Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sanayi atıkları ve yoğun hava kirliliği nedeniyle Marmara Bölgesi'ni tehdit eden Dilovası'na neşter vuracak. Bakanlık süper kamulaştırma yetkisiyle bölgede kentsel dönüşüm başlatacak

Editör
24.01.2012

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sanayi atıkları ve yoğun hava kirliliği nedeniyle Marmara Bölgesi'ni tehdit eden Dilovası'na neşter vuracak. Bakanlık süper kamulaştırma yetkisiyle bölgede kentsel dönüşüm başlatacak

Hükümet 'kanser yuvası' olarak anılan Dilovası'na neşter vurmaya hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sanayi atıkları ve yoğun hava kirliliği nedeniyle Marmara Bölgesi'ni tehdit ettiği belirtilen bölge için 'Dilovası Eylem Planı'nı hayata geçiriyor. İlk olarak bölgede bir yıl boyunca bilimsel çalışma yapacak olan Bakanlık, kirliliğin kaynaklarını tespit edecek. Sorunun tespitinin ardından "süper kamulaştırma" yetkisini kullanacak Bakanlık, önce tehlikenin kaynağı fabrikaları taşıyacak, ardından Kentsel Dönüşüm ile ilçeyi kaçak ve çarpık yapılardan kurtaracak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bugüne kadar tüm tespitlere rağmen ortaya bir çözüm konulamayan Dilovası'nda 'süper yetkiler' olarak nitelendirilen tüm yetkilerini kullanacak. Hükümet, hava kirliliğinin artık tahammül sınırlarını zorlayan bir bölge haline gelen Koceli-Dilovası ile ilgili tüm tartışmalara son vermeye hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın öncelikli mesele olarak ilan etmesinin ardından bir haftalık bir çalışma tamamlandı. "Dilovası Eylem Planı" adını alan çalışmayı SABAH açıklıyor. 

Kaynak : Sabah

TAŞIMA YETKİSİ 

'Kanser Yuvası' olarak nitelendirilen ve kanser oranı AB ortalamasının 200 katı olan Dilovası için "Önce Dilovası kurtarılacak" parolası ile hareket edilecek. Bugüne kadar yapılan ve Dilovası'nın derdine derman olamayan tüm planlar çöpe atılacak. Bakanlık, kentsel dönüşüm yasası ile artık yerleşim yerlerini taşıma ve kamulaştırma yetkisini de kullanacak. 

 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIÐI'NA TAM YETKİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önce Kanun Hükmünde Kararname, ardından Kentsel Dönüşüm kanunu ile sahip olduğu geniş yetkilerini Dilovası'nın sorunlarını çözmek için kullanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sorunun çözümü için kullanacağı yetkileri arasında kamulaştırma, bazı yerleşim yerlerinin ve fabrikaların taşınması da yer alıyor. Dilovası için hiçbir mazeret istemediği konusunda kurmaylarını uyaran Erdoğan Bayraktar, vatandaşın incitilmemesini yine birinci hassasiyet olarak belirledi. 

1 YIL BİLİMSEL İNCELEME

Eylem Planı'na göre, Dilovası 1 yıl boyunca özel bir kurul tarafından bilimsel incelemeye alınacak ve sorunun kaynağını en doğru şekilde ortaya koyan rapor hazırlanacak. Kirliliğin tüm kaynakları tespit edildikten sonra Bakanlık devreye girecek. Dilovası için kurulacak bilimsel kurul 3 aylık periyotlarla geniş kapsamlı toplantılar yapacak ve bir yıl boyunca tüm mevsimsel değişimleri masaya yatırarak Dilovası Raporu'nu ortaya koyacak. 

Kaynak : Sabah
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account