Isı yalıtımıyla faturalarınız yüzde 60 düşecek!

Yazar:Editor
03.02.2012

 

Binalardaki yalıtımla enerji tasarrufu yapmak, daha az para harcamak ve daha sağlıklı yaşam alanları elde etmek mümkün. Kış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını azaltmak için yaptırılan ısı yalıtımı, doğalgaz ve elektrik faturalarını yüzde 60 oranında azaltıyor. Siz de hemen ısı yalıtımı yaptırarak evinizi soğuktan, cebinizi masraftan koruyun!

Türkiye’de inşaat ve yalıtım sektörlerinde faaliyet gösteren ODE Yalıtım, enerji verimliliğinin en önemli ayağını oluşturan ısı yalıtımı ile elektrik ve doğalgaz faturalarının yaklaşık olarak yüzde 60 oranında düşeceğini belirtiyor. 

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan; “Isı yalıtımı, konutlarda ısı kayıplarında harcadığımız enerjiyi azaltarak daha konforlu bir ortamda yaşamak için çok önemli.

Etkin bir yalıtımla ortalama % 60 enerji tasarrufu elde etmek mümkün. ODE olarak doğaya dost ürünlerimizle insanların konforlu alanlarda yaşamaları için çalışıyor ve 17 milyon konutun sadece %10’unun ısı yalıtımına sahip olduğu ülkemizde bu oranı yükseltmeyi hedefliyoruz. Çünkü, kaliteli yalıtım ile insanlar hem enerjiden tasarruf ediyor hem de doğaya zarar vermiyor” dedi. 

Türkiye’de mevcut binaların %90’ının yalıtımsız olduğunun altını çizen Turan, “Kış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını azaltmak için yapılan ısı yalıtımı, doğalgaz ve enerji faturalarına da olumlu yansıyor ve faturalarınızı neredeyse yarı yarıya azaltıyor.

Ayrıca güvenilir yaşam alanları sunan ısı yalıtımının maliyeti, bina maliyetinin %3’ü ile % 5’i arasındadır. Isı yalıtımına yapılan yatırım, sağlanan yüksek enerji tasarrufu ile birkaç yıl içinde kendini amorti etmektedir ” diye konuştu. 

Farklı sıcaklığa sahip yaşam alanları ile çevresi arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan ısı yalıtımı ile daha sağlıklı yaşam alanları elde etmenin yanı sıra küresel ısınma ve hava kirliliğinin önlenmesine de katkıda bulunmaktadır. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account