BASF, çelik yapılara özel “Yangından Korunma Sistemleri” sunuyor

Editör
27.01.2012

 

BASF’nin çelik yapıları yangına karşı daha dayanıklı hale getirmek üzere tasarladığı BARRA®Flame adlı pasif yangın geciktirici ürün portföyü çelik boyalar ve harçlar sayesinde, 4 saate kadar yangın yalıtımı sağlanabiliyor.

BARRA®Flame yalıtım ürünlerinden BARRA®Flame S100 ve BARRA®Flame M 500 iç mekanlarda kullanılırken; donma - çözülme, tuz ve UV dayanıklılık testlerinden geçmiş olan BARRA®Flame M 600 ise dış mekanlar için tercih ediliyor.

2009 yılında yayınlanan “binaların yangından korunması” hakkındaki yönetmeliğine göre; yangını çevreye yayma tehlikesi bulunmayan ve yangın sırasında içindeki yanıcı maddeler çelik elemanlarında 540 °C üzerinde bir sıcaklık artışına sebep olmayacak bütün çelik yapılar, yangına karşı dayanıklı kabul ediliyor.

Alanı 5000 m2’den az olan tek katlı yapılar dışındaki diğer çelik yapılarda, çeliğin sıcaktan uygun şekilde yalıtılması gerekiyor. Yalıtım; yangına dayanıklı püskürtme sıva ile sıvama, yangına dayanıklı boya ile boyama, yangına dayanıklı malzemeler ile çevreyi sarma, kutuya alma ve kütlesel yalıtım şeklinde yapılabiliyor.

BASF, BARRA®Flame ürünleri ile çelik binaların yangına dayanıklılığı arttıyor

BASF BARRA®Flame pasif yangın geciktirici çelik boya ve harçları sayesinde, 4 saate kadar yangın yalıtımı sağlanması mümkün hale geliyor. 

Boya uygulamasının yapılacağı çeliğin iç veya dış ortamda bulunmasına bağlı olarak, kullanılması gereken ürün de değişiklik gösteriyor; iç ortamda kullanılan BARRA®Flame S100 Yangın Koruma Sistemi; astar, genleşen kaplama ve üst kat kaplama malzemesi olarak, modern yapıların ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış bir ürün.

Yük altındaki çelik 500°C civarında ısıya maruz kaldığında taşıma kapasitesini kaybetmeye başlıyor. BARRA®Flame S100 Yangın Koruma Sistemi ise, ilave olarak 120 dakikaya kadar stabilite ve emniyet imkanı sunuyor.

Yine iç ortamlarda kullanılan BARRA®Flame M 500; çimento esaslı bağlayıcılar, vermikulit ve kimyasal katkılardan oluşan, püskürtülerek çelik üzerinde uygulanabilen hazır bir harç olma özelliği taşıyor.

240 dakikaya kadar yangına dayanıklı bir ürün olan BARRA®Flame M 500, hidrokarbon yangınlarına karşı kullanılabildiği gibi; tavan ve duvar uygulamalarında; çelik, beton, tuğla yüzeylerde de kullanılabiliyor. 

BARRA®Flame M 500 gibi Hidrokarbon yangınlarına dayanıklı hazır bir harç olan BARRA®Flame M 600 ise, dış ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olup; çimento esaslı bağlayıcılar, vermikulit ve kimyasal katkılardan oluşuyor.

Püskürtülerek çelik üzerinde uygulanabilen ve 240 dakikaya kadar yangına dayanıklı olan BARRA®Flame M 600, donma - çözülme, tuz ve UV dayanıklılık testlerini geçmiş çok yönlü bir ürün olarak dikkat çekiyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account