İstanbul’da ‘merkez’i seçti, kentsel dönüşüme odaklandı

Editör
23.01.2012

 

Zincirlikuyu’da İstanbloom projesini hayata geçiren Esin Yapı, şehir merkezinde kentsel dönüşüme odaklandı. Butik projeler yapacaklarını söyleyen Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, “Şişli, Beşiktaş, Nişantaşı’nda ilgilendiğimiz yerler var. Toplu konutla, kentsel dönüşümle ilgili çözüm üretilirse, bu şekilde 5 projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

İSTANBUL, yeni geliştirilen konut bölgeleriyle genişlemeye devam ederken, inşaat firmaları arsa sıkıntısına rağmen şehir merkezinden vazgeçmiyor. Zincirlikuyu’da İstanbloom projesini hayata geçiren Esin Yapı, şehir merkezinden uzaklaşmadan ve kentsel dönüşüme odaklanarak sektörde ilerlemek isteyen 3 ortak tarafından kuruldu. İ

stanbloom projesinin bu ortaklığın ilk projesi olduğunu, projeyi tamamlayıp Esin Yapı’nun rüştünü ispat ettikten sonra yeni projelere yöneleceklerini söyleyen Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, “İstanbloom bizim aynamız olacak.

Bu projeyi bitirince merkezde butik projeler yapmaya devam edeceğiz. Şehir merkezindeki kentsel dönüşüme önem veriyoruz. Şişli, Beşiktaş, Nişantaşı’nda ilgilendiğimiz yerler var. Kentsel dönüşümle ilgili çözüm üretilirse, bu şekilde 5 projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi. 

Eski binaları araştırıyor

Esin Yapı’nın şehrin dokusuna zarar vermeden mimari özellikleriyle öne çıkan kent merkezinde yer alan projelere imza atmayı amaçladığını vurgulayan Metin Esin, şunları söyledi: “Şu anda inşa ettiğimiz İstanbloom ile projelerimize şehir merkezinden başladık. Arsa stoğumuzun büyük bir kısmı da kent merkezinde yer alıyor.

Merkezde arsalar kısıtlı ancak eski binaları alıp, kat karşılığı projelerle kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz. Yalnızca Fikirtepe gibi bölgelerde değil, şehrin merkezinde Ulus’ta Nişantaşı’nda da çok eski binalar var. Biz bu binaların dönüşümünde rol oynamak istiyoruz.”

Şişli’de 100 konut 

Bu kapsamda, Şişli’de ve Beşiktaş’ta görüştükleri yerler olduğunu ifade eden Metin Esin, “Eğer anlaşırsak, ikinci projeye Şişli’de başlamayı düşünüyoruz.

Yaklaşık 100 konutluk bir alanda 100 milyon dolarlık bir yatırımla proje hayata geçirebiliriz” diye konuştu. Esin, kentsel dönüşüm kapsamındaki Fikirtepe ile ilgilenmediklerini söyledi. 

İstanbloom zinciri yapacak

İnşaat sektörüne 20 yılı aşkın süredir hizmet veren Mehmet Emin Armutçuoğlu ve Fikret Orman’la bir araya gelerek Esin Yapı’yı kurduklarını dile getiren Metin Esin, şöyle konuştu: “Elimizde arsalarımız vardı ve güç birliği yapmanın doğru olduğunu düşündük.

Bu ortaklık yalnız İstanbloom’la sınırlı kalmayacak. İstanbloom markamızla ilerlemek istiyoruz. İkinci nesli bu işe katarak ilerliyoruz, ileriye dönük düşünüyoruz.” 

Kurlar yükselince fiyatları artırmadık

İNŞAAT sektöründeki yavaşlamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, “Tüm dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler her sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de etkiledi. Bu etkinin fiyatlara yansıması durumu, daha çok şehirden uzak projelerde yer aldı diyebiliriz.

Bizim arsa yatırımlarımız genellikle kent merkezlerinde olduğundan çok fazla etkilenmedik. Şu anda projenin yüzde 35’inin satışını tamamladık. Fiyatlarımız dolar üzerinden. Kurlar yükselince, fiyatlarımızı artırmadık. Kurları da sabitledik” diye konuştu.

163 metreye ulaşıyor kat bahçeleri yapıyor

İSTANBUL Zincirlikuyu’daki İstanbloom projesini anlatan Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, şu bilgileri verdi: “Proje, çevreye duyarlı yapısıyla Türkiye’nin LEED sertifikasına sahip konut projelerinden birisi olacak. 163 metre yüksekliğinde, 46 kattan oluşan İstanbloom, 14 bin 760 metrekare alan üzerinde yükseliyor.

Tamamı akıllı 170 rezidans daireden oluşan projede, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 2.5+1 dubleks, 3.5+1 dubleks ve 4.5+1 dubleks olmak üzere 11 farklı tipte konut seçeneği sunuluyor.

Projeyi 2013’ün ilk yarısında teslim etmeyi planlıyoruz. Proje kendi içinde doğal iklimlendirme sağlıyor ve tüm gün bina içinde temiz hava sirkülasyonu sağlanıyor. İstanbloom’da her dairede yer alan kat bahçelerinin yanı sıra 5 bin 600 metrekarelik yeşil alan da bulunuyor.” 

42 Maslak 2 bin kişiye istihdam yaratacak

BAY İnşaat tarafından Maslak’ta 950 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen 42 Maslak projesi, 42’şer katlı iki kulede yükseliyor. Rezidans, otel, AVM ve ofis olmak üzere 4 farklı konsepti içinde barındıran 42 Maslak, 207 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek ikiz kulesi olacak. “Artful Living” konsepti işlenen projede, sanata dair alanlar 250 bin metrekarelik inşaat alanına yayılıyor.

Eski İstanbul Çorap fabrikası arazisi üzerinde inşa edilen proje, İstanbul Çorap Sanayi ile hasılat paylaşımı esasına göre inşa ediliyor. 42 Maslak Yürütme Kurulu Başkanı Erol Özmandıracı, proje kapsamında, 500 kişiye doğrudan, otel ve AVM tamamlandığında ise 2 bin kişiye dolaylı olarak istihdam sağlanacağını belirtti.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account