Azerbaycan başkent Bakü'ye yakın bir bölgede "Hazar Adası" adıyla dünyanın en uzun gökdelenini inşa etmeye hazırlanıyor.

Editör
25.01.2012

 

2013 yılı sonunda yapımına başlanacak bina tam 1050 metre yüksekliğinde olacak. Dünyanın en yüksek gökdeleni şu anda Dubai'deki 828 metrelik Burj Halife. Ancak yakın bir gelecekte Burj Halife'nin bu rekorunu Azeriler egale edecek.

186 KATLI OLACAK 
Azeriler başkent Bakü'ye yakın bir sahil bölgesinde Burj Halife'den tam 222 metre daha uzun olan bir gökdelen inşa etmeyi planlıyor. 2013 yılı sonunda inşasına başlanacak 186 katlı gökdelenin 6 yılda bitirilmesi hedefleniyor.

Bakü'nün 25 kilometre güneyinde inşa edilecek "Hazar Adaları" projesinde oteller, residanslar, golf sahaları, konser salonları ve hatta at yarışı pistleri bile olacak.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Komitesi Başkanı D. Dovlethanov proje için çok ünlü bir mimarla anlaştıklarını açıkladı. Mimarın ismi verilmedi ancak özellikle daha önce sahil şeritlerinde dev projelere imza attığı belirtildi. 

SUUDİLER 'KRALLIK KULESİ'Nİ İNŞA EDİYOR
"Hazar Adası" planlandığı şekilde inşa edilirse, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde inşa edilen 1000 metre yüksekliğindeki "Krallık Kulesi" nin de rekorunu elinden almış olacak. Suudi Arabistan'daki gökdelenin 2014 yılında bitirilmesi planlanıyor.

Kaynak: Habertürk Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account