Soyak, LEED sertifikası alan “ilk şirket” unvanına sahip

Editör
26.01.2012

 

50 yıldır sürdürülebilir kaliteli yaşam kültürünün oluşmasına katkı sağlama ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma hedefi doğrultusunda ilerleyen Soyak, birikim ve tecrübesini yeni projelere aktarmayı sürdürüyor.

Bu doğrultuda, kalite ve güvencesinin tüm faaliyet alanlarında geleceğe taşındığını anlatan yeni logosu ile 2012’ye “merhaba” diyen Soyak; iş yapış biçimlerinde sürdürülebilir yaklaşımdan ödün vermezken, uzmanı olduğu alanlara tecrübesiyle sorumluluk bilinci aşılıyor, çalışanlarının uzmanlıklarını topluma fayda sağlayacak oluşumlara yönlendirerek tam kadro sürdürülebilirlik için çalışıyor…

1961 yılından bu yana faaliyet gösterdiği alanlarda öncü yatırımlar gerçekleştiren Soyak; sürdürülebilir yaşamı destekleyecek, sağlıklı ve kaliteli yaşamın kapılarını açacak projeleri hayata taşıyarak faaliyet alanlarına sorumluluk bilinci aşılıyor.

Bu kapsamda gerek iş yapış şekillerinde, gerek kurum içi çalışmalarda, gerekse topluma fayda sağlayacak projelerle sürdürülebilir gelecek için çalışmaya devam eden Soyak, aldığı belgeler ve yaptığı raporlamalarla sıklıkla gündeme geliyor.

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk; Soyak’ın kurumsal sosyal sorumluluk projelerine bakışını şu sözlerle açıklıyor: “Soyak olarak inancımız şu ki; kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, kurum politikası olarak uygulanıp, kurum hedefleriyle örtüştürüldüğünde “sürdürülebilir” olduğu kadar, birey olarak da tek tek sorumlu olduğumuz bir konudur.

Biz de gerek kurum bünyesinde, gerekse Soyak çalışanları olarak ayrı ayrı uzmanı olduğumuz alanlara yönelik projeler içerisinde, sahip olduğumuz bilgi birikimini artı değer yaratmak için çeşitli platformlarda kullanıyoruz.”

Kurum içerisinde son olarak Sera Gazı Emisyonu’nu takip etmek üzere ISO 14064 Belgesi’ni alan, Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi’ni kurarak SA 8000 Belgesi’ne değer görülen Soyak; gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra çıkardığı kitaplar, katıldığı konferanslar ve çeşitli sponsorluk çalışmalarıyla da ilklere öncülük etmeyi sürdürüyor.

Türkiye’de çok az sayıda kuruluşun sahip olabildiği SA 8000 Belgesi’ni ilk kez bir Holding olarak alarak çalışanların temel haklarını garanti altına almanın önemini bir kez daha gündeme taşıyan Soyak; kurumsal sorumluluk anlayışı çerçevesinde farklı işbirlikleri kurarak, bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarını da sürdürüyor.

Soyak; bu doğrultuda, 2011 yıllında enerji verimliliği ve sürdürülebilir yaşamın geliştirilmesi için “Yeşil İş Konferansı”, “Sürdürülebilir Gelecek Konferansı”, “Uluslararası İnovatif ve Sürdürülebilir Gelişim Sempozyumu” gibi birçok önemli buluşmaya destek verirken “Yeşil Karne” kitabının Türkçe çevirisini de beğeniye sundu. 

Doğaya olan etkisini azaltmak için karbon ayak izi ölçümlerini yaptırarak, gerçekleştirdiği Sera Gazı emisyon envanteri çalışmaları ile ISO 14064 Belgesi’ni almaya hak kazanan Soyak, Holding Binası’na aldığı LEED sertifikası ile varolan binalar kategorisinde LEED sertifikası alan “ilk şirket” unvanını da elde etti.

Soyak, çevreye dost teknoloji ve malzemelerin kullanıldığı ürün ve hizmetleriyle, ülkesine ve gelecek nesillere olan sorumluluğunu yerine getirirken; bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kurumsal ve toplumsal gelişim sağlayacak eğitim, spor, çevre ve kültürel değerlerin korunması, sürdürülebilir gelecek için olumlu adımlar atmaya devam edecek.

KAYNAK: Vatan

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account