Limak, 36 yıllık işletme hakkını kazandığı İskenderun Limanı'nı törenle devraldı. Firmanın yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir, 250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını duyurduğu limanda kapasite artırımına gideceklerini bildirdi. 372 milyon dolarlık gelir ise demiryollarının yapımında kullanılacak.

Yazar:Editor
24.01.2012

 

İskenderun Limanı'nın 36 yıl süre ile işletme hakkı Rixos Otel'de düzenlenen törenle Limak Yatırım'a devredildi. 372 milyon dolar tutarındaki teklifle ihaleyi kazanan şirket, limanda kapasite artırımına gidecek ve 1,3 milyon konteyner yatırımı yapacak. İlerleyen beş yılda ise bu yatırım miktarını 3 milyon konteyner yatırımına çıkaracak. Firma, limana 250 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Liman devrinin imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve üst düzey bürokratlar katıldı. Bakan Yıldırım, limanın devrinin bir özelleştirme projesi olmadığının altını çizdi. Yıldırım, şu açıklamayı yaptı: "Birincisi, bu sadece limanın 36 yıl süreyle işletme hakkının devridir. İkincisi, burada çalışan 300 işçi hiçbir hak kaybına uğramadan Devlet Demir Yolları'nın diğer birimlerinde çalışmaya devam edecek. Üçüncüsü, liman çalışansız devredildiği için ilk etapta o bölgeden 250 vatandaşımız iş ve aş sahibi olacak. Dördüncüsü, ilk etapta konteyner kapasitesi 400 bine, kısa süre sonra da 1 milyona çıkarılacak. Yani 250 milyon dolarlık anlamlı bir yatırım yapılacak. Tüm bunların ikramiyesi olan 372 milyon dolarlık işletme hakkından elde edilen gelir de demiryollarının yapımında kullanılacak." Adalet Bakanı Ergin ise imtiyaz sözleşmesinin yılları bulan Danıştay onayının Türkiye'ye kaybettirdiğine değindi. İzmir Limanı örneğini veren Ergin, "İzmir Limanı ile imtiyaz sözleşmesi 29 ay sürmüştü. Bu arada firma rotasını Yunanistan'ın Pire Limanı'na çevirdi ve gitti. Kaybeden İzmir ve Türkiye oldu." Ergin, "Bundan sonra bu tür projeler daha optimum zaman içinde değerlendirilmiş olacak." diye konuştu. Maliye Bakanı Şimşek ise "Ulaştırma Bakanı'mıza teşekkür ediyorum. Duydum ki, İstanbul ve İzmir'deki çok önemli bazı gayrimenkullerini bize verecek. Biz de özelleştirme ile bunları değerlendireceğiz." şeklinde konuştu. Nihat Özdemir de 250 milyon dolarlık yatırımın, Türkiye'de bir limana yapılmış olan en büyük yatırım olacağını vurguladı.

Kaynak : Zaman

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account