriş kat dubleks olarak uygulanıyor. Projelerimiz, Maritza Konakları İstinye ve Maritza Loft Sarıyer olarak devam ediyor. Maritza Loft projemiz müstakil villa ve dairelerden oluşuyor.”

10-15 milyon dolar bütçe

İnsan odaklı konforun üst düzeyde olduğu bir yaşamı butik konseptlerle birleştirdiklerini ifade eden Emir Sarıgül, “Yatırım yaparken sermayemizi kullanıyoruz.

Çünkü bir dönem öncenin kârını sermayeye ekliyoruz. Böylece hem yatırımların çapı hem de kalitesi artıyor. Şu an için 10 ile 15 milyon dolar arası bütçeli projelere konsantre oluyouz. Hedef kitlemizde ise A plus ve üzeri müşteri grubu ve profesyonel üst düzey yöneticiler yer alıyor” diye konuştu. 

Kentsel dönüşüm hedefi

Önümüzdeki dönemde kentsel dönüşümde yer almayı hedeflediklerini anlatan Emir Sarıgül, şunları söyledi: “Fikirtepe gibi bölgelerde kalıcı ama İstanbul’un siluetine yakışan projeleri geliştirmeyi planlıyoruz.

Aynı yaklaşımı Kartal’da da göstermek istiyoruz. Bugün İstanbul’un her yerinde yaşam var, ancak pek azı İstanbullu’nun hak ettiği kalitede.Bu durumu değiştirme fırsatı elimizdeyken, yanlış projelerle kaybetmek lüks olur.”

Yurtdışına imza atacak

Komşu ve çevre ülkelerin de Arap Baharı’nın ardından önemli bir iş alanı haline geldiğini kaydeden Sarıgül, şöyle konuştu: “Yurtdışında düşüncem yatırımları etaplara ayırmak.

Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika’yı nasıl sosyo-ekonomik anlamda üç döneme ayırıyorsak, şimdi de 2012-2015, 2016-2030 ve 2030 sonrası olarak düşünmeliyiz. İlk dönemde piyasalar gri alanda dolaşacak.

Riskli ama güzel kazançlar olacak. İkinci dönemde kârlar garantili olacak ve prestijli projelere yer açılacak. Sonra rekabetin çok yüksek olduğu 2030 sonrası dönem başlayacak. Kendimizi bu açıdan 2015’e odaklamış bulunuyoruz. Ancak Londra, New York veya Paris’te bir imzam olsun istiyorum.”

Mecidiyeköy’de Galatasaray, Emlak GYO ve TOKİ el ele

GALATASARAY Yönetim Kurulu Üyesi de olan Emir Sarıgül, kulübün gayrimenkul projeleriyle ilgili şunları anlattı: “Riva projesinde ruhsatlar alındı ve bazı villalar temel seviyelerine geldi. Örnek villaları inşa ediyoruz. Mecidiyeköy’de GS Store arazisine 15 bin metrekarelik bir iş merkezi projesi çizdirdik. Burası için gelen teklifleri değerlendiriyoruz.

Riva’da TOKİ ve Emlak GYO ile ortak hareket etme arzusu içindeyiz. Riva’nın her geçen gün kıymeti katlanarak artıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’ın vizyonu, Galatasaray markası Emlak GYO ve TOKİ birleşince bölge yeni bir yaşam merkezi olacak.”

Futbolcular  yatırıma girdi

EMİR Sarıgül, futbol camiasından da müşterileri olduğunu ifade ederek, “Arda Turan, Emre Çolak, Mustafa Doğan, Sergen Yalçın, Rüştü Rençber müşterilerimiz arasında. Bu kıymetli isimlerin bazıları konut sahibi olmaya devam ederken bazıları yüzde 50 kâr ile ayrıldılar” dedi.

KAYNAK: Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account