Ali Babacan, ağustostan yıl sonuna kadar olan dönemde, Türkiye'ye net anlamda toplam 5 milyar dolarlık döviz girişi olduğunu söyledi ve ekledi: 'Üçüncü köprü ve otoyol projesini ayırıyoruz. Önce köprü yapılacak'

Editör
30.01.2012

 

Dünya Ekonomik Forumuna katılmak üzere Davos'ta bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, Cnbc-e'nin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, 'Türkiye'ye yönelik spekülatif saldırı hissettiniz mi?' şeklindeki soruya 'böyle bir gözlemleri olmadığını' söyledi. Babacan, MB'nin döviz politikasıyla ilgili olarak şunları paylaştı: 'Ağustostan yıl sonuna kadar olan dönemde, Türkiye'ye net anlamda toplam 5 milyar dolarlık döviz girişi olmuş.

1 Ocak'tan 25 Ocak'a kadarki dönemde de yine artı 3 milyar dolarlık giriş var. Türkiye'nin toplam döviz varlıklarına baktığımızda bir kaybımız yok. Giriş devam ediyor.'

BAŞBAKAN TALİMATI

İstanbul'a yapılacak 3. köprüyle ilgili de konuşan Babacan, 'Başbakan Erdoğan haritaları inceledi ve şöyle bir talimatı oldu: 3. köprüyle bağlantı yollarını ayrı bir proje olarak ayırıyoruz.

Üçüncü köprü ve sadece bağlantı yolu haliyle yap-işlet-devret ihalesine çıkma kararı aldık. Proje böylece 6 milyardan, 2.5 milyar dolara inecek.'

RESESYONA GİRMEYİZ

Merkez Bankası politikalarına da değinen Babacan, 'Merkez Bankası günün gereği olan politika faizini belirliyor. 2012'de Türkiye'yi asla resesyona sokmak istemiyoruz.

Biz kendimize dikkat edeceğiz. İyi politikalar uygulayacağız. Türkiye olumlu bir şekilde ayrıştırılmış durumda. Türkiye'nin Ortadoğu'daki gelişmelere etkisi tartışılıyor.

Avrupa'nın geleceği konuşuluyor, Türkiye orada. Küresel ekonominin geleceği konuşuluyor, Türkiye orada. Panellere bakın 4-5 konuşmacıdan biri Türkiye'den gelmiş. Çok göz önünde bir ülke haline geldik' dedi.

YÜKSELİŞ BİR SEFERLİK

Babacan, enflasyonla ilgili soruya şu yanıtı verdi: 'Enflasyonun son aylarda artmasının birinci sebebi kur. Enerji fiyatlarının yüksek seyrediyor oluşu da bir başka etken.

Sigaradaki artış 1 puan artırdı. Aralık ayında da sel felaketi seralarda etkili olunca çift haneli enflasyonu gördük. Merkez Bankası'nın yapabileceği şeyler değil bunlar, bir defalık. Bu yılki hedeflediğimiz bütçe herkesin gıptayla baktığı rakam. Belki yeni sıkılaştırmalar gerekecek, belki gevşetmeler gerekecek. Esneklik alanı bankacılık ve para politikasında olacak.

Botaş'a 'döviz alımını tek seferde yapma' dedik

Babacan kurda son dönemde yaşanan hareketle ilgili olarak 'Piyasada özellikle yerlilerin açık pozisyon kapatma endişesi oldu. Daha çok içeride kendi piyasa aktörlerimizin kur riskinden korunmasıyla ilgili hareketlerini gördük. Botaş'ın yüklü döviz alımları oluyor. Ayda bir gün yapıyor, ortalama 1 milyar dolar.

Tek bir günde yapmamasını söyledik. Botaş da onu daha iyi yönetecektir. Botaş'ın bu konularda daha dikkatli olması gerekiyor, bu sene daha özen gösterecekler' dedi.

Şahenk: Türkiye bambaşka yerlerde

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Davos'ta katılımcıların 'Türkiye'de ne yapabiliriz' diye sorduğunu söyledi. 'Artık Türkiye bambaşka yerlerde' diyen Ferit Şahenk, şunları söyledi: 'Bazı ülkeler zor durumdalar. Siyasi kadrolar bazı kararları almakta zorlanıyorlar. Türkiye'yi beklentilerden pozitif düşünüyorum.

Yüzde 4 ila 5 arası bir büyüme görüyoruz. Yatırım gelmeye devam edecek, yeter ki biz 8-10 senede yaptıklarımızı devam ettirelim. Krizler geçici, markaların devamlılığı önemli.

Artık bizim dışımızda bölgede başka bir Davos olmayacak. İstanbul'un finans merkezi olması çok önemli. Biz turizmde, inşaatta büyümeye devam edeceğiz. Romanya'da bankamızı büyütüyoruz. Televizyonculukta boşluk olan bir halkamız vardı, Star'la onu tamamladık.'

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account