Bakan Bayraktar, 2B arazileriyle ilgili yasanın Meclis’e gönderildiğini belirterek “Yasa bir ay içinde geçecek. Bu arazileri oturanlar alabilecek. Kimseye peşkeş çekilmeyecek” dedi.

Yazar:Editor
24.01.2012

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’un en büyük 2B arazisine sahip ilçesi olan Ümraniye’de önceliğin araziyi kullananlara satmak olduğunu söyledi.

Yasanın tamamlandığını ve Meclis’e gönderildiğini söyleyen Bayraktar “2B’lerle ilgili yasa Meclis’e geldi. İnşallah bir aksaklık olmazsa bu hafta, ama ufak bir aksaklık olursa önümüzdeki hafta görüşülecek. 20 gün içerisinde, bir ay içerisinde Meclis’ten geçireceğiz” dedi. Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağı Ümraniye’deki Kazımkarabekir, Hekimbaşı ve İnkılap Mahalleleri sakinlerine bilgi vermek için toplantı düzenledi.

Bayraktar, amaçlarının herkesi mutlu edecek bir model oluşturmak olduğunu belirterek, vatandaşa “Devlet sizin yanınızda 2B arazileri birilerine peşkeş çekilmeyecek” dedi.

Bugüne kadar birçok kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Bayraktar “Kentsel dönüşüm gerçekleştirdiğimiz hiçbir il ve ilçede vatandaşımızı mağdur etmedik.

Sosyal devlet, fakirin fukaranın, gecekondunun malını zengine peşkeş çekmez. Böyle bir şey olursa bunun da cezası hapistir” dedi. Bayraktar “2B kapsamında Türkiye’de 400 hektar alan var.

Ümraniye’de 2B olarak tespit edilen yerlerde önceliğimiz 2B arazisini kullananlara satmak. Yüzde 55’ini peşin ödeyenler 2B arazilerinin sahibi olacak. Tapularını vereceğiz” şeklinde konuştu. Vatandaşı uyarmayı da ihmal etmeyen Bayraktar “Birileri gelip size ‘bu araziyi bana sat bak ben sana para veriyorum.

Devlet bunu senin elinden alacak’ gibi söylemlerle elinizden malınızı almaya kalkabilir. Bu konuda da uyanık olun. Biz 2B yerlerinin tapularını yüzde 30 indirim yaparak 3 yıl vadeyle vereceğiz.

Vatandaş derse ki peşin ödeyeceğim bu durumda da yüzde 20 daha indirim yapacağız. Böylece vatandaş kullandığı 2B arazisini değerinin yüzde 55’ini ödeyerek sahip olacak. Elinizdeki değeri ucuza almak isteyenlere karşı uyanık olun” uyarısı yaptı.

KAYNAK: star

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account