Hamamın merkezini teşkil eden bin 265 metrekarelik 40 numaralı parselin sahipleriyle mahkemelik olan Büyükşehir Belediyesi, restorasyona başlayabilmek için Danıştayda açtığı temyiz davasının sonuçlanmasını bekliyor

Editör
24.01.2012

 

Hamamın merkezini teşkil eden bin 265 metrekarelik 40 numaralı parselin sahipleriyle mahkemelik olan Büyükşehir Belediyesi, restorasyona başlayabilmek için Danıştayda açtığı temyiz davasının sonuçlanmasını bekliyor

Bursa’da, 500 yıllık Davutpaşa Hamamı’nın kamulaştırmasında sona yaklaşılırken, hamamın merkezini teşkil eden bin 265 metrekarelik 40 numaralı parselin sahipleriyle mahkemelik olan Büyükşehir Belediyesi, restorasyona başlayabilmek için Danıştayda açtığı temyiz davasının sonuçlanmasını bekliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Ocak 2010’da aldığı encümen kararı ile kamulaştırma işlemleri başlatılan hamamın, diğer tüm parsellerinde anlaşma sağlanırken yapının merkezini teşkil eden bin 265 metrekarelik 40 numaralı parselde mülk sahipleriyle uzlaşmazlık çıktı.

Belediye, daha önce 5 kez restorasyon geçirmesine rağmen, iç mimarisi bakımsızlık nedeniyle çürümeye yüz tutan Davutpaşa Hamamı’nın kamulaştırılmasına yanaşmayan mülk sahiplerine karşı, Temmuz 2010’da "Bedel Tespit ve Tescil Davası" açtı.

 

Buna karşılık, toplam 12 hissedarı olan 40 numaralı parselde, 11 hissedar ise kamulaştırmanın durdurulması için Bursa Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, 1 Aralık 2010 tarihinde kamulaştırma işlemlerini durdururken, Mart 2011’de de kesin iptal kararı verdi. Bunun üzerine, Büyükşehir Belediyesi kararı Danıştayda temyize götürdü. Mahkemenin, kamulaştırmanın özüne dair bir sıkıntı görmediğini ifade eden belediye yetkilileri, mahkemelerin sadece kamulaştırmanın yöntemine dair itirazı dikkate aldığını bildirdi. Kamulaştırma Kanunu’nun 15. maddesinin 1. fıkrasının "B" bendinin belediyeyi haklı gördüğünü, aynı kanunun "A" bendinin ise mülk sahiplerini haklı bulduğunu belirten yetkililer, "Mahkeme de buna dayanarak takdir hakkını kullandı ve 2010 Aralık ayında kamulaştırmayı durdurma kararıyla birlikte 2011 Mart ayında iptal kararı verdi. Biz de 2011 Nisan ayında Danıştaya yürütmeyi durdurmalı temyiz davası açtık" görüşünü dile getirdiler.

 "Eğer lehimize bir karar çıkmazsa..."

 Mülk sahiplerinin avukatı olan Aykut Cura ise belediyenin burada metrekareye ödemek istediği paranın 2 bin lira olduğunu, maliklerin de bunu kabul etmediğini söyledi. Cura, burada belediyenin kamulaştırma yapma yetkisinin olmadığını düşündüklerini ileri sürerek, "Burada yasanın yorumu söz konusu. Yasayı, mahkemenin bizim yorumladığımız gibi yorumlayarak, doğru yaptığı kanısındayım. Belediyenin Danıştaya açtığı temyiz davasında da onama bekliyoruz. Eğer lehimize bir karar çıkmazsa Danıştaya tekrar karar düzeltme için başvurmayı da düşünüyoruz" diye konuştu. 40 numaralı parselin maliklerinden olan Zümbülova ailesinin, hamamın tarihi değerinin farkında olduğunu anlatan Cura, şunları kaydetti:

 "Hamamın kuruluşuna dair hak sahiplerinin detaylı araştırmaları var. Bu hamama çok değer veriyorlar ve kendi imkanları ile onarmak istiyorlar. Kendi çabaları ile restore edip özel bir hale getirmek istiyorlar. Buradan kopmak istemiyorlar ve bu yüzden kamulaştırmayı istemiyorlar. Aile hamamı toparlayabilecek maddi ve kültürel güce sahiptir. Belediye, kamulaştırma yapmak  yerine, aileyi destekleyerek, hak sahiplerinin mülkünü elinden almadan restorasyonu destekleyebilir."

Kaynak : AA 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account