Sektör açısından 2012 yılı korkulacak bir yıl mı?

Yazar:Editor
27.01.2012

 

Avrupa’nın en büyük karma projesi olan Batışehir’in temelini atan Ege Yapı, Türkiye’nin üçüncü çeyrekteki yüzde 8.2’lik büyüme rakamı ve siyasi istikrar sayesinde dünyanın ‘en zor yıl’ olarak nitelendirdiği 2012’nin hem kendileri hem de tüm inşaat sektörü için ‘pek de korkulacak bir yıl olmayacağı’ görüşünde.

2012’de Körfez’den büyük bir yatırımcı grupla milyar dolarlık projelere başlayacak olan Ege Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, 2011 yılında sektörde birçok yeni proje lansmanının yapıldığını satış rakamlarına bakıldığında da sektörün ‘çok verimli’ ve genel ekonomiye büyük katkıda bulunan bir yıl geçirdiğini belirtti.

EgeYapı Group olarak TEM Otoyolu’na cepheli Batışehir’i Ağustos ayında satışa çıkardıklarını hatırlatan İnanç Kabadayı “2011 yılı Batışehir ile birlikte Ege Yapı Group için de çok verimli oldu.

Batışehir hedeflenenin üzerinde bir satış grafiği yakalayarak yılın en başarılı projeleri arasında ismini üst sıralara yazdırdı. Birinci etabın satışları büyük ölçüde tamamlandı, ikinci etapta da satış grafiğimiz oldukça iyi. İkinci etabı satışa sunduğumuz Ekim ayı içerisinde Emlak Konut GYO projeleri içerisinde hasılat rekoru kırarak ilk sıraya yerleşti.

Aralık’ta da aynı başarıyı göstereceğimize inanıyoruz” dedi. “Konut sektörünün 2012 yılı için büyük bir endişe taşımadığını düşünüyorum” diyen İnanç Kabadayı, son açıklanan büyüme rakamları ile Türkiye’nin herkesin gıpta ile baktığı bir seviyeye gelmekte olduğunu vurguladı. Kabadayı “Siyasi istikrarında sürmesiyle bu büyümenin devam edeceğini öngörüyorum.

Ekonomide yavaşlama olsa dahi bu sektörü olumsuz etkilemeyecektir. Bu noktada tüketiciler daha dikkatli davranacak, merkezi lokasyonlardaki markalı projeleri tercih edeceklerdir” diye konuştu.

KÜRESEL SERMAYE TÜRKİYE’YE AKACAK

Ege Yapı Group olarak 2012 yılında gayrimenkul sektöründe daralma beklemediklerini belirten İnanç Kabadayı“Mütekabiliyet’in yasalaşması ile 2012 yılı daha da hızlanacak.

Küresel kriz dolayısı ile gidecek yeni adresler arayan sermayelerin hatırı sayılır kısmının ülkemize geleceği kanısındayım. 2012 yılında yaşanacak sektörel bir daralma özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde sadece merkeze nispeten daha uzak olan projelerde kendsini hissettirecektir” şeklinde konuştu.

3 ayda 1.150 adet ev satıldı

İnanç Kabadayı, 2012 yılında konut fiyatlarında, enerji ve emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yüzde 15 gibi bir artış beklediklerini vurguladı. İnanç Kabadayı, önümüzdeki yıl demir ve çimento fiyatlarının artmasına paralel olarak bu artışın gelebileceğinni söyledi. Özellikle, Körfez bölgesi ülkelerinin vatandaşlarının gözünün Türkiye’de olduğunu da vurgulayan Kabadayı “Örneğin Batışehir projemizden Suriye, Yemen, Irak, Sudan, Azerbaycan ve Arabistan gibi ülkelerden gelenler son dönemde çok sayıda konut aldı.

Yasağın kalkması durumunda satışların daha da artacağını ve ekonomiye çok önemli bir ivme kazandıracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Kabadayı, Batışehir projesinde 3 ay gibi kısa bir zamanda bin 150 konut satışının yapıldığını ve konut alacakların çok seçici ve bilgili olduğunu söyledi.

2012 yılında an az 2 proje’nin lansmanını yapmayı planladıklarını vurgulayan Kabadayı, İstanbul’un 2 yakasında da proje yapacaklarını belirterek “Kartal ve Bağcılar bölgesi gelişmeye en açık bölgeler olacak” diye konuştu.

 

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account