İstanbul Sabiha Gökçen (İSG) Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. (İSG), terminal binası ve eklerini kapsayan işletme hakkı için, 76 milyon 514 bin 851 Euro'luk ikinci kira ödemesini yaptı.

Yazar:Editor
25.01.2012

 

İstanbul Sabiha Gökçen (İSG) Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. (İSG), terminal binası ve eklerini kapsayan işletme hakkı için, 76 milyon 514 bin 851 Euro'luk ikinci kira ödemesini yaptı.

İSG tarafından Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na yapılan ikinci kira ödemesi çerçevesinde İSG Airport Otel'de düzenlenen törene, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, İSG Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nihat Özdemir, İSG'nin Hintli ortağı ve GMR Üst Düzey Yöneticisi Sri Pati, İSG'nin Malezyalı ortağı ve MAHB'ın Yönetim Kurulu Üyesi Tan Sri Bashir Ahmad, İSG CEO'su Gökhan Buğday ile SSM, İSG ve HEAŞ'ın üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

Törende konuşan Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, "Bugün kamu özel sektör ortaklığının başarılı bir örneğini izliyoruz. Devletin alıştığı yöntem bir proje yaptırmak için bir ihale yapıp özel sektöre para ödemektir. Şimdi dünya tersine döndü. Şimdi özel sektör işi yapıp üzerine para ödüyor. Biz bu modeli önemsediğimiz için ikinci pisti de aynı modelle yapmak istiyoruz. Burada ortak bir yatırımımız var. Bu yatırım İstanbul'u ve Türkiye'yi ilgilendiriyor. Burada gördük ki özel sektörün katılımıyla burada bir değer yaratıldı. Özel sektörü kutluyoruz. Savunma Sanayi Müsteşarlığı olarak asli işimiz bu değil. Bu projenin gerçekleşmesinde de Ulaştırma Bakanlığımız ile çok yakın çalışmamız oldu ve o sayede bu noktalara gelindi. Bu proje ile niçin meşgulüz? Çünkü bu bizim daha büyük bir projemizin unsurlarından bir tanesi" dedi.

Proje kapsamında havaalanının içinde Türkiye'nin en büyük uçak bakım merkezlerinden biri kurulacağını belirten Bayar, şunları söyledi:

"Bir kısmı hayata geçti. Devamı geliyor. İstanbul Ticaret Odamız ile birlikte bir de teknopark kuruyoruz. Burası bütün unsurlarıyla hayata geçen gerçek entegre bir proje oluyor. Hem havayolu, hem uçak bakım hizmetleri, hem de teknopark hizmetleri ile birlikte tabi ki ikinci pistte bunun tamamlayıcısı taçlandırıcısı bir yatırım olacak. Onunda kamulaştırma çalışmalarına başladık. Pist mevcut konumlanmayla arazimizin biraz dışına taşıyor. Onunda kamulaştırması başladı ve hızla ilerliyor. İkinci pistin projesini de yaptırdık. Bundan sonra bir finansman modeline karar verdiğimizde çalışmamız süratle ilerleyecek. Bu sene içerisinde o adımı atacağımızı düşünüyorum. Teknoparkta bu sene faaliyete geçmiş olacak. Biz aldığımız o parayla Türkiye'nin savunmasına yatırım yapmaya devam edeceğiz. Savunma sanayi projeleri yapacağız. Buda Türkiye'ye, sanayi, teknoloji ve istihdam olarak dönecek."

İSG Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nihat Özdemir ise ikinci kira ödemesini zamanında gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Özdemir, "Havalimanımızı, hızlı büyüyen, yolcu sayısını her geçen gün artıran ve üstün hizmet kalitesiyle sürekli övgü alan bir havalimanı haline getiren tüm çalışanlarımıza en içten duygularımla teşekkür etmek istiyorum. Bu başarıya erişmemizde, bizlerin kişisel ve kurumsal çabası kadar Türkiye ekonomisinin istikrarlı büyümesinin de büyük etkisi oldu. Bu vesileyle başarılı ekonomi politikaları nedeniyle hükümetimize de teşekkürü bir borç bilirim" diye konuştu.

Üst üste iki yıl dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı seçilme başarısını gösteren İSG'nin 2001 yılında 47 bin yolcuya hizmet verirken, bugün gelinen noktada 2011 yılı sonu itibariyle yolcu sayısının 13.7 milyon kişiye ulaştığını belirten Özdemir, şöyle devam etti;

"Mevcut durumda 47 havayolu şirketi ile başarılı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir. Hali hazırda dış hatlarda 8, iç hatlarda ise 2 noktaya uçmaktayız. Yolcularımıza konforlu bir uçuş deneyimi yaşatmak amacıyla ISG Airport Otel başta olmak üzere yemek, alışveriş, duty free alanlarımızla kaliteli hizmet yarışında sınır tanımamaktayız. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı için bir kilometre taşı olma özelliğine sahip olan ikinci pist projesinin inşaatının bu yıl içerisinde başlamasını bekliyoruz. İkinci pistin tamamlanmasıyla birlikte havalimanının halen saatte 3 civarında olan uçak kapasitesi 70'e çıkacak ve aynı anda iki uçak inip kalkabilecektir. Böylece Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul hava trafiğini rahatlatma adına önemli bir rol üstlenecektir. Üçüncü havalimanının yapımının belli bir süre alacağını göz önünde bulundurduğumuzda havalimanımızda faaliyete geçecek olan ikinci pist üçüncü havalimanına olan ihtiyacı da bir süre erteleyecektir. Bu vesile ile bir an önce bu projeye başlamamız gerektiğine inanıyorum. Evvelsi gün Ulaştırma Bakanımız Bayın Binali Yıldırım Bey yaptığı açıklamada Ankara'da 2. piste biran evvel başlayacaklarını ifade ettiler. Ve dediler ki; 'Eğer biz bu 2. pisti de yaparsak 200 yılına kadar Ankara'nın herhangi bir pist ihtiyacı olmayacaktır'. Şimdi Ankara'da bu yatırımı yapan devletimiz varken, Savunma Sanayii Müsteşarlığımızın hala bu proje için, bugünkü ekonomik ve finansman zorluklarını da düşündüğümüz zaman, 2. pistin yap işlet devret modeliyle yapılmasında sadece zaman kaybından başka bir şey olmayacağını ifade etmek istiyorum."

İstanbul için herkesin şikayette bulunduğu havacılık sektöründe yaşanan gecikmelerden dolayı bir an önce ikinci pistin yapımına başlanması gerektiğini vurgulayan Özdemir, "Bu hem buranın işletmesi açısından, hem ülkemizin, hem İstanbulumuzun önemli bir ihtiyacı olduğuna inanarak söylüyorum" dedi.

Törende konuşmaların ardından İSG yöneticileri, ikinci kira ödemesi için temsili çeki Murat Bayar'a verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account