Schneider Electric, 2. Yeşil Tesisler Konferansı’nda,“Binalarda Enerji Verimliliği”ni Anlattı

Yazar:Editor
09.10.2010

Schneider Electric, 2. Yeşil Tesisler Konferansı’nda,“Binalarda Enerji Verimliliği”ni Anlattı

‘Sürdürülebilir Bir Çevre’ için düzenlenen ve bu yıl ikincisi 5 Ekim- 6 Ekim tarihleri arasında Swissotel’de gerçekleşen Yeşil Tesisler Konferansı’na Schneider Electric de uzmanlığı ile destek verdi. Karbon ekonomisinden, enerji verimliliğine kadar bir çok konunun masaya yatırıldığı konferansta, Schneider Electric’in binalarda enerji verimliliği konusuna dikkat çektiği konuşma katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Değişen iş dünyasının dengelerinden yola çıkarak ‘yeşil iş dünyası”nın kapılarını katılımcılara açmayı hedefleyen 2. Yeşil Tesisler Konferansı’nda, iş planlama ve karar verme süreçlerinde ‘Sürdürülebilirlik’in temel şartı olan enerji verimliliği, yenilenebilir kaynaklar ve ısı tasarrufu gibi konular değerlendirildi. Dünyanın ilk ve tek “sıfır karbon, sıfır atık şehri” olan ve geçtiğimiz aylarda Schneider Electric ile stratejik ortaklık anlaşmasına imza atan MASDAR City’nin tedarik zincirinden sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Reynolds’da konuşmacılar arasında yer aldı.

2050’de enerji tüketimi iki katına çıkacak, maliyeti de artacak…

2. Yeşil Tesisler Konferansı’nda, bugün önemli bir gündem haline gelen “binalarda enerji verimliliği” konusunda konuşmayı, Schneider Electric Bina Yönetim Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Özkal Güner yaptı. Konuşmasında enerji ihtiyacının 2050 yılına kadar bugünkü tüketiminin 2 katına çıkacağını ve enerjinin maliyetinin daha da artacağını belirten Güner, “En büyük ikilem Co2 emisyonunun da bu süreçte yarı yarıya düşürülmesi gerçeği. Bir tarafta maliyet, bir tarafta global ısınma tehdidi. Bu denklemin en büyük bileşeni enerjiyi verimli kullanmak yani, bugün yaptığımız işi daha az enerji tüketerek yapmak veya aynı enerji tüketimiyle daha fazla iş yapmak” dedi.

Tüketilen Bir Birim Enerji için  3 Birim Kaynak Harcanıyor
Tüketim noktasındaki bir birimlik enerji tasarrufunun enerjinin üretim noktasında, örneğin kömürle çalışan bir santralde yaklaşık 3 birim kaynak tasarrufu anlamına geldiğini vurgulayan Güner, tek başına pasif enerji verimliliğinin yeterli olmadığını, yüzde 30’a varan oranda enerji tasarrufu için aktif enerji verimliliği sağlayan sistemlerin devrede olması gerektiğini belirtti. Binalarda uygulanabilecek doğru sistemlerle önemli bir verim sağlanacağının da altını çizdi.

EcoStruxure Mimarisi ile Binalarda Enerji Verimliliği
Konferansta Schneider Electric’in uzmanlığı ile bu yönde sunduğu yeni nesil uygulama ECOSTRUXURE’ı da anlatan Güner, “Schneider Electric olarak güç, veri merkezleri, proses ve makineler, bina kontrolü ve güvenliği alanlarındaki mükemmel uzmanlığımızı bir araya getirerek enerji verimliliğini optimize etmek isteyen müşterilerimiz için EcoStruxure çözüm mimarisini geliştirdik. EcoStruxure bu beş uzmanlık alanını IP ve web hizmetlerinin kullanımına dayanan ve amaca özel uygulamaların gerektiği zaman ve doğru düzeyde bağlanmasını sağlayan açık ve esnek bir teknoloji ekosisteminde birbirine bağlayabilir” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi


 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account